Hamburgerové housky

Hamburgerové housky

 

Rádi byste opravdu kypré hamburgerové briošky? Takové, které voní máslem a jsou krásně nažloutlé po vajíčkách, mají lesklou vábivou kůrku a jsou štědře posypané mákem nebo sezamem, ale zároveň vás nezaplní natolik, že půlku housky vyhodíte, abyste měli místo ještě na jeden kousek masa?

Recept na ně tu mám. Pečivo je u hamburgeru často vnímané jen jako nutné zlo, jako nezbytnost, která drží maso, omáčku a zeleninu pohromadě. Málokde ho berou jako plnohodnotnou součást, které je třeba věnovat pozornost. Tyhle housky si ji zaslouží. Jsou lehké, mají nádhernou pórovitou strukturu, patřičnou vláčnost, nejsou přeslazené a nesnesou srovnání s víkendovým pečivem. Moje milé hamburgerové bulky jsou vhodné ke všem typům mletých mas, zeleninových karbanátků, pomalu pečenému vepřovému a dokonce i k párkům, ale ani samotné nejsou k zahození. Dokonale souzní s vaším oblíbeným sendvičem a potěší vás i prostě namazané máslem a medem.

Osvědčený poměr vychází z toastového chleba. Já domácím hamburgerovým houskám dodávám na chuti a trvanlivosti jednoduchým prefermentem a ve výjimečných případech i zvýšenou dávkou másla. Ovšem ani verze s bílým pšeničným kváskem není k zahození – jsou trošku kyselejší a o něco pomaleji kynou.

 

Recept je na 24 hamburgerových housek.

Preferment – poliš:

  • maličký drobeček droždí nebo 1/8 lžičky sušeného
  • 333 g hladké pšeničné mouky
  • 333 g vody

Droždí rozmíchejte ve vodě (nebo sušené v mouce) a promíchejte v řídké těstíčko. Nechte 12-24 hodin přikryté zrát. Déle je lépe, ale záleží na tom, jak velká je vaše špetka droždí, chcete opravdu mocně vonící bublinatou masu, která vašemu pečivu dodá krásně plnou chuť.
Pokud pečete s kváskem, potřebujete asi lžíci kvasu (20 g) a vodu a mouku, jak je uvedeno výše. Po 12-14 hodinách by měl být akorát, nezapomeňte zase lžíci odebrat.

Těsto

  • preferment (tedy buď těch 666 g poliše, nebo 666 g kvásku)
  • 300 ml plnotučného mléka
  • 666 g hladké mouky
  • 120 – 240 g rozpuštěného másla
  • 40 g cukru
  • 90 g vajec (rozšlehejte si vidličkou 2-3 vejce, odměřte potřebné množství a zbytek nechte na potírání)
  • 20 g soli
  • 20 g čerstvého droždí (v případě použití kvasu nepřidávat)
  • sezam, mák

Smíchejte mléko s rozdrobeným droždím (nebo můžete z části mléka, mouky a droždí nechat vzejít kvásek, ale já většinou droždí důvěřuji), přidejte vejce, cukr, mouku a sůl a včerejší preferment. Lehce promíchejte, dokud se směs nezačne spojovat do cárů a přidejte rozpuštěné a lehce zchladlé máslo. K máslu: Pokud plánujete bohatší náplň s vyšším obsahem tuku (vepřová krkovice, bůček nebo preferujete hodně omáčky), doporučuju zůstat u nižší gramáže, jste-li zvyklí na tučnější pečivo, dovolte si klidně více. Struktura zůstává u obou verzí stejně pěkná, jen se u máslovější verze bublinky víc lesknou a jste dřív plní, takže já zůstávám skromnější.
Hnětejte, dokud se těsto neodlepuje od stran mísy , to znamená asi 5–10 minut. Bude o dost řidší, než jste u housek zvyklí, ale tím se nenechte vyvést z míry. Nemělo by příliš lepit ani k vám, ale přinejhorším si při tvarování trochu pomoučíte prsty. Nechte v přikryté olejem vymazané míse kynout 1,5–2 hodiny, mezitím těsto dvakrát přeložte. Nemusíte ho ani z mísy vyndávat, pokud použijete dost širokou (mám skleněnou mísu na salát o průměru asi 40 cm), půjde to dobře i v ní.

Těsto rozdělte na 24 stejných bochánků, budou mít kolem 80 g, nebo si těsto zvažte (je fajn mít zvážené všechny pracovní nádoby a někam si pověsit seznam s mírami misek, podobné činnosti pak pro vás budou hračka) a vydělte počtem, jakým chcete.

bulky kolaz

Z kousků těsta stočte bochánky (seskládávám kousek těsta  do malého „ranečku“ tak dlouho, dokud nevypnu krásnou kuličku) a rovnou je v rozumným rozestupech skládejte na pečicí papír ve velikosti vašeho plechu. Po vytvarování posledního kousku nechte 10–15 minut odpočinout a rozplácněte. Plechem, pěstí nebo hřbetem dlaně, je to jedno, jen se snažte o nějakou rovnoměrnost a směřujte tlak do centra kuličky. Zploštěné disky nechte hodinu až hodinu a půl kynout, měly by se přibližně dvakrát zvětšit. Během kynutí můžete  housky lehce orosit vodou z rozprašovače, doba kynutí závisí na teplotě, vlhkosti vzduchu, náladě pekaře a dalších proměnných, takže to berte jako odhad.

LETNÍ POZNÁMKA: V dobách, kdy se teploty pohybují od 20 °C výše (teda  kolem 25-30 °C), je potřeba těsto hlídat a adekvátně zkrátit doby kynutí. Kynutí v míse trvá tedy maximálně kolem 1,5 hodiny a vytvarovaným bulkám pak stačí půl až hodina.

Fáze pečení: Ujasněte si, kterou várku housek jste tvarovali nejdříve (to je obzvlášť vhodné, pokud pečete větší dávky). Tyto housky potřete vajíčkem rozšlehaným s jednou lžicí mléka, posypejte sezamem, mákem nebo čím je libo a sázejte na horké plechy v troubě rozehřáté na 230 °C. Když nemáte lopatu, pomůže s přesunem kus tvrdého kartonu. Dospod trouby vlijte vodu a sledujte, jak rostou a hnědnou! Pečení trvá asi 15 minut a protože obvykle peču dva plechy najednou (co nejníž to jde a s ventilátorem), v půlce je vyměním, aby byly rovnoměrně vypečení. Sesuňte na mřížku a nechte vychladnout, do trouby mezitím vsaďte další várku potřenou vajíčkem a posypanou vhodnou posypkou.

Pokud chcete matný povrch jako od Meka, vynechte vajíčko a potírejte mlékem.
A je to!

A co vy a hamburerové bulky, kolik už jste vyzkoušeli receptů a které máte nejradši? Briošková situace se lepší i v restauracích, kde vám chutnají nejvíc?


Related Posts

Jak na první domácí chleba

Jak na první domácí chleba

  Kde sehnat ošatku? Kdo mi dá kvásek? Co použít místo ošatky? Jak často krmit? Jak se peče kváskový chléb? A jde upéct kváskové housky? Na Pečempecen.cz a hlavně na facebookové stránce tohoto rozmilého komunitního projektu se po publikování článku na idnes.cz s podobnými otázkami roztrhl […]

Vánočka z kvásku

Vánočka z kvásku

  Je asi zbytečné se ptát, jestli máte rádi vánočku. Skoro každý ji má rád! Nicméně pro mě o Vánocích nikdy nebyla tím hlavním. Jakožto jednoduchá rozinková brioška se řadila až za kapustnicu, bramborový salát a cukroví. V posledních letech navíc dostala soupeře v podobě […]



137 thoughts on “Hamburgerové housky”

  • Dobrý den,

    bulky jsou chuťově úžasné, akorát když je vytáhnu z trouby jsou krasný pevný a po vychladnutí mě zkrabatí nedrží tak krásně natažený ale pomačkají se.. Můžete mi prosím poradit abych dosáhl tak krásných jak jsou na obrázku, popřípadě kde dělám chybu? Prosím na uvedený email děkuji mnohokrát.

    • Můžete je zkusit déle dopéct, ale tím je zas dosušíte i uvnitř – jde o vlhkost v průběhu pečení (klidně v poslední třetině ještě vyvětrejte nebo pusťte ventilátor) a pak tedy vzdušnou v bytě.

  • Julianko, Vaše hamburgerové housky jsou naprosto dokonalé. Dělala jsem je asi potřetí a nedám na ně dopustit. S těstem se báječně pracuje a houstičky jsou krásné a chuťově dokonalé. Tentokrát jsem udělala celou dávku a podělila se s přáteli. Vy padali také velmi spokojeně :-). Děkuji Vám za báječný recept!

  • Tak jsem recept zkusila. Chutove byly vyborne, jen teda moc nevyskocily a nebyl to takovy hezky burger jako na obrazku Scuku. Pekla jsem z kvasku a ten mam silny. Doporucuji spis testo seshora nemackat, aby naopak burger mel peknou kulatou cepici. A mozna udelat mensi bochanek, on stejne do strany rozleze. Zkusim priste zas.

  • Dobrý den, čtu tady samou chválu a mám chuť je taky vyzkoušet. Chystám velkou oslavu asi 50 lidí a potřebovala bych si napéct bulky do zásoby. Myslíte, že by šly zamrazit. Mražák máme velký. Tam problém není. Díky za odpověď.

    • Není problém. Hodinu po upečení rozdělte do ielitových pytlů vhodných pro styk s potravinami, vytlačte co nejvíce a dobře zavřete, aby nenačichly a mráz je povrchově „nespálil“. Pak stačí cca dvě hoďky předem nechat povolit, na burgry se dají otoustovat rozkrojené, popřípadě se můžou po částech na minutku rozpéct v troubě.

      • Děkuji moc za radu. Budu víc v klidu, když si je udělám v předstihu a kdyby se nepovedly, budu mít čas to zkusit znovu.

  • Mila slecna Maskrtnica, akurat sa mi zemlicky dopekaju a vdaka Vam vyzeraju fenomenalne a ja mam zase krajsi den. Chlapcov som nechala kysnut na papieri a potom som ich z plechu bez bocnic zosupla na rozpaleny plech v trube. Mne to takto funguje. Velmi pekne dakujem za vsetku tuto radost vdaka Vasej ochote podelit sa o know-how. Prajem vsetko naj.

  • Chuťově výborné, jen mi trochu popraskal povrch – nemám je tak krásně hladké jako na obrázku. Pekla jsem 2x jednou jsem potírala vejcem s mlékem, jednou jen mlékem. Popraskaly vždy. Máte pro mne radu prosím?

    • Jitko, nevím, čím hnětete, ale nejpravděpodobnější mi přijde nedostatečné nakynutí, popřípadě horší vyhnětení/mouka… a nebo kombinace:). Při správném zapaření a vykynutí jsou velké a nepopraskané i bez potírání, byť na obrázku jsou lesklé od vajíčka.

      • Hnětu v Kenwoodu, ale znovu jsem si pečlivě pročetla váš návod a nedodržela jsem délku kynutí už vytvarovaných bulek…. ferment založen… zítra jdu do toho znovu…

  • Ahoj mám dilema… dělala sem je jednou a byly dokonaly mnam mnam a pak po druhy… všechno krasa až na to že po rozkrojení byly nahoře megajeskyň a těsto jen dole :-O prostě =uplně blbě..(zrovna kdyz prisla navsteva!!!)… poměr stejně, kynuti ve stejnejch podmínkách -dokonce teplej jak minule… cim to je 🙁

    • Těžko říct, nezměnila jsete trochu způsob pečení? Nefouká vám víc trouba? Mně se toto děje s horkovzduchem na příliš vysoké teploty, vršky to odnáší, zvlášt když lehce překynou….

      • noo jen jsem je misto na plech kerej mi chytá spodky dala na kámen na kterém peču chleba…možná mohly být kapku překynuté, ale jak šly nahoru jak když se pečou pity bylo jasný že se něco pokazilo! 😀 ale jinak je máme moc rádi, účel splnily jen holt „na oko“ nebyly tak jak měly…. a nakonec musím zmínit samožitný chleba, je prostě vynikající a máte krásně popsané postupy, děkuji a nechť se daří i nadále 🙂

  • Z polovicniho mnozstvi jsem upekla jeden jako by toustovy chleb a nemel chybu ! 🙂 Nadherne vyskocil a krasne se upekl ( pouzila jsem alobal pri dopekani).Chutna skvele z toustovace apod, ale i jako sendvic chleb. Vrele doporucuji. Diky za recept :).
    PS: Housky na hamburgery se u nas uz nekupuji…

  • Zemle boli uzasne, dakujem za recept, uz budem robit iba tieto 🙂
    Ale nesadzala som ich na horuci plech, ale dala som ich do rury na tom, na ktorom kysli, a nenarastli az tak pekne. Nedokazem si predstavit, ako bez ujmy sadzat makke nakysnute zemle potrete vajickom. Predstavujem si strasnu paseku z potrhanych a splasnutych kuskov hore nohami. Ako sa to da? 🙂

    • Da sa aj tak aj tak, ale ak uz v trube moc nenakysli, mozno byste mala dat o trochu skor – dvadsat minut ubrat. V tom pripade aj v pohode preziju zosunutie papiera z jednoho plechu na druhy, tie uplne super nakysnute bambule, co sa skoro bozkavaju mozu dopadnut tak, ako pisete.

  • ty housky jsou BOŽSKÉ…..
    jsou důkazem, že na dobré věci je třeba si počkat. 🙂
    díky za tenhle skvělý recept!!

  • Taky se na ně chystám, ale mám dotaz, když bych chtěla dělat jen poloviční množství, krátí se nějak i doba kynutí?
    A poslední, když budu housky dělat z kvásku, přidává se tam všechno ostatní (mléko, cukr atd.) jako u droždí?
    Děkuju moc! 🙂

    • Ne, nekrátí, pečte prostě dokud nebudou akorát:) A jinak vše viz recept, jen se druhý den nepřidává to droždí, kypříte kvasem.

  • To těsto je opravdu hodně hydratované, tj. asi ne pro úplně začátečníky, ale zase jsou bulky potom krásně vláčné 😉 ….

  • Mila M,hamburgrove bulky byly posledni kapkou v privalu inspirace proudici od Vas ke mne a musim tedy nadsene a verejne zvolat DEKUJI!

  • Prosím když udělám preferment s1/8 lžičky sušených kvasnic,kolik pak po 12 hodinách mám přidat kvasnic sušených.Čerstvé nemám.Děkuji

  • Ahoj, tak jsem se do nich také pustila, ale jenom ze 1/4 množství, což možná byla chyba. Mám pocit, že jsou hrozně malinké a potřebuju z toho nakrmit 5 lidí, tak doufám, že nakonec vyrostou 🙂 jinak jsem měla problém s tím prefermentem, zrál 24 hodin a krásně, ale udělala se na něm tvrdá kůrka, což bylo trochu na škodu 🙁

    • Tak příště zkuste přikrýt fólií/těsnou poklicí, pak by se fakt neměla kůrka udělat. Celá dávka je na 24 housek, takže pokud jste dělala 1/4, je to 6 standardních housek kolem 80 g, pokud jste z toho zkusila víc, budou to asi mini burgery.

      • Mísu jsem přikryla normálně utěrkou, příště to zkusím víc utěsnit 🙂 přiznávám, že jsem těsto nepřekládala, neboť jsem měla ještě zařizování, zatímco kynulo. 80 g jednotlivé bulky měly a ve výsledku to vlastně se vší burgerovou náplní bohatě stačilo! Takže moc děkuji za recept 😉

  • Dobrý večer, velmi zajímavý recept, určitě vyzkouším, ale chtěla jsem se Vás zeptat, jak je uchováváte, aby byly stejně chutné i další dny? 🙂 Děkuji Veronika

    • Housky prostě nejsou pečivo na další dny, chutnají nejlíp čerstvé, ještě druhý den jsouk burgerům ok, jelikož se obvykle na toto opékají, ale jako čerstvé jen tak jsou nejlepší první. Takže kdyžtak doporučuju raději těsto nechat kynout v lednici (snížit dávku droždí klidně na 10-15 g) a postupně odebírat dva-tři dny. Dokud není zase v bytech 18 stupňů, bulky vám do hodiny vykynou:)

      • děkuju, jedeme na pár dní s kamarádkou a dětma do chatek, tak jsem chtěla upéct, mám zaděláno, ono se to do druhého dne určitě sní, dělala jsem jen dvě třetiny z uvedeného množství 🙂

  • dobry den!! podarili sa, su skvele a nadherne a sezamove a velmi pekne dakujem za vyborny recept – len malicky problem mam – kysli na papieri na pecenie a prilepili sa nan – myslite ze bude nabuduce stacit vymastit pekac a vysypat ho mukou? (miesto papiera na pecenie) – vopred dakujem za odpoved

    • Zuzana, som rada, ze to aspon nejako vyslo, aj ked sa prilepili:) Mozte aj tak, ale bude sa vam potom prepalovat muka, na ktorej nebudu zemle, naviac sa s tym neda uz manipulovat… Radsej byt vami vymenim znacku peciaceho papiera, niektore su proste nanic, slabe, trhaju sa a lepia, obzvlast pri dlhsom kysnuti.

  • Byly vynikajici, delala jsem je z drozdi a te mensi davky masla a musim souhlasit, ze vubec nezaplacly a dokonale doplnovaly karbanatky. Zvladla jsem to, prestoze jsem pecici zacatecnik, takze diky za vyborny popis (a odkazy na videa) a vubec za cele tyhle stranky. Jsou pro me velkou inspiraci:)

  • Ahoj, ráda bych se jen zeptala, zda-li je možné použít žitný kvásek nebo je potřeba pšeničný.
    Děkuji a přeji hezký den

    • Dobrý den, pravděpodobně by to šlo, ale nemusely by být tak nadýchané – mohly by se více rozlézat, chuťově by to bylo spíš trochu jako dalamánky…

  • No už jsem si říkal že mám něco odpečíno, ale tyhle nádherné briošky mi daly pořádnou facku! 🙂 První fail bylo těsto a možná i největší komplikace a příčina proč mi z toho vyšly veškeré různé tvary jen ne housky! 🙂 Mám tedy pár dotazů a to hnětení a moučení. Těsto jsem zpracovával poctivě asi 20 minut a když už jsem ho na vařečce vylovil z mísy v jednom kuse usoudil jsem že je hotovo. Jenže opak byl pravdou těsto se mi lepilo, ke všemu co mu přišlo do cesty i k tomu pečícímu papíru se přilepilo, výsledkem čehož byla nesourodá hmota která vyběhla, chuťově taky vynikající, ale připadal jsem si jako bych byl v kuchyni poprvé! 😀 V čem tedy mohla být chyba u kynutí jsem překládal taky poctivě, ale vyrobit kuličku bylo pro mě nemožné! Další dotaz je jak moc moučit? Protože mi přijde že každá mouka navíc tomu může uškodit. Děkuji za každou cennou radu! 🙂

    • Pokud nakonec máte relativně nelepivé těsto v jednom kuse, další mouku bych nezapracovávala, ale při stáčení bochánku se nebojte těsto pomoučit, rozdělit a pomoučenýma rukama vytvarovat (případně maličko poválejte v mouce).
      Ale jestli sice máte kouli, ale pořád strašně lepivou, na začátku přidejte třeba 100 g mouky (na kg) navíc, možná je problém v ní. U mně to teda tak divoké ani lepkavé nebývá:)
      Snad jsem aspoň trochu pomohla.

  • Díky moc za odpověď. Až něco vyzkouším, tak poreferuju 🙂 zítra se vrhám na kváskové lívance.

  • Taky jsem se zrovna strašně nadchla pro kvásek, prý je s ním všechno mnohem chutnější a taky je zdravější a líp stravitelnější než kupované droždí. Ale zajímalo by mě, jestli se dá z kvásku vyrobit i nějaké tésto třeba na koláč? Tady píšete, že si můžu přizpůsobit jakýkoli recept atp., ale nasladko to asi nejde že, když je to nakyslé …

    • Evo, ta chuŤ je dost specifická a každému chutná něco jiného, tak je třeba to brát s rezervou, podobně i to trávení je dost různé:) ale je díky bakteriím mléčného kvašení a nakyslosti trvanlivější.
      K tomu sladkému – mrkněte na článek jak na první chleba, tak máte přibližně naznačený přepočet (jednoduše by v receptu mělo být třeba 20-30 % mouky předkvašeno, tedy v podobě kvásku) jak upéct z klasického kvasnicového receptu kváskové pečivo. Nějaké sladké recepty už přímo s kváskem má i Klára z conovehonakopci.cz.
      Maličko nakyslé pečivo může být, ale nebojte, organismy nesežerou všechny cukry, nenecháte-li jim k tomu prostor.
      Pokud se chcete kyselost úplně potlačit, lze se inspirovat v Itálii, kde pečou Panettone ze „sladkého“ kvásku – recept na něj je tady na stránkách taky. Jde o to, že krmíte v opravdu krátkých intervalech, takže bakterie nedostanou tolik prostoru a nakyslost je tedy jen tak akorát:)

  • Vypadají mňamozně, ale mně se nepovedly :o( Bohužel jsem nezvládla dát 333 g a mám je placaté. Že by málo vykynuté?

    • Ani těsto se nenafouklo? Jestli vykynulo těsto a bulky se trochu nadechly a splaskly, možná překynuly. Nebo nedokynuly, to bych musela vidět, vědět, jak dlouho kynuly ony, jak těsto, jak máte doma teplo a tak:) Pár gramů ničemu neublíží..

  • Tak jsem se do toho pustila. Vinou nepřesně vážící váhy a mé lenivosti jsem sice musela udělat jisté zásahy v receptu, těsto bylo fakt hodně tekuté a na plechu vznikla řada plackoidů, ale ve formě na muffiny vyskočily krásné miniaturní bochníčky. Každopádně plackoidi a i bochníčky jsou super, chtěla jsem dosáhnout něčeho podobného rohlíkovému těstu a s chutí jsem moc a moc spokojená. S pěknou dávkou másla nebo pomazánky navrch jsou super!
    (Ale ty plackoidy křupou hrozně ráda jen tak samotné :-))

  • Moc děkuji za odpověď. Určitě ještě spoustu receptů vyzkouším. Jsem hrozný nadšenec, ale začátečník, tak se raději ptám na všechno polopatě. Právě bych ráda zkusila i nějaké ty voňavé rohlíčky a hrozně mě nadchl i toastový chléb os Cuketky. Až vyzkouším, tak dám vědět jak to dopadlo. A díky Lenka

  • Ahoj, jsem asi úplně pitomá, ale stále to nechápu. Nejprve píšeš že uděláš preferment. A pak v té další části, že se dá ten preferment a přidá se ještě 20g droždí. Ale pak někteří tady píšou že už se tam čerstvé droždí nepřidává. Já jsem zastáncem kvasu (zrovna mám v troubě chleba a už tady krásně voní), takže tam dám buď preferment, nebo čerstvé droždí??? Nebo tam patří obojí??? A nemáš náhodou recept na nějaké dobré domácí, ať už tmavé, nebo světlé rohlíky??? A do rohlíků může taky přijít kvas, nebo jen droždí??? Díky moc Lenka

    • Doplnila jsem to raději do textu zřetelněji:) Pokud máte dobrý kvas, je zbytečné přidávat droždí, takže chápete správně, že zastánci kvasu ušetří tu půlkostku droždí na jindy.
      Podobně lze přizpůsobit i jiné recepty z kvasnic, tedy odebere se cca třetina množství mouky z receptu, přidá se k ní (hmotnostně) stejně vody a lžička kvásku a po prokvašení se přidá zbytek surovin (tekutina použitá v kvasu se samozřejmě musí odečíst z celkového množství tekutin v receptu a přidá se jen zbytek). Spoustu receptů z kvásku má jinak http://conovehonakopci.cz.
      A dobré rohlíky? Pokud chcete, aby byly podobné našim, tak můžete použít i tento recept, jen bez vajíček a cukru v těstu (a máslo klidně vyměňte za sádlo), rychlé s droždím třeba tyto

  • Nerikam, ze mas spatnou vnitrni teplotu, ale prilis hnedy exterier ;o) Alespon tam, kde jsem pracoval ja, by se tohle bud vyhodilo, nebo dalo personalu. Ale proti gustu 🙂

    Pro zajimavost o tech bulkach, jak je zkoumal a pekl muj kolega a kamarad: http://www.hamburgerologie.cz/

    • Tak jo, a já ti říkám, že mám hnědý exteriér (nikoli černý, samo) vlastně ráda, ale oukej, byly i míň vypečené, třeba by ti něco z nich vyhovovalo.. a při pečení velkých dávek (80+) bohužel není čas vypéct takhle dohněda všechny, škoda, takže taky občas slevím;) Hamburgerologie je fajn počin, znám, ale dík za osvěžení… Ale ty dokonalé briošky zase mně připadají vzhledově trochu nedoto, víšco… Každej to má asi rád jinak.

    • Dík, ale musím nesouhlasit – houska byla dobrá:) Je hnědší než třeba ta dole, co je už ve formě sendviče a než obvykle zde prodávané a podávané housky bývají, ale spálená ani náhodou. Správná vnitřní teplota, žádné zuhelnatění se nekonalo….možná to zkresluje fotka nebo monitor.)

  • Jo, ještě mám jeden blbý dotaz, pokud je chci péct s kváskem, musím použít do „druhého“ těsta čerstvé droždí nebo stačí jen preferment s kváskem?
    Chci je stvořit v neděli na oslavu manželových narozenin 🙂

      • Dobrý den, se zájmen čtu tyto stránky. K dotazu přispěvatele Madla bych měl doplňující otázku. Rozumím dobře, že se pro zadělání „těsta 2“ použije buď 1 lžíce 12 hodin ležícho kvasu (preferment) nebo 20g droždí? Nebo je to tak, pokud jde o zadělání z kvasu, že se lžíce kvasu oddělí a z ní se připraví další kvas na příště a do „těsta 2“ se použije 666 – zmíněná 1lžíce připraveného kvasu? Začínám se o tuto problematiku zajímat, jsem tedy začátečník. Děkuji za odpověď. Pepa

        • Nenenenene! Pro zadělání těsta použijete celý preferment (ze kterého akorát oddělíte lžíci do lednice), takže by vám mělo do tšsta přijít kolem 666 gramů nakvašené mouky s vodou a už žádné droždí, pokud máte spolehlivý kvásek.
          V případě striktního použití droždí použijete celý připravený poliš, což je taky těch cca 666 g – pár gramů vody se může odpařit (poliš je preferment z mouky a vody 1:1 plus dorždí). Není vůbec zač:)

          • Takže když dám droždí nedávám preferment? Chápu správně? A tím pádem použiju jen tyto suroviny?

            300 ml plnotučného mléka 666 g hladké mouky 120 – 240 g rozpuštěného másla 40 g cukru 90 g vajec (rozšlehejte si vidličkou 2-3 vejce, odměřte potřebné množství a zbytek nechte na potírání) 20 g soli 20 g čerstvého droždí –

            • Dobrý den nebo tam přidám i to množství co se dává do poliše?

            • Jestli chcete recpet bez pripravy prefermentů smichate vsechny suroviny, i s moukou a vodou nebo mlekem polise – jinak by vam nesedely pomery. A drozdi se pridava i k testu s prefermentem, nakynulo by to, ale za delsi dobu a s jinym vysledkem.

  • Paaani, tak ty jsou luxusni! Od doby, kdy jsem v podstate upekla toastovy chleba z brioskoveho testa (na Daring Cooks vyzvu, k zapeceni se syrem do cibulacky), si rikam, ze z toho testa zkusim housky na hamburgery. A ted vidim tyhle a nemuzu se rozhodnout. Sla bych hned mlit maso a zadelavat testo a a a… musim lezet v posteli. Jsou fakt uzasny, smekam.

  • Ty bláho! Mám teď neodbytnou chuť na cokoli v naducané briošce od tebe! Jsou skvostné, jenže sakryš, jak já mám na své váze navážit 333 gramů? Lichá čísla jí nějak nejdou … 🙁 Vrhnu se na ně, ale teď nevím, jestli si mám přidávat další hřebíček do rakve s bílým pečivem nebo se radši vrhnout na ten tvůj luxusní samožitný (na který jsem ještě nesehnala slad :-().
    Bohudík jsem včera pekla špaldový se syrovátkou, takže chlebová situace je zachráněna, ale mučíš mě pěkně, jsi prostě pečivová bohyně!

    • Madlo, tak na ten preferment prostě odhadem odděl 1/3 mouky z kila..? Případně můžeš být odvážná a zkoušet s celozrnnou hladkou špaldovou, mě s ní tyhle experimenty většinou vychází krásně.
      A dík moc za komplimenty, slad se dá kdyžtak sehnat i na internetu nebo nahraď dobrým medem a roztokem melty nebo podobné obilné kávoviny, teď mi někdo psal, že to zkušel a i s medem byl moc dobrý:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *