Nadýchaný pětizrnný chléb z kvasu

Nadýchaný pětizrnný chléb z kvasu

Nesu Vám noviny. Z kváskového chleba krajiny, který je stejně tak nezdravě bílý a pšeničný, jako plný semínek a celých zrn. Vlhký, nadýchaný, ale na zároveň vně i uvnitř hezky křupavý, po žitném kvásku lehce kyselý. Do té krajiny se zvládne přenést každý, kdo má aspoň lžičku kvasu, mouku a nesourodou zásobu semínek a vloček nakoupenou nebo odcizenou při kleptomanském záchvatu ve zdravé výživě. Pojďme na to!

Smysl namočených semen

Naučíme se nový postup, trochu připomínající hrstkovou polévku. Hrst tamtoho, vysypat sáček od onoho, dát vařit vodu, nasypat a čekat. Nekecám, opravdu budeme semínka chvíli vařit. Ta nabobtnají a nebudou v chlebu připomínat něco, co do díže s těstem spadlo omylem a při konzumaci výsledného výrobku efektně skřípe a zalézá mezi zuby. Zároveň do sebe navážou vodu a jak chleba „stárne“, udržují ho vláčný. A kromě toho jsou samozřejmě životodárná a blahodárná a posilují všemožné orgány v těle, vaši jóni nevyjímaje. Za tento zázrak vděčíme J. Hamelmanovi (Five-Grain Bread), je to prostě  pašák.

Aby byl chleba jako z růže květ, potřebujete utvořit zvlášť tři skupenství – kvas, nabobtnalá semínka a obilniny neboli mořidlo a nakonec finální těsto. Ale není se čeho bát, začneme od pouhé lžičky kvasu.

Kvásek

  • 1 lžička kvasu
  • 75 g žitné mouky
  • 75 g vody

V menší misce smíchejte, přikryjte fólií a nechte zrát 12 až 16 hodin. Měl by asi třikrát zvětšit objem.

Mořidlo

  • 125 g vody
  • 27 g drceného lněného semínka
  • 27 g ovesných nebo špaldových vloček
  • 26 g slunečnice, dýňových semínek nebo co je zrovna libo
  • 27 g žitných vloček
  • 3 g soli
    UPDATE – donesly se ke mně zvěsti, že by mohl být slanější a bouřlivě kyne – takže pokud máte moc bujný kvásek, neváhejte dát víc, třeba 4 g, funguje to 🙂

V tu samou dobu, co připravujete kvas, si do malého rendlíčku, k němuž máte patřičnou těšnící pokličku, nalijte vodu a dejte vařit. Mezitím si nachystejte semínka a obilniny a ve chvíli, kdy voda začne vařit, přisypejte, zamíchejte, zavřete a vypněte. Nezapoměňte na sůl, zabrání nadměrným enzymatickým aktivitám v průběhu příštích 12 až 16 hodin, kdy necháte v pokojové teplotě směs bobtnat. Necháváte-li tajemný kastrůlek o samotě přes noc, přivítá vás ráno velmi roztomilý želé koláček.

V chytrých amerických knížkách se tomuhle říká hot soaker  a vím, že tenhle překlad vlastně vůbec není překlad, ale nějak sám od sebe v pracovním procesu vyplynul. Pekařská čeština zná pro tyto namočené směsi obilovin a olejnin libozvučný termín „zápara“, v tomto případě „vařená zápara“, který ale ještě musím nějak absorbovat.

Finální těsto

  • 226 g pšeničné mouky (používám 00)
  • 100 g vody
  • 3 g soli (4 g – viz výše)
  • lžička medu
  • kvas (mínus jedna lžíce pro další pokusy, ale většinou neodebírám, kvásek dokrmuju zvlášť)
  • mořidlo

Všechno spolu promíchejte (aspoň 3 minuty) a kdyby vám těsto připadalo příliš mokré nebo suché, můžete přidat další mouku (cca 20 gramů mi stačí) nebo vodu. Hnětejte dalších 5 minut, nějaký lepek se vyvine, ale stejně bude těsto dost lepkavé a určitým způsobem řídké. Nechte 30 minut až hodinu zrát. Poté vyklopte na pomoučenou plochu, propleskněte, natáhněte, přeložte, natáhněte a přeložte, abyste procvičili lepek a nechte zase 45 minut až hodinu zrát. Můžete se na to samozřejmě vykašlat… Ale když se na to nevykašlete, struktuře těsta velice prospějete.

Vykoulejte žádaný tvar, vložte do ošatky nebo jiné vhodné nádoby a nechte kynout 2-4 hodiny (podle toho, jak je teplo – jednou mi celý proces zabral 3,5 hodiny, jindy pět). Můžete nechat kynout zase přes noc v lednici, ale pak je potřeba včas (dvě hodiny předem) vytáhnout.

Potom, co chléb vykyne a asi dvojnásobně znásobí svůj objem, přijde čas pečení. Rozpalte troubu ideálně s kamenem nebo těžkým plechem (obrácenou grilovací litinovou pánvičkou) na 250 ºC aspoň půlhodinu před plánovaným pečením. Pokud se o svou troubu bojíte, dejte úplně dospod jiný plech, který poslouží při zapařování.

Chleba vyklepněte z ošatky, ozdobte dle gusta a nařízněte nebo potřete vodou a posypejte dalšími semínky, potom ho přesuňte na rozpálený plech, na ten spodní vylijte vodu a zavřete. Po asi dvou minutách otevřete, vyndejte plech s vodou, snižte teplotu na 220 ºC a dopékejte ještě asi 35-40 minut, dokud chleba nemá krásně tmavou kůrku a na poklep zvoní.

PS Remoskovým lidem: Je to malý bochníček o váze asi 680 g a do remosky padne jako ulitý, nebojte!

Remosková verze, také velmi dobrá

A je to. Žádná pseudozdravá cereální kaiserka, nebo, skoro se to slovo štítím napsat, „fit chléb“. Luxusní bílý vícezrnný chléb z kvasu, co je víc? Nestydím se za něj!

 

 


Related Posts

Celozrnný žitný chleba pro všechny

Celozrnný žitný chleba pro všechny

Žitný chleba pro všechny! Pro ty, které bolí ruční zadělávání. Pro ty, kteří se bojí vařit celá zrna, protože neví, jestli odhadnou tu správnou konzistenci „al dente“ a následnou hustotu těsta. Pro ty, kteří neumí nebo se jim nechce stáčet a překládat. Pro ty, kterým […]

Jak na první domácí chleba

Jak na první domácí chleba

  Kde sehnat ošatku? Kdo mi dá kvásek? Co použít místo ošatky? Jak často krmit? Jak se peče kváskový chléb? A jde upéct kváskové housky? Na Pečempecen.cz a hlavně na facebookové stránce tohoto rozmilého komunitního projektu se po publikování článku na idnes.cz s podobnými otázkami roztrhl […]



210 thoughts on “Nadýchaný pětizrnný chléb z kvasu”

  • Ako dlho ma prosim trvat nocne kysnutie? Chlieb mi kysol 2 hodiny v izbe a kedze nenarastol dala som ho od 22:00 do 6:00 do chladnicky. Rano bol nadherny, velky, nepopraskal no do rury siel az o 8:00 aj ked uz o 6:00 bol na to suci – lenze treba 2 hodiny po vytiahnuti z chladnicky cakat. Potom uz mal chudak dost a v rure splasol trosku. Bolo to nocne kysnutie dlhe? Tie 2 hodiny co sa aklimatizuje z chladnicky tiez kysne? Ako dlho ma trvat nocne kysnutie?

    A este otazka: ked robim chlieb z bielej muky t650 vyjde nadherny bochnik. Akonahle pridam trebars 50g spaldovej chlebovej uz sa rozlieva v rure… robim niekde chybu?

    Vsimla som si ze ked chlieb riadne vykysne, trosinku viac ako ma, v rure sa rychlo upecie, aj za 25 minut. Ma na to vplyv len to mierne prekysnutie?

    • Ak uz vyzera suci, urcite nedavat aklimatizovat, len vonkajsie casti prekysnu… iba ak nenarastie dost. Pardon, spresnim, toto je starai recept a nemala som to tak vychytane, inak dlzka zalezi na predchadzajucom kysnuti v teple, konkretnom ceste a chlebe a teplote v chladnice, neda sa presne povedat…
      Inak prekysnute chleby niesu upecene rychlejsie, alepodla toho, ako sa nastipu cukry mozu byt skor ci neskor hnede (obvykle naopak prekysnute byvaju dlho blede, vnutri gumove a take nedopecitelne, ale stane sa aj naopak).
      Co sa tyka tej spaldy, cesta z nej tecu viac, ale 50 g by nemalo tolko pohnut – skuste ineho vyrobcu, popripadeje asi aj ta hladka je mozno na hrane… a este starostlivejivejsie strazte kysnutie.

  • Dobry den, chystam sa vyskusat vas chlebik, ale chcela by som rovno upiect dvojnasobnu davku. Ako na to? Staci jednoducho zdvojnasobit ingrediencie? Dakujem za odpoved.

    • Jasne, len dobu pecenia netreba az zdvpjnasobit, skor tak o tretinu predlzit a kontrolovat – zalezi aj na tvare chlebika, ovalny sa pecie lepsie nez kruh.

  • Dobrý den, chlebík je krásný, už jsem si nachystala semínka. S kváskem peču 5. rok a stále nacházím něco nového. Děkuji za inspiraci.
    Mám ještě jednu prosbu. Na začátku mého pečení jsem požádala o špendlík do kváskové mapy. Za několik málo dní se objevil. Dveře se zájemci o kvásek se sice netrhly, ale občas někdo napsal, domluvili jsme se a byl nadšený. Někdo i opakovaně, než se naučil. Po mých určitých zkušenostech jsem chtěla text u špendlíku změnit. Po 2. dopise, bohužel už nevím, na jakou přesně adresu jsem ke kváskové mapě psala (myslím, že už tam ani není), můj špendlík zmizel. Od té doby jsem už několikrát vyplnila novou žádost a odeslala. Toto dělám už více než půl roku a nový špendlík se stále neobjevuje. Pokud to můžete nějak zařídi nebo aspoň poradit, budu moc ráda. Děkuji.

    • Jasně. Já kváskovou mapu aktualizuju jenve chvílích volna, kterých moc není, a jelikož jakákoli úprava vezme kolem pěti minut a těch žádostí pořád přibývá (desítky až stovky), tak to prostě trvá, protože ty desítky hodin času mi trochu chybí… Určitě neposílejte znovu, dojdem k vám snad:)
      Držím palce, ať semínkový chleba vyjde, jak má!

  • Ahoj, chtěla jsem se zeptat.Mám nový kvásek.peču z něj asi třetí chléb.A zdá se mi že mi ani jeden chleba pořádně nevykynul a jeslti ano tak fakt nepatrně.Chleba je po upečení dobrý ale takový hutný.Čím to může být?Teplo doma mám.A když dám kvásek na 12 h rozlvašovat jsou tam pěkné bublinky i těch 5 dní nazačátku kvásek pěkně pracoval tak nevim.díky

    • Takze ted je mu tak tyden/dva? dobre je ze zacatku pokracovat klidne i dele, tzn nechavat v pokojove teplote, krmit, vyhazovat prebytky }jinak pouzivat]. Jinak zalezi i na zpusobu hneteni, mate hnetac?

  • Tak by mě zajímalo, kde jsem (jako soudruzi z NDR) udělala chybu.Za prvé ta semínková věci mi tedy rozhodně neztuhla do takového „gelového“ koláčku, jako máte na fotce a to jsem následovala postup přesně. Za druhé hmota na rozkvas byla hoooodně tuhá, skoro suchá, takže se mi to vůbec nerozkvasilo, až teprve druhý den když jsem přidala trochu vody. Jsem začátečník, takže pokud mě konzistence té základní hmoty na rozkvas měla varovat, tak to nezafungovalo. Přišlo mi to divné, ale následovala jsem postup, tak jsem to tak nechala. No a potom těsto – hrozná naprosto lepivá hmota, která vůbec nešla „překládat“. Ani v ošatce mi potom skoro nenakynul, tak jsem zvědavá na jedlost výsledku 🙁

    • Lenko, mrzi me to, ale nevim – kvas 1:1 delam skoro vzdy a suchy neni nikdy, ma to hustotu cca zubni pasty tesne po rozmichani, pak to zranim zridne. Napada me leda, jestli nemela vypadek vaha, protoze suche by to proste byt nemelo, byt by treba slo o savejsi mouku. Mela jste lnena seminka podrcena? Ona absorbuji tu vodu dost vdecne, upekla jsem desitky techto vicezrnnych chlebu a jak muzete cist v komentarich, i ostatnim se celkem podaril – vetsinou ma tendenci spis prekynout… Ale pokud se nepovedl kvasek, tak je to blbe a tezko pak vykyne. To, ze testo je trochu lepkave a neni klasicky elasticke – trha se trochu, je v pohode, nemusite ho ani vyndavat na pomoucenou plochu, vetsinou uz ted prekladam spis v olejem vymazane mise, kde i testo kyne, ale to je asi posledni problem. Jak to nakonec dopadlo?

      • Dobrý den, odpovídám až pozdě, omlouvám se. Se semínky to byla moje chyba, len nebyl podrcený. Při druhém pokusu jsem podrtila a bylo to fajn.
        Suchý rozkvas prostě mám. Pokud dám 75g vody a 75g žitné a lžičku (rozumím tedy jednu kávovou lžičku) kvasu, tak mám prostě něco o konzistenci suššího tvarohu z papírového obalu. Podruhé jsem tedy dala do kvásku víc vody a na úkor toho jsem chtěla ubrat vodu z těsta, ale musela jsem tam dát skoro celou, jinak téměř nešlo zpracovat. Asi to bude tou moukou, známá co pekla z mouky kupované v obchodě má teď tu samou co já – z místního mlýna – a říkala, že saje víc. Ale že by to byl až takový rozdíl, to mě překvapuje.

  • Po víc jak roce jsem se vrátila ke kvásku a pečení chleba a musím říct, že tenhle se stal ihned mým oblíbencem. A peču ho z dvojité dávky 🙂 časem se hodlám prokousat i dalšími druhy. Takže díky moc za recept, inspiraci i rady, které se dají na web (i v komentářích) najít. Míša

    • já tedy peču oválný chléb a záleží na výkonu trouby, ovšem při pečení na 245 st po dobu 10 minut a dalších 20 minut při 220 jsem měla chlebík upečený. Klasický pecen možná bude chtít déle – tak zkuste po těch 10 min péct na 200 a pak uvidíte – napoví jak barva, tak poklep na spodek chleba – když bude znít dutě, je hotovo

  • Dobrý předvelikonoční den!
    Jsem kváskový začátečník a už jsme se do kváskového chlebíku stihli bezhlavě zamilovat.
    Teď mě láká přidat semínka a tento recept vypadá parádně.
    Chci se zeptat, jestli lze tento chleba péct ve skleněné misce s poklicí, namísto zapařování na plechu. Přijde mi to vrcholně praktické :). Pokud ano, jak bych měla přizpůsobit dobu pečení? Nebo nemusím??
    Díky!!!

    • Casy i teploty podobne – cca 20 min na 250 prikryte, dopect do barvy cca 15-20 minut na 220 odkryte.

  • Jako sorry, ale tohle není chleba. Tohle namazaný Lučinou bych podávala po nedělním obědu jako dezert.

    • a myslím že kdybych postavila tenhle chleba vedle čokoládového dortu tak by se u nás doma vrhli na chleba a dort by jim byl šumafuk 😀

  • Ale nejdřív zkusím tento pětizrný, už se mi sbíhají sliny po tom, co jsem si o něm přečetla.

  • Dobrý den, dostala jsem se na vaše stránky náhodou, když jsem hledala jiné recepty na kváskový chléb než mám, protože se mi chleba roztékal. Když jsem přidávala mouku při hnětení, tak byl zase tuhší a nevyběhl, i když jsem pekla s hrníčkem vody a potírala. Dnes poprvé mi chleba rostl před očima a potvrdila jsem si to, co jsem si přečetla v těchto komentářích. Chce to překládat a překládat. Z nedostatku času jsem použila recept pana Cuketky na nehnětený chleba, ale protože si vedu kvásek, šoupla jsem tam cca 1 pol. lžíci a dala trochu droždí, protože jsem neměla vyzkoušený tento recept jen s kváskem. Těsto je po vyndání z mísy opravdu řídké. Tak jsem ho na pomoučeném tácu přeložila cca 3x a věnovala se vaření oběda. Pak jsem si vzpomněla a zase ho několikrát přeložila a pomalu si chystala nádobu na pečení. No a chleba najednou držel tvar. Tak jsem hrnec schovala a než se nahřála trouba, přenesla jsem si chleba na plech, trošku mu ještě založila faldíky a dala péct. Ten chleba rostl jak kaše v Hrnečku vař! Takže ode dneška zkouším nehnětený s kváskem a překládám.
    Přeji všem krásné bochníky, maškrtnici a těmto stránkám dlouhý život.

  • Z mladi si pamatuji chleb vejrazku. Chutnal mi moc. Uz davno jsem ho nikde nevidel. Inspirovan zdejsi diskuzi zacal jsem guglit, ale nase jsem jen, ze je to nejaka mouka? Nevi nektery ze zdejsich chlebovych magu vice? Jestli to v diskusi uz padlo, omlouvam se, zatim jsem na urovni dubna 2013. Diky Vena

  • Prosim Vas, mozem pouzit namiesto psenicnej muky napríklad jemne mletu celozrnnu spaldovu? ak ano take iste mnozstvo? dakujem 🙂 MM

    • Pisem tusim aj v recepte, da sa, ale chce to malicko navysit (cca 30-50 g, zalezi od dodavatela), zvycajne mi viac tecie:)

  • Dobrý den,jsem začátečník a ráda bych upekla pětizrnný chléb .Do finálního těsta bych chtěla dát pšeničnou chlebovou mouku,ale nevím kolik přidat vody ? Můžete mi poradit,moc díky Kamila

  • Dobrá večer,
    dnes jsem pekla svůj druhý kváskový chleba. Povedl se určitě lépe, než ten první, ale po vyklopení z ošatky na plech se trochu „rozplácnul“.. Při pečení chleba v troubě pak už chleba dál nekynul. Čím by to mohlo být, prosím? Děkuji moc za radu. Marta

    • Dobrý den Marto, mrknte do článku Jak na prvni domácí chleba, najdete tam odkaz na Vady chleba u Kláry naKopci (nebo můžete googlit rovnou to), chleba vám asi překynul, příště nenechat dokynout tolik.

  • Tento chleba je naprosto, ale naprosto luxusní. Zatím se mi vždy podařil, i když jsem jich pekla víc najednou. Je krásně nadýchaný, úžasně voňavý, prostě bomba. Obrovsky děkuju za recept.

  • Chlebík je výborný! Vyzkoušela jsem na něj ošatku, kterou jsem si konečně pořídila na velikonočních trzích:-) Já jsem tedy tu poslední hodinu kynutí před finálním vytvořením bochníku použila váš postup z videa ze stránek Apetitu (tj. dala do naolejované krabičky s víkem a každých 20 min jsem překládala), pak utvořila bochníček, šup s ním do ošatky a pekla opět dle videa, tedy rozpálila troubu i plech, pak šup s bochníkem do trouby a na dno jsem nalila hrníček vody. Čas a stupně pečení pak zase podle rad k tomuto receptu. A povedl se na jedničku. Děkuji za inspiraci…od doby, co jsem zhlédla vaše video, jak na vinohradský chléb, opatřila jsem si kvásek a domácímu pečení naprosto podlehla. Chleba jsem od té doby koupila snad jen jednou z nedostatku času a velkého hladu. Takže moc díky za super recepty!

  • Moc děkuji za recept, dnes upečeno, místo žitných vloček jsem tam nacpala pohankovou lámanku, kynul přes noc v lednici a byl to můj první pokus na plechu, je skvělý, miluju semínka 🙂 V.

  • Dobry den. Aj tento chlebik peciem pravidelne uz skoro 2 mesiace kazdy vikend a zaujimala by ma jedna vec. Po vymieseni cesta necham odlezat, chapem. Potom poprekladam, pomiesit, pomagat 🙂 a to robim asi 15 minut, az kym neni taky nelepkavy a nasaje dalsiu muku (robim tak dobre? Mam do neho este dostavat dalsiu muku, az neni taky lepivy?). Potom zase cesto lezi do hodinky a potom uz len urobit tvar, „hodit“ do osatky a nechat kysnut 2-4 hodiny alebo pred tymto „hodenim“ do osatky ho treba este znovu prekladat, premiesit pomocou pomucenej dosky? Dakujem pekne za radu!

    • Olinka, ja ziadny muku naviac nepridavam,ak cesto neni vylozene tekute, a aj to len pred prvym kysnutim, na vale naozaj len vyformujem, pri com donho vela muky nezapracujem. Ak sa vam po vyklopeni z opalky rozteka, skratte dobu finalneho kysnutia (tzn. napriklad na tie dve hodky, ono to teraz v skorej jari kysne krasne. alebo dajte do chladnicky a nechajte kysnut tam, tym chladnejsim kysnutim cesto trocha spevni).

      • Dakujem pekne. Takze po prvom kysnuti poprekladat, po druhom len vytvarovat bez nejakych velkych zasahov a potom osatka a plech. Veru sa zvykne roztekat, tak budem kysnut v osatke menej, ja cca 4 hodky. S tou chladnickou je to fajn napad, cestu by sa zislo stuhnut, ale musim vychytat, ze kolko tam ma byt. Ked ho dam v osatke tam, tak namiesto 2-4 hodin tam ma kolko kysnut? A potom nechat odlezat pred vlozenim do rury ci sup tam s nim rovno? Kujeeem

  • Chystám se prvně na něco jiného než nehnětenou šumavu a mám dotaz – mate mne dvojí použití soli – je to opravdu v pořádku? Má být tedy nakonec součtově v chlebu 6-8g soli? Právě jsem udělala mořidlo se 4g, tak jestli pak mám do těsta přidat ještě další. 🙂 Díky (mate mě totiž u toho finálního těsta ta závorka viz výše…)

    • V textu matevysvetleno i proc to tak je, je to mnohokrat ozkouseny recept, jak si muzete vsimnout i v komentarich – nebojte, chapete spravne;)

  • Peču pravidelně. Nadýchaný byl vždy, ale včera jsem ho upekl omylem ještě nadýchanější než obvykle a možná až moc ;o). Co se stalo ? Běžně používám hrncovou metodu (Viz Cuketkova Šumava bez hnětení) – rozpálím troubu na 250 i s oválným nerezovým pekáčem a jeho víkem, šoupnu chleba ve dvojnásobné dávce do pekáče, přikreju a 10 minut peču pod pokličkou. Pak vyndám poklici a dopékám 30 minut bez změny teploty. Včera jsem si pustil hudbu a těch 10 minut časovače vyplo troubu, chvíli pípalo a já si po asi 25 minutách uvědomil, že mám v troubě chleba – pípání jsem prostě přeslechl. Trouba mezi tím vychladla asi na 150 a po odklopení byl bochník neobvykle nafouknutý (asi o 30% víc) a na povrchu byl dost rozpraskaný. Dal jsem tedy 20 minut a znovu troubu spustil. Po dopečení byl viditelně vyšší a po vychladnutí se krájet dal jen tím neostřejším nožem jak byl nadýchaný. Už je skoro snědený. Kromě povrchových prasklin žádné další vady nemá – bublinky rovnoměrné, žádné dutiny.
    Možná od teď prodloužím pečení pod pokličkou na 15 minut a zkrátím pečení bez poklice na 25.

  • ještě rovnou jeden dotaz – když bych chtěla nahradit pšeničnou mouku celozrnnou, nebo je nějak namíchat, jaké poměry doporučujete?

    • Tak, jak jsem psala – normálně hladkou vyměňte za jemně mletou špaldovou celozrnnou (nebo pšeničnou, ale já když už, tak mi chutná víc špalda), občas to chce jen nějakou lžíci-dvě navíc přidat.

  • Dobrý den, dokrmuji kvásek pravidelně a zrovna jsem narazila na tento recept a ráda bych ho vyzkoušela, a tak bych se chtěla zeptat z kolika gramů (již aktivního kvásku) mohu chleba začít dělat? Moc děkuji za radu, Martina

  • Hrozne moc fajny recept. Som totalny zaciatocnik a mala som chut na pokus, tak som skusila a nelutujem. Chutovo uzasny. Len sa mi dako mrvil, takze som asi niekde spravila chybu, alebo nasa nie najnovsia plynova rura mozno nie je na to idealna. 🙂 Kazdopadne, od dalsich pokusov ma to neodradilo. Krasny web a super recepis, vdaka!

    • Adrianka, nabudúce kľudne uberte trošku (lyžicu, dve) múky, alebo menej prepiecť, ona každá múka inak nasáka a každá rúra inak pečie. ďakujem za oprobovanie!

  • Ahoj, kváskovému šílenství jsem propadla nedávno a tvoje stránky jsou pro mě velkou inspirací, ale jsem začátečník a tak se ještě moc nevyznám, prosím mohla by jsi mi napsat co je mořidlo? Je to ta voda, v které se paří ty vločky? Moc děkuji za radu… A prosím NEPŘESTÁVEJ!!!!! Jana 😀

  • Je uuuzasny!!! Velmi dakujeme 🙂 . Fakt uplne najlepsi. Doteraz mi vsetky co som upiekla pripadali prilis kysle. Moze byt, ze ked chlieb kysne pomaly v chladnicke, nie je taky kysly ako ked kysne v izbovej teplote?
    Akurat som ho robila z psenicneho kvasku, idem to teraz porovnat, aky je rozdiel, ked ho spravim zo zitneho.elen

  • Dobrý den, mám dotaz lze pšeničkou mouku nahradit nějakou jinou? Třeba žitnou? nebo nějakou celozrnou?

    • Lze, napriklad jemne mletou celozrnnou spaldovou nebo psenicnou, pri pouziti jinych obilnin uz pujde o zcela jiny recept (zito nebo pohanka se chovaji jinak).

  • Prosim vas ked pouzijem miesto hladkej muky psenicnej 226g celozrnnu muku tak kolko jej mam pridat? Dnes som dala 106 ale nestacilo to. Robim to podla povodneho receptu ale to je umenie vymiesit – je to ako skala tvrde. Pridavam aj naviac konopne semiacka – paradne chrumkaju – asi len 10g.

  • Moc krásné 🙂
    Dělám něco podobného, a ještě taky obměnu s vlašáky, ty zaleju vařícím mlékem, a nechám stát přes noc. Mléko se potom vyleje.
    A chleba se jmenuje John Cale…

  • Dobrý večer, můžu si dovolit malý dotaz? Do finálního těsta přijde klasická hladká mouka dvounulka?

  • Ahoj, moc sa mi paci tvoja stranka 🙂 je plna inspirativnych napadov. Som moc velky fanda pecenia vo vseobecnosti ale musim uznat ze lepsie mi to ide s klasickymi kvasnicami… vsetky moje chleby su placky 🙁 vzdy mi vsetko pekne vychadza, nakysne, cesto je krasne vlacne…. moj problem nastava ked mam cesto presunut z dosky alebo osatky do pece. Vzdy sa mi zalepi alebo nejako roztiahne a zdeformuje (ako sa ho snazim odlepit vareskou) 🙁 na plech alebo do pelaca mi vzdy tak dopadne uplna placka alebo ina deformovana hmota 😀 potom v peci uz zacne pekne rast ale co z toho ked je to uz taka placka. Nevedeli by ste mi poradit nejaku fintu? alebo nejaky podrobnejsi postup? Lebo cely postup mi pekne vychadza na na kocni si to sama cele pokazim. Som uz z toho nestastna.

    • Ak vám cesto nakysne, ale potom spadne, je rada celkom jednoducha – nedovolte mu tolko kysnut, supnite ho do pece o hodinku-dve nez ste zvyknuta… A menej sa na osatku/utierku lepi, ak vysypete skrobom alebo celozrnnou raznou mukou, neviem, ake casy ani cim vysypavate teraz.

      • No vysypavala som klasicky hladkou mukou :\ vyskusam tu raznu alebo skrob 🙂 co sa tyka kysnutia snazim sa dodrziavat casy podla navodou ale je pravda ze ho vacsinou necham dlhsie lebo sa mi zda ze sa malo zvacsilo 🙂 moj drahy mi vzdy zje aj tie moje mimozemske lode 😀 ale predsa len budem rada ked to budu pekne bochnicky. Dakujem moc za rady… urcite vyskusam a dam vediet 🙂

        • Urcite skuste znizit tie casy, lebo ak vam maximalne nakysne chlieb uz v osatke (kvasinky pozeru vacsinu skrobov), tazko potom bude moct este v trube a prilepi sa. Casy su len orientacne, kvasok mame kazdy iny, urcite to netreba brat dogmaticky. Nastastie zjest idu skoro vzdy aj tie prekysnute:)

  • Dobrý den, tento chlebík jsem pekla už několikrát. Je skvělý. Zatím jsem vždy nechávala kynout v teple. Teď ale musím dát kynout do lednice. Píšete, že se má z lednice vytáhnout dvě hodiny před pečením. Jinde ale radí, že se má vytáhnout až těsně před pečením. Tak teď „babo“ raď 😀

  • Dobry den, je mozne nekterych z Vasich chlebu pect i v domaci pekarne? Dostala jsem ji darem, nastesti tam ale jde pouzit i kvasek 🙂 (znacka sana)

    • Dobry den Jano, zkusenosti se Sanou me a hlavne nektere pekare na PP desne zajimaji, urcite napiste neco vic. Jinak ano, da se to, aleja to moc nedelam, nevyhovuje mi tvar ani kurka, nicmene pokud mate programovatelnou pekarnu, mate to temer bez prace a zbyva jen zkusit, co vam bude vyhovovat. Vyvarovala bych se prilis hydratovanych test {takovy tu je vicemene jen jeden, ten spaldovo/psenicny, ale pokud upravite pomer vody..] , v pekarne z tohomuzete mit tzv. „usaka“, protoze nemuzete vsadit chleba do rozehrate trouby,pekarna se vam nahreje postupne. A ze stejneho duvodu to mozna bude chtit zkratit dobu posledniho kynuti o pul hodiny, protoze bude hodne dokynovat postupnym rozehrivanim pekarny. Ale cas je u kvaskoveho chleba stejne desne relativni, tosi musite vykoumat podle aktualni kondice kvasku a testa.

  • Úžasný pecen, díky za recepturu a těším se až vyzkouším další kousek.. mořidlo dodalo chlebu úplně jinou chuť 🙂 fandím a šířím dál***

  • Žádná odpověď, nevadí. Nasypala jsem vše do vařící se vody, zamíchala, přiklopila a dále již nevařila. Chlebík se mi povedl, jen jsem neměla přesné váhy. Problém mám jen se solí, kolik je 1lžička gramů? Ale dobré, povedl se. Taky jsem dělala tu maxi musli tyčinku. Už jsem ji pekla podruhé, přidala jsem rozinky a svoje sušené švestky. Opravdu bomba! Všem doporučuji!

    • Omlouvám se, nějak to zapadlo, určitě se tu už na to i někdo ptal, v komentářích byste to našla.. Nicméně jsem moc ráda, že to vyšlo a zkoušíte dál – jinak bez přesné váhy je sůl trochu ošemetná, ale zarovnaná lžička stolní soli mívá kolem 7 g.

  • A este jedna vec – pri tom kysnuti v „osatke“ mi akoby zaschol vrch cesta. Zakryla som ho len utierkou, nemalo sa to zakryt foliou? Ta korka akoby potom branila cestu v rure rast – alebo sa mylim?

    • Ano, ak vam obschol, mate v byte suchsie a korka potom nieje elasticka – praska. Bud prikryte aspon utierkou, alebo celu osatku dajte do igelitky, ako je vidno v tom clanku Jak na prvni chleba – urobite okolo taky maly sklenicek, kde sa drzi teplo aj vlhko.

  • Preco mne nevysiel? Netusite? Je chyba ked mi kysne v janskej mise ci ako sa to vola? Dnes popravde kysol az 6 hodin..vadi chlebu dlhe kysnutie? Kvasok mi vysiel super, zdvojnasobil objem ale cely chlebik akoby bol splasnuty a rozteceny ako posuch. Nema viac ako 6 cm na vysku – pride mi nizky. Viete ja som taky zaciatocnik..kvasok sa mi sice podaril ale neviem uz ten zaciatok – ako sa miesi cesto, len robim tak ako sa mi to zda spravne – neviete o nejakom videu kde by sa to dalo pozriet? Este mam otazku ohladom nadoby v ktorej chlieb peciete..ta janska misa bola pri Sumave ok a pri tomto chlebe sa da tiez pouzit? V com mam nechat kysnut chlieb kym zozeniem osatku? A mozem chlieb v rure pocas pecenia obratit kedze zozadu pecie rura viac? Mozem pouzit teplovzdusnu ruru? A v tomto recepte ked som dala 3 grami soli do semiacok – moridla tak mam dat este aj do cesta ked je to tam tak napisane? Dakujem vam ak sa rozhodnete reagovat. Dakujem za kazdu dobru radu.

    • Na vacsinu otazok najdete odpoved v jendom z tych odkazov v clanku Jak na prvni chleba. Ano, ak kysne dlho, prekysne, rovnako ako drozdove cesto, potom nie je nadychany a rozteka sa. Videa su tiez zalinkovane v tom clanku, aj nahrady osatky…
      Inak ano, aj jenska misa sa da pouzit, nejde o recept, ale o metodu pecenia, ktoru mozte aplikovat na co chcete:) V tomto recepte je to celkom podrobne popisane, cast soli ide do tej zapary, casst do cesta:)

  • Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak dlouho se mají semínka vařit a jestli má být lněné semínko rozdrcené? Chystám se na pečení tohoto chlebíku, ještě nemám pohromadě všechny ingredience. Zvláště je tu problém sehnat lněné semínko. Díky za stránky, čerpám zde zkušenosti a nápady, ještě nejsem moc zkušená kvásková pekařka. Ale hodlám pečení dovést k dokonalosti.
    Děkuji za odpověď a kváskovému pečení zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *