Špaldový chléb

rez_m

Špaldová bublina. Už asi tři týdny se mořím s jiným chlebem, ale nějak jsem ustrnula, tak raději na chvíli velím posun jinam, totiž k obyčejnému, nekašovému pšeničnému chlebu. S tím rozdílem, že je jen z pšenice špaldy a s trochou čerstvé mouky, takže pěkně voní, má úplně všeobečné využití a zároveň i nádhernou škrobnatou střídku podobné bramborovému.

IMG_2493_m

Fotka od Alie!

Dítě už má sice intervaly bdělosti skoro prodloužené oproti přechozímu měsící/měsícům, ale pořád ve chvilkách mezi nimi jde něco provést a kvasové pečivo je pro tyhle případy extrémně vděčné. Tenhle chleba jsem s úspěchem upekla i po tom, co jsem odběhla během kynutí na malou procházku, ze které se záhy vyklubaly dvě hodiny, 30minutovou autolýzu jsem protáhla i na 300 minut… a podobně.
Na minutky se tu nehraje a časy jsou doporučené, ale fungují celkem pěkně. Důležitý je vyzrálý, ovšem nepřezrálý kvas – zkuste vychytat chvíli na vrcholu, než spadne, pak má chleba potenciál pěkně vyrůst a být spíše sladký, než nakysle šumavózní. V mladém, silném kvasu tkví krása těchto typů chleba.
Pokud se vám povede přetáhnout kynutí samotného těsta, chce to samozřemě větší obezřetnost (těsto více lepí a může se více rozplácnout) a porci klídku při tvarování, ale i kdyby to bylo sebehroznější, finální hrozící placatec případně ohraničíte rozpáleným hrncem (podobně jako obou předchozích špaldových chlebů, další tipy, triky, podrobnosti, fotky najdete tam – 1., 2.).

Dost řečí, na 2 bochníky (ošatky na 750g chléb) budete potřebovat:

 • 15 g kvásku
 • 105 g vody
 • 105 g chlebové špaldové mouky (nebo hladké)

Rozmíchejte kvásek ve vodě, přidejte mouku, nechte přikryté cca 12 hodin prokvasit. Odložte si opět minimálně lžičku na příště (na cestu do lednice klidně zahustěte lžičkou žitné mouky).

Finální těsto

 • 190-195 g kvasu
 • 510 g plus 100 g vody
 • 600 g chlebové špaldové mouky (nebo hladké) (pokud máte slabší mouku a chléb vám vychází houževnatější, zkuste 165 nahradit klasickou pšeničnou hladkou 00)
 • 200 g celozrnné čerstvě mleté mouky
 • 19 g soli

Celkové poměry (včetně mouky a vody v kvasu): 77,65 % hladká špalda, 22,35 % celozrnná špalda, 78,77 % voda, 2,12 % sůl. Formou kvasu je předkvašené 10,61 % z výsledného množsví mouky.

Smíchejte 510 g vody s veškerou moukou a nechte bobtnat přibližně hodinu až několik hodin, začít můžete klidně ještě než dozraje kvas. Až nadejde čas, přidejte kvas, zapracujte a postupně připracovávejte zbylou vodu se solí. Vypracujte krásně elastické těsto (teče, ale asi jako velmi hustý med, při natažení vytváří krásné okénko), trvá to tak 5-10 minut intenzivní ruční nebo robotické práce.

IMG_6422

Nechte cca 3,5-4 hodiny kynout, jednou až dvakrát za hodinu popřekládejte. Těsto se zvětší a bude po okrajích tvořit bublinky.

cesto

Poté rozdělte, předtvarujte a nechte opět 15-20 minut odpočinut. Šev otočte nahoru (nebo prostě nechte nahoře, záleží, jak jste ho po předtvarování umístili) a dotvarujte do finální podoby – jemně, ale důsledně, ve videu jsou pevnější těsta, ale princip je stejný. Vložte do ošatek vystlaných plátnem a vysypaných moukou (pro jistotu může být napůl se škrobem) a nechte dokynout v lednici 12-18 hodin, dokud těsto skoro nezdvojnásobí svů objem.

Upečte v rozpáleném litináči nebo na kameni, potrvá to cca 20 minut na 250 a 20 na 220 stupňů – jinak všechno je pěkně vidět tady na videu …jen rozpaluju plech a ne kámen, což by u takto tekutého těsta vedlo spíše k placce.

Nechte vystydnout a užívejte. Podobně jako ostatní pšeničné chleby schne trošku rychleji, což ale neznamená, že byste ho 3-4 dny nemohli krásně jíst jen tak nastudeno… Ovšem pak je naprosto skvělý jako křupavá topinka rozpečená v troubě a pokapaná dobrým olivovým olejem. A co teprv, až budou dobrá rajčata!

____

Extra vypečené pro Alie, slečnu dvorní fotografku a suši-paní.

IMG_2495_m IMG_2504_m

___

A moje zachycení miminího frontálníhu útok na jednu z dávek.

zof utoci

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je maskrtnica. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u “Špaldový chléb

 1. Dobrý den, děkuji za nový recept! Kvásek kvasí, lehce se obávám řídkého těsta, ale nějak se s tím poperu:-) V sekci o pečení tohoto chleba píšete, že je vše pěkně vidět na videu, ale odkaz asi chybí. Můžete ho dodat prosím? Moc děkuji a dám vědět, jak se vydařil.

 2. 300 minutová autolýza :-D, znám důvěrně, děti jsou nejlepší způsob jak zjistit, co všechno kvasové těsto zvládne :-) Škoda, že tenhle asi nevyzkouším, čerstvé mouky se nedostává.

 3. Vďaka za ďaľší skvelý recept, práve mám založený špaldový rozkvas s pôvodným úmyslom vyskúšať čisto špaldový chlieb, no teraz neviem, či ten môj, alebo Tvoj, asi si hodím mincu. Inak som veľmi rád, že po dlhšej dobe si sa ozvala, už to určite nielen mne chýbalo. Mamine aj miminku prajem všetko dobré :)

 4. Milá Julko, chci se zeptat na tu čerstvou mouku…sháním ji dost obtížně (po odchodu z Prahy na samotu ji mám asi 35km daleko). A tak se ptám… Když si koupím mlýnek, umelu na něm pšenici; jaké bude z takové mouky sladké pečivo třeba? Využiju to jen na chleba nebo i na sladké pečivo..koláče, buchty..? Jaké by to bylo? Moc děkuji a krásné jaro přeji, Markéta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *