Kvasové croissanty

Kvasové croissanty

 

Jestli něco vzbuzuje v pekařských diskuzích posvátnou úctu a zájem dokonce i cukrářů, jsou to croissanty a viennoserie vůbec. Debatuje se nad tím, jak dosáhnout co nejkrásnějších, nejpravidelnějších nebo naopak nejnepravidelnější buněk, připomínajících včelí plástev. Jak zajistit rovnoměrné rozválení másla, jak vychytat optimální barvu, jak na největší dutinky při nepříliš mastném výsledku… A pokud je člověk opravdu sebevrah, zkomplikuje si to ještě kvasem.

Nicméně! Kvas na tom není zdaleka ta nejhorší část. Ani droždí neznamená úspěch, ten totiž tkví zejména v technice. Alfou a omegou je rovnoměrné překládání, při kterém má máslo a těsto podobnou konzistenci. S vyvalovačkou je život o něco snazší, ale při ručním zpracování člověk musí opravdu bedlivě hlídat teplotu másla a těsta, které zvlášť při ruční pomalosti a nezkušenosti může být klidně ještě o kousek studenější než máslo.

Já zkoušela nespočet receptů a vždycky měla dojem, že asi volím blbý, že mám špatnou mouku, málo výkonný kvas. Omyl. Bylo to ve mně. Všechny ty tři věci byly většinou v pořádku (byť jasně, existujou lepší a horší verze všeho), ale hlavní problém je metoda práce. Hodně pomáhá (jako vždycky) jít se někomu kouknout pod ruce, na kurz, na stáž, přinejhorším alespoň nakoukat pár videí. Ale hlavně pomáhá zaseknout se na jednom někým šikovnějším ozkoušeném poměru a prostě to zkoušet z malých dávek, dokud to nevyjde. Až se začnou objevovat lepší výsledky pravidelně, můžete pomaloučku recept upravovat.

Mně nejvíc pomohly stáže a pak všechny ty recepty a instagrameři, Ianem Lowem, od kterého se nejvíc odpíchl tento recept počínaje, Weslyem konče. Poslední týden jsem pro osvěžení pekla podle poměrů dokola ozkoušené těsto, které vám níže předkládám. Pokud s překládaným (ať už listovým/croissantovým/plundrovým) těstem teprve začínáte a obáváte se naprosté katastrofy, s klidným svědomím použijte droždí v gramáži 8 g na kilo mouky, já peču většinou z půlkila. To je tak akorát na to, abyste zachránili přizabité těsto a zároveň si nepokvasničili příjemnou chuť croissantů s kvasem. Pokoušíte-li rádi své štěstí nebo vám případné tužší briošky nevadí, chutě do toho jděte bez jakýchkoli vylepšovadel.

Croissantové těsto na cca 12-14 malých croissantů, popřípadě šneků, plunder a spol.

Samotná práce netrvá nijak dlouho, ale hodí se mít vitální pšeničný, nejlépe sladký kvas, který založíte již před rozkvašením finálního sladkého kvasu. Mrkněte níže na inspirační časovou tabulku. Pokud se na to vrhnete rovnou, je možné, že kvásek bude o něco slabší a hlavně výsledné pečivo o něco méně kypré a více kyselé, v tom případě doporučuju polovičně drožďovou variantu.

 • 25 g kvasu z lednice (jakéhokoli)
 • 100 g pšeničné mouky
 • 100 g vody

Zadělejte 10-12 hodin předem, záleží na vašem kvasu. Nechte si 20 g vyzrálého kvasu, zbytek odstraňte.

 • 20 g pšeničného kvasu
 • 75 g pšeničné hladké mouky
 • 75 g vody
 • 20 g cukru krupice

Smíchejte a nechte prokvasit, dokud kvas nedvojnásobí svůj objem. Opakujte podle potřeby, čím častěji, tím lépe (méně kyselý výsledek, silnější kvas). Znovu pokračujte a odstraňte vše až na 20 g kvasu.

No waste poznámka: Neupotřebený kvas s klidem použijte na zadělání chleba, klidně postupně sbírejte do lednice. Chleba nebude sladký, nebojte – kvásek část cukru spotřebuje. Popřípadě ho použijte do palačinek, chemicky kypřených bábovek a těst – jen vždy odečtěte obsaženou mouku a tekutnu od mouky a tekutin obsažených ve vašem receptu

 • 20 g pšeničného kvasu
 • 75 g pšeničné hladké mouky
 • 75 g vody
 • 20 g cukru krupice

Smíchejte a nechte prokvasit, dokud kvas nedvojnásobí svůj objem. Opakujte podle potřeby, čím častěji, tím lépe (méně kyselý výsledek, silnější kvas).

Na těsto (vodánek):

 • 160 g sladkého kvasu
 • 50 g vajec
 • 100 g vody
 • 60 g cukru
 • lžička sladěnky, ještě lépe 3 g diastatického sladu
 • 430 g pšeničné hladké mouky
 • 20 g změklého másla
 • 9 g soli

K zaválení (tukánek):

 • 260 g másla

Pokud svému kvásku nevěříte nebo jste uspěchaní, můžete k těstu dodat 4 g sušeného droždí. Pak se nejedná o kvasové croissanty, ale pečivo s přídavkem kvasu, což je taky fajn, ale pro pořádek si to radši ujasněme.

Ze surovin na vodánek vypracujte hladké těsto (cca 10 minut v robotu, prvních 5 minut na prvních, druhých na 2. rychlost), zploštěte o do přibližného čtverce a zabalte do fólie. Máslo k zaválení nechte změknout nebo roztlučte válečkem mezi přeloženým pečicím papírem. Z pečicího papíru připravte jakoby obálku – přehněte ho napůl a zahněte okraje tak,aby vytvořily kolem másla obálku s hranou cca 17 cm. V ní máslo vyválejte na cca 0,5-0,75 cm, obálka vám pomůže uržet přesný čtverec. Nechte obě komponenty vychladit alespoň hodinu (minimálně těsto se pokuste vecpat do mrazáku).

Velice důkladně vychlazené (skoro zmrazené) těsto rozválejte na čtverec o něco větší než máslo a to na něj položte jako na obrázku. přehněte cípy směrem do středu a krátce zaválejte. Pokud cítíte, že máslo taje a jde to příliš snadno, vložte opět do lednice nebo mrazáku.

Poté vyndejte, rozválejte na širší obdélník o tloušťce asi 0,75 cm, kratší okraje ořežte a zarovnejte a přeložte jako knihu (book fold). Poté nechte pro jistotu opět vychladit (časem získáte cvik a mělo by to jít i bez, ale jistota je jistota, raději těch 20 minut chladím).

Znovu vyválejte úzký obdélník, ořežte kratší okraj a a přehněte jako obálku (tři vrstvy – letter fold). Toto by mělo při správné technice stačit, když mám jo roupy, dám tomu ještě jednu obálkovou metodu.

Těsto nechte vychladit (alespoň hodinu), poté rozválejte na cca 0,5-0,7 cm. Snažte se o obdélník o cca 50cm šířce a 20cm výšce. Horní a spodník okraj ořežte rádélkem podle pravítka. Pro menší croissanty si naznačte rozestupy cca o šíčce 7 cm nahoře a stejně tak po 7 cm nahoře s tím, že první značka bude v polovině (3,5 cm) spodního rozestupu. Krájejte rádélkem podle pravítka a vyznačených stop jako na obrázku.

Nyní máte více možností:

1. Každý trojúhelník od základny srolujte, cíp schovejte pod tělo rohlíčku a položte na papírem vyložený plech.

2. Každý trojúhelník půlce základny nařízněte a srolujte podle obrázku, vznikne tak o něco širší croissant. Cíp maličko prodlužte natažením a po srolování schovejte pod tělo rohlíčku a položte na papírem vyložený plech.

3. Každý vrchol trojúhelníku jemně natáhněte nebo vyválejte na lehce pomoučené ploše, nařízněte uprostřed a srolujte podle obrázku, poté  lehce ohněte. Konce můžete spojit.

Osobně mám nejradší první možnost, která vytváří naducané, ale rovné croissanty.

Croissanty skládejte na plech po cca sedmi/osmi kusech, případně doplňte menšími kousky.

No waste poznáma: Z odřezků můžete dělat šneky s čokoládou nebo ty úplně nevrstvící rozválejte, posypejte cukrem nebo oblíbenou nádivkou a nechte kynout v malých formčkách jako snídaňové bulky. Dobře mi taky funguje varianta schraňování odřezků v těsnící krabici v lednici z několika dní a následné pečení bábovky, popřípadě je můžete zahníst do jakéhokoli brioškového těsta, čímž ovšem zrušíte případný efekt listování.

Pomašlujte vajíčkem a nechte kynout nejlépe ve vlhkém prostředí cca 8-16 hodin při pokojové teplotě. Já vlhkost zajišťuju plechem s vlažnou vodou položeným na dně trouby. Celkem dobře funguje i zchlazení vytvarovaných croissantů v těsnící krabici, kde vydrží v lednici asi den-dva a poté je můžete vyndat a nechat nakynout.

Hotové croissanty musí minimálně zdvojnásobit svůj objem, třepou se jako rosol a málem se bojíte se jich dotknout. V této chvíli  je vyndejte z kynoucí komory, rozpalte troubu na 220 stupňů, pečivo pomašlujte a po dosažení teploty vložte do trouby se zapařením. Pečte asi 10 minut na 220-210, poté snižte na 200-190, záleží na typu trouby. Větší croissanty vyžadují delší pečení, já osobně preferuju dost tmavé, proto vyšší teploty.

Nechte chviličku vychladnout a užívejte! A jestli to nevyšlo úplně podle představ, kvásek už máte převedený, tak zítra můžete zkoušet zas:) Na trénink lze v robotu zadělat i minidávku z necelého čtvrtkila mouky, tzn. recept děleno 2, tak jsou focené i postupové obrázky. Hodně štěstí a posílejte fotky!

Jo a… praví Francouzi to samozřejmě dělají trochu jinak. Ani s přídavkem kvasu, ani z kvasu. A už vůbec ne ze špaldy, jak jsem teď narychlo spíchla těsto já, abych nafotila na zbytcích denního světla co nejvíc postupu, než se zase týden rozuteče. Takže rozhodně nejsou originál pažížské a nesnaží se jimi být. Ale když se povedou, jsou dokonale sladké, máslové, mastné tak akorát a extrémně nadýchané a křupavé. Nejlepší.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Inspirační časový harmonogram

Pondělí

8.00 První nakrmení (žitného/pšeničného/špaldového) kvásku z lednice.

20.00. Nakrmení druhého kvasu

Úterý

8.00 Nakrmení třetího kvasu

18.00. Zadělání těsta, vytvoření máslového bloku. (Případné krmení kvasu, kdybyste si to chtěli ve středu zase zkusit).

19.00 Zaválení másla do těsta

19.20 První překládání – book fold. Chlazení v lednici/mrazáku.

20.20 Druhé překládání – letter fold. Chlazení v lednici nejméně na hodinu, popřípadě přes noc (fotka rozkrojeného těsta je z přes noc odpočaté varianty s droždím navrch).

21.30 Rozválení a naporcování, tvarování.

Středa

(6.00-8.00 – Zadělání těsta a opakování všeho jako v úterý večer;)

Někdy mezi 9.00-15.00 Rozehřívání trouby, pečení croissantů.

Nakonec pár momentek ze společného sobotního pečení:

Vykynuté croisanty, různé typy tvarování, různé způsoby pečení. Řez o fotku níže.

Vepředu banánová bábovka s kvasem, vzadu brioškovo-croissantovo.odřezková baábovka srolovaná s ořechovou náplní. Obě výtečné.

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit31 thoughts on “Kvasové croissanty”

 • Co mi to děláte!! 🙂 No nádhera! Chudák můj kvásek doma v ledničce, měsíc nenakrmený! Hned jak se vrátím z lázní, musím se s ním domluvit a spáchat tuhle nádheru!
  Díky za recept!

  • Jasně, ozdravná croissantová omlazovací kúra probudí i polomrtvého:)) Držím palce, ať lázně rychle a příjemně ubíhají.

   • Můj dotaz teď zamíří trochu mimo croissanty, ikdyž na ně mám chuť skoro každé ráno, když jdu do práce 😀
    Ale mám přesně jako Lenka kvásek v lednici asi 3 týdny, vážně ho dokážu probudit?
    Jednou jsme to zkoušela, ale chleba mi pak už nekynul tak jako dřív. Zřejmě to chce dokrmování vícekrát denně, že?
    Děkuji a jsem zvědavá, jak dlouho budu přemýšlet, zda se do kvasových croissantů pustím, nebo zapátrám, kde v Praze koupit ten nejmáslovější. :D:))

 • Nádhera, tiše tu tleskám 🙂 Zatím jsem pekla jen plundrové loupáky a doufám, že tuhle krajkovou krásu budu moct taky vyzkoušet – díky za recept i názorný fotopostup!
  Iva

  • Lenko, ke koláčům zatím v krátkosti – jedná se o upravený recept na kvasové koblihy, stačí vyválet 200-300 g placky, nechat ovolit 10-15 minut, dorozválet natenko, poklást náplní, nechat hodinku-dvě-klidně i víc, ale těm plackám stačí obvykle i minimum – vykynout a upéct. Potřít máslem před i po upečení (okraje).

 • Ráda bych se zeptala, jestli zadělaný kvas a kvas na prokvašení mám nechat v lednici nebo v pokojové teplotě?

  Díky moc,
  Petra

 • No mne sa podla mna nepodarili. Kvas som prekrmovala dva dni,ale nezdal sa mi moc vykonny. Potom som to nechala nakoniec kysnut cez noc na linke (chyba?),maslo vytieklo pri peceni a vnutro bolo take zdrcnute. No ale napriek tomu sme ich, s prepacenim, zozrali za pol dna. Ked som kvas nakrmila prvy raz tak bol super bublinaty, tie dalsie razy uz nie. Mozno som mala.pouzit prvy? Inak velmi sa mi paci sposob rozvalovania masla v papierivej obalke,konecne som to mala rovnomerne. No nic,idem vybrat chleba z rury. Napriek vsetkemu, kvas rules!

  • Hanka, to ma mrzi. Neviem, co sa kvasku stalo, mus byt vazne krasne nabublany, rosolovity, mozno to chcelo viac casu alebo v dalsich dvkach skuste len polovicne mnozstvo cukru.
   Ta obalka je super trik, neviem, preco som to tak nerobila skor! aha viem, na jednej stazi ma to naucili:)) KOnecne to mame ako kupovane presidentske platy. Inak potom to vytecenie masla je dane nedokysnutim, psoledna davka mi kysla pred tyzdnom 24 hodin (tiez to bolo dane tym, ze kolega zarobil prave uz z prveho kvasu a este z tmavej muky). Ale chutovo vyborne, aj zakaznikom sa pacili a nastastie nevytieklo maslo.

 • Second try. Laminacia zvonku pekna,ale zas to plavalo v masle. Kyslo to tentoraz pred dverami v chlade (akoze chodba v panelaku,kde.zima). Stred uz nebol taky zdrcnuty,ale velmi pekne sa to lupalo. Inak som uvazovala pridat kvasnice,ale nakoniec som odolala. No dalsi pokus bude minimalne drozdovy s pridanim kvasu,resp. cisto drozdovy. Mne to vobec nezdvojnasobilo velkost. A uz su aj tak zjedene.

  • aach jaj, to je nemile. Mne sa toto stalo teraz u znameho v pekarni nakoniec sme nechavali kysnut cez 24 hodin v 24 stupnovch, ziadna zima- nadherna laminacia, potal setko v poradku, ale nenakysli tolko, ako moje z bielej muky. Ale nakysli celkom dost, takze nevytieklo, ak nenakysnu, proste to vytecie.
   Neodolajte kvasniciam, asi je vasmu kvasu tolko tuku a masla prilis a skuste tie 4 g na pol kilovu davku – tzn. tento recept, s tym a s lenivsim kvasom to bude istejsie. DRzim palce a mrzi ma, ze vam zneprijemnujem zivot v maslovej krize:)) Ja som naposledy trenovala vzdy s maximalne 1/4kilovou davkou, tzn. polka tohto rozpisu.

   • No hej,aj mna manzel hresil,ze kolko masla,)ale ked oni sa aj tak hned zjedia.a zplechu som to zliala,tak mozno to bude pouzitelne do pecenia aspon. Maslu zdar!

  • Dobrý den Lucie, zkuste máslo lépe prohníst, než ho vytvarujete… a můžete vychladit drobet méně.

 • Jsou nádherné a ráda bych je zkusila, ale syn má silnou alergii na kravskou bilkovinu, je nějaká možnost jak obejít to zavaleni másla? Rostlinný tuk, ghii? Díky za radu…

  • Dobrý den Lucie, tato situace je mi důvěrně známá:) Co se týče nahrazení oleje rostlinným tukem, tak v tím bych se v domácích podmínkách neobtěžovala, protože ty náhražky jsou nic moc, škoda práce. Pokud je chuť, tak těsto na náhražkové croissanty se dá koupit například v Lidlu, složení je mizerné, ale chápu, že jednou za čas si člověk chce dopřát jako vzpomínku, zkoumala jsem v té své akutní fázi složení:))…

   Ovšem pokud vám/jí nevadí přepuštěné máslo/ghí (mojí dceři časem nevadilo ani normální, tedy zvlášť pokud prošlo přeze mě:), tak to lze, jen je vhodné na každých cca 100 g tuku prohníst s 10 g mouky, aby bylo maličko pružnější a tolik se nelámalo při válení. Držím palce, pokud někdy objevím chutnbé veganské croissanty, kvůli kterým by se mi zdálo dobré je zkoušet i doma, podělím se.

 • dakujem za recept, najskor som sa bala, lebo som v kvaskovani novacik a hned som sa pustila do takehoto receptu, ale skvele ste to popisali nechala som finalne kysnut vyformovane croasanty 24 hodin, leno len za 12 sa vobec nezvacsili, to asi preto ze som s nimi manipulovala a skusala kde by sa im kyslo najlepsie. Nakoniec isli na noc do rury a to im pomohlo, takze budem vediet na dalsi raz. chcem sa spytat, ci sa nieco tasadne udeje ak nedam tolko masla, ze napriklad by sim maslo po cetne iba natrela ako ked sa maze chlieb, dakujem

 • Dobrý deň, práve som spracovala cesto presne podľa receptu a zdá sa mi priliš tuhé. Mám ho zvolniť nejakou tekutinou,alebo s tým maslom to bude lepšie nechat ho tuhšie? Ďakujem.

  • Malo by byt tuhe podobne ako relativne studene maslo, takze myslim, ze to mate v poriadku. Odpocinkom sa stane elastickejsim:)

 • Ja ich peciem za posledne dva tyzdne uz 4.ty krat….zakazdym su uzasne….aj omylom zamiesene z celozrnej psenicnej…mnaaam

 • Dobrý den, děkuju za vaše krásný recepty, peču podle vás neustále. Měla bych dotaz, při pečení z croissantů vyteklo hodně moc másla, doslova stály v tukovém bazénku..je to norma?

 • Dobrý den, chtěla bych Vám opravdu MOC poděkovat.
  Díky Vám jsem dnes ráno udělala své první croissanty!!! Jsou fantastické, i když tvarově je určitě prostor pro zlepšení :D:D. Navíc jsem až díky Vám zjistila, že se dají připravit i z kvásku ! :)) Jsou skvělé! Do “odpadu” jsem zamačkala pár čokoládových peciček a měla jsem tak skoro svůj oblíbený “pain au chocolat” !…….Ještě jednou velké díky, ať se Vám daří nejen v pečení a hlavně ať Vám všichni blízcí dělají radost. …..Mně jste ji udělala obrovskou! Krásné dny přeji

  • Dekuju moc! jsem rada, ze se povedly a doufam, ze nezklamou ani v budoucnu… i vam co nejkrasnejsi dny:)

 • Dobrý den, chtěla bych Vám moc poděkovat za skvělý recept a postup. Rodina i já jsme z voňavé francouzské snídaně nadšení. A já croissanty dělala v tomto týdnu již podruhé…a “obávám se” :), že to tím neskončilo 😀 . Taky jsem na Vaši radu použila kvásek z croissantů (je mi ho líto vyhazovat 2x denně 🙂 )) na chléb. A i ten byl výborný, sladká chuť se skutečně neprojevila. Ještě jednou Vám děkuji a přeji Vám, ať se Vám daří a všichni Vaši blízcí Vám dělají hlavně radost….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *