Hot cross bun, mňam! Anglická velikonoční specialita, kterou si oblíbili Angličané natolik, že ji jedí po celý rok podobně, jako my mazance a vánočky.
Na rozdíl od našich tradičních rituálních pečiv jsou ale tyhle houstičky o něco pikantnější díky koření, které ve větší či menší míře obsahují. Moje verze je kvásková (a jako bonus i bez mléka) a kořeněná trochu méně než je zvykem, zato bohatá na ovoce a díky kvásku o trochu méně sladká.
Na 12 malých bochánků (1 malý buchtový pekáč, cca 26×16 cm) budete potřebovat:
Kvas
- 1 lžička startéru z lednice
- 65 g hladké mouky
- 65 g vody
- 7 g cukru
Všechno smíchejte přibližně 12 hodin předem a nechte prokvasit. Cukr kvasinky povzbudí!
Finální těsto
- 125 g kvásku (zbytek schovejte jako startér na další sladkosti – klidně zahustěte lžičkou mouky, ať má v lednici co požírat)
- 75 g mléka
- 250 g hladké mouky
- 1 vejce (50 g)
- 1 g soli
- 60 g cukru
- 55 g změklého másla
- 80 g sušeného ovoce (brusinky a rozinky)
- 3 g skořice
- ¼ strouhaného muškátového oříšku
- ¼ lžičky sušeného zázvoru
- špetka mletého nového koření
- špetka mletého hřebíčku
- kůra z cca ¼ chemicky neošetřeného pomeranče
cukr a voda, popřípadě marmeláda na sirup, mouka a voda, případně moučkový cukr a citronová šťáva na křížky
Vše kromě másla smíchejte a uhněťte těsto, až dostane pěknou, jen lehce lepivou konzistenci, přidejte máslo a domíchejte s ním. Nechte 2-3 hodiny kynout přikryté v pokojové teplotě, mezitím jednou přeložte. Hotové těsto vložte na 6-24 hodin do lednice a nechte v ní dozrát.
Rozdělte na 12 kusů (vychází mi to kolem 55 g na kus) a z každého uválejte raneček, který svárem dolů vložíte do máslem vymazaného pekáčku. Nechte přikryté dokynout v teple další 3-4 hodiny.
Umíchejte pastu z hladké pšeničné mouky a vody na kříže (není nějak chutná, zato tradiční, pokud se jí chcete vyhnout, doporučuju po upečení umíchat hutnou pastu ze šťávy půlky citronu a moučkového cukru), začněte s cca 80 g vody na 100 g mouky.
Pečte na 170-180 stupňů cca 20 minut, podobně jako buchty. Před pečením pořádně oroste/potřete vodou nebo mlékem a zdobicím sáčkem naneste pastu tak, aby na každém buchtě byl kříž. Můžete/nemusíte zapařitJ. Jestli chcete hezčí kříže, doporučuju užší otvor zdobičky, já letos pokaždé ustříhla široký otvor a podle toho vypadají moje hcb trochu humpolácky.
Zatímco se pečou, připravte si sirup. Opět jsou dvě možnosti – rozmíchat pomerančový nebo meruňkový džem s vařící vodou a přecedit, nebo vzít 50 g vody, 50 g cukru a pár proužků pomerančové kůry a svařit to na hustější sirup. Horké houstičky prolijte sirupem a užívejte ještě teplé s plátkem másla.
Pokud nefandíte křupavé pastě z mouky a vody, je nyní čas na nanesení křížků z citronovo-cukrové polevy.
Vyzkoušená bezmléčná verze: místo mléko voda nebo rostlinné mléko (z domácích doporučuju mandlovo-kokosové nebo ovesné) a slunečnicový olej (těsto bude trošku lepivější, ale po pobytu v lednici se srovná do zpracovatelné podoby), popřípadě margarín (ne 100% ztužený tuk), který vyhovuje vašemu svědomí. Jdou celkem dobře i úplně veganské (10 g kukuřičného škrobu a 40 g vody).
Já máslo a živočišné tuky miluju, ale aktuálně mám od nich ne zcela dobrovolný půst. Kořeněné houstičky jsou ale nepostně/nemístně dobré i tak právě díky množství aromatických ingredienci… Užívejte ve zdraví a těším se na oslavy jara, Velikonoc, Paschy, pesahu… a tak vůbec.
Milá Maškrtnica! Děkuji za skvělý recept a podrobný popis. Povedly se nádherně! Nechávala jsem těsto od začátku kynout v předsíni (12stupňů) celých 20 hodin a poté na plechu opět v předsíni – 14 h. Těsto nakynulo dvojnásob , na plechu taky, držely tvar a s těstem se výborně pracovalo. Rozkvas jsem použila tuhý sladký pšeničný . Kříže jsem dělala až po upečení – potřela jsem svařeným javorovým sirupem s citronem a na to pak nalepila marcipánové proužky. Marcipán z DM 🙂 Je krása se na ně koukat – lesklá kůrka vybízí k zakousnutí a jsou lehké jako peříčko! Zdá se , že pomalé studené kynutí těstu svedčí. ..Díky, díky! Pečení zdar.
Milá maškrtnica! Mám dnes ráno srdce plné radosti z povedeného pečení a pusu plnou anglické dobroty! děkuji za recept a podrobný popis. Povedlo se to nádherně. Těsto kynulo od začátku v předsíni v 12 stupních- 20h, na plechu pak přes noc opět v předsíni 12 stupňů – 12h, vše nakynulo nádherně, kříže jsem dělala až po upečení – nejdřív potřela svařenou směsí javorového sirupu s citronem a nalepila kříže z marcipanu – to je taková nádhera! Škoda, že se sem nedají dávat fotky – jsem na ně hrdá! Děkuji ještě jednou a pečení zdar!!
Vynechala jsem veskere koreni a vzniklo z toho bajecne testo na honzovy povidlove buchty. Asi 2/3 mouky jsem nahradila celozrnnou, zbytek bud hladka nebo polohruba a ubrala jsem 10g cukru. Pect jsem ale musela cca 35 minut. Vyslo to opakovane skvele. Zkousela jsem je i z testa na kvasovou babku, ale tohle je vyrazne lepsi a buchty krasne nadychane.
Tak super! Diky moc za tip.
Juli, dobrý den,
Můžete mi prosím dát nějaký tip, co dělat jinak? Dneska jsem ráno po cca 20 hod vytáhla těsto na HCB z lednice a přestože nevypadalo nijak nakynutě, udělala jsem ty bochánky a po asi 5 hodinách v pokojové teplotě (tj. u nás doma max 23) se vůbec nezvětšily. Dala jsem je do mírně zahřáté trouby cca na 1,5 hod – zvětšily se, ale ne úplně směrem nahoru, a pak jsem je už dala péct (na zač. s párou) – jsou tuhé, chuťově sice báječné, ale například s mazancem, který jsem podle vašeho receptu dělala na Velikonoce, se to vůbec nedá srovnat. Msjí strukturu jako nepovedený žitný kváskový chleba. Malá očka atd., a když jsem dělala před pár dny loupáky podle Vašeho receptu, s už déle sloužícím kvasem, tzn. ne s mladým, tak výsledek byl tuhý a navíc kyselý. Takže u HCB mám podezření, že musím přidat na teplotě pro obě kynutí mimo lednici a že v lednici je mám nechat jen těch 6 hodin, neb nám asi chladí příliš? A u těch loupáků tuším, že mi to prostě překynulo? Nebo moc teplo a málo vzduchu v teoubě přes noc, a proto ta kyselost? Chci v neděli udělat Vaši babku s makovou náplní, ale už teď se trochu bojím po těch nezdarech, ptž by to byla celkem i škoda surovin 🙁
Mazanec byl moje první kváskové pečení v životě a moc se podařil, jsem do toho teď nadšenec, už jsem pekla i kváskovou bábovku a taky Vaše Lucinky (rozjely se mi hodně do šířky, ale přičítám to špaldové mouce a trochu moc ohřáté troubě pro kynutí). Všechno peču ze špaldové zatím, ptž pšeničnou hladkou z PROBIO zatím nikde nemají už skoro měsíc… a páč jsem prostě biomatka :)))
Jo a ještě jeden poznatek – starší syn (3 a půl) odmítl ten mazanec jíst, i ty HCB mi řekl, že mu nechutnají, i ty loupáky moc nechtěl (tam se nedivím) – ale Lucinky si dal (přestože koření jsem použila skoro stejné jako na HCB, šafrán nebyl k dispozici…) a mladší (1 rok) ochutnal mazanec první den a vyplivl, ale třetí den, až byl trošku tvrdší, tak si dal. Lucinky taky dlabal a loupák taky. HCB jsem mu nedávala, je to i s tím sirupem už dost cukru na takovýho prcka 🙂 Takže mám pocit, že zdravější varianta z kvásku (oproti práškům do pečiva nebo droždí) je pro našeho staršího synka méně chutná, což mě trochu mrzí, ale rozhodně to nevzdám – té chuti se totiž nic nevyrovná!!!
Moc děkuju případně za rady a ještě víc děkuju za Vaše krásné a velmi návodné recepty, pro moje začátky s kváskovým pečením je to dokonalé!
Dobrý den Veroniko, tak jestli se nepohly, mohlo to být podobně jako u nepovedených mazanců (ačkoli vám se povedl) kvasem, chtělo to větší péči. Plus tedy tady ještě může brzdit to sušené ovoce, pokud je z toho něco náhodou sířené… Děti jsou citlivé potvory, žof taky HCB má ráda… ale jen náznak kyselosti je může štvát, zvlášť když znají nekyselou verzi. Takže u všeho – chce to fakt super výkonný, svěží kvas, abyste je „oblafla:)
Můžu se zeptat co myslíte tou větší péčí? Těsto jsem už od začátku měla tekutější a taky mi to nakynulo spíš do strany než do výšky. Ale chuťově super 🙂 ještě jsem přemýšlela jestli jsem treba nedala málo mouky (ale šla jsem podle receptu :D)
Záleží, jak často s kvasem pečete, jak nakyne v první fázi a jak je vyhnětené. Takže pokud se rozlézají, je možné, že nedokynulo v první fázi (v míse), popřípadě nebylo dost uhnětené…
Dobry den, moc dekuju za tenhle recept! Chtela jsem se zeptat – strasne malo mi to nakynulo – muze to byt prilis mladym “nerozpumpovanym”:) kvaskem? Nebo mam priste zkusit treba udelat testo ridsi? A kdybych mohla, tak bych prosila recept na kvaskove buchty nebo makovy zavin. Moc diky!!!
Dobrý den, ano, to může být. Chce to neorientovat se časy, ale těstem, a kvas fakt poctově obnovovat – jako tady u mazance, pokud s ním běžně nepečete každodenně.
Jinak závin je fajjn z toho mazancového bez rozinek a spol, popřípadě tady z babky, jen je to těsto trochu řidší, tak lepší ve formě, pak je nadýchaný až až.
Dobrý večer, Maškrtnica,
Měla bych otázku na uzraní těsta v lednici – jak nejlépe poznat, že už je to ono? 🙂 mám upřímně stejný problem s chlebem, kdy se řídím spise časem než okem, protože ještě nemám moc chlebových zkušeností a v lednici mi přijde to kynutí prostě jiné (ač s výsledky jsem teda zatím spoko – hlavne díky Vám a geniálnímu postupu na pšeničný s žitnou kaší).
Děkuju moc! Zatim mi to totiž dělá radost!
Inu, musí narůst:) jako jiné těsto. Hezky zvětšit objem. Což to droždí zmákne za noc:)
Tak jo, ja mu budu vice věřit 🙂 kvásek jsem si nachystala vcera v noci, tak uvidíme, jak se povedou! Děkuju moc!
Tak jsem dnes na přání syna, ktery se o tomto pecivu ucil ve skole, upekla. Bylo to trochu nejisté-testo se mi po umiseni notne lepilo a neslo moc překládat, ale lednice to spravila. Vyslo to na odpokedni svačinu a nadseni to sklidilo veliké. Jsou krasne nadychane-to jsem ani nečekala. Pasta z mouky mi moc nesla-dala jsem do obyčejného sacku a zdoveni se nedařilo, tak nakonec hsem skoncila u citronove. Sirup z vody, cukru a kury pomerance jsme doplni primo pomerančovou šťávou a cele to pak bylo luxusni. Diky za recept.
Dobry vecer, prosim vas v ktorej fazd naplnam buchty cokoladou alebo dzemom?
Vdaka
Tieto sa neplnia, jedavaju sa len tak – su to ako minimazanceky, len koreniste.
Dobrý den,
už několik let po různých receptech na Hot Cross Buns pokukuju, ale až Váš recept z kvásku se mi natolik zalíbil, že jsem je musela zkusit 🙂
Hlásím, že jsou měkkoučké, kořeněné tak akorát a nahoru jsem nedala tu tradiční mouku s vodou, ale jak jste poradila pastu z cukru a citrónové šťávy a je to moc dobré.
Jsem moc ráda, že se zabýváte pečením z kvásku a že se pak s recepty podělíte. Markéta od Karlštejna
Děkuju, jsem rda, že se vydařilo. ona tradice je tradice, ale ta pasta je taková nijaká a blbě se krájí-trhá. Ale zase křupe. Citrónová je moje oblíbená:)
Chtěla jsem se jen zeptat, z jakého druhu kvásku jsou hot CROSS buns? Pšeničného? Jako z obyč. Hladké mouky?
Jakéhokoli – ideál je pšeničný, nebo převychovaný žitný.