Semlor

Semlor

Je čas si rozšířit obzory! Tyhle nádherné bochánky plněné šlehačkou pečou zejména o masopustu ve Švédsku a říkají jim semlor. Sezéna končí na Velikonoce, takže máte poslední šanci si je upéct! Jsou pěkně nadýcháné s omládkem a voní po kardamomu. Recept vznikl v inzertní spolupráci s firmou Electrolux.

Na omládek:
100 g mléka
80 g mouky
15 g droždí
 
400 g hladké mouky
1 vejce
170 g mléka
1-2 lžičky kardamomu
60 g cukru
120 g másla
5 g soli

Mandlová náplň:
100 g celých mandlí 
70 g cukru
100 g smetany ke šlehání

a navíc 400 g vychlazené smetany ke šlehání

1 Ze všeho nejdřív zadělejte omládek – smíchejte suroviny asi hodinu předem. Bokem můžete připravit i náplň, aby vystydla.
 
2 V míse robota smíchejte všechny suroviny kromě másla.
 
3 Hněťte asi 10-15 minut, těsto musí být krásně hladké. Poté přidejte máslo – někdy je třeba robotu trochu pomoci, aby se zapracovalo, a opět nechte hníst do úplně sametového těsta, které tvoří okénko.
Máslo obaluje lepková vlákna a tak, zvlášť pokud je ho mnoho, znemožňuje efektivní vypracování těsta – u těst s vyšším podílem tuku je fajn počkat, umožňuje-li to konzistence těsta.
 
4 Hněťte dalších asi 10 minut do úplně hladkého těsta.

5 Těsto nechte vykynout do zdvojnásobení, potrvá to kolem hodiny.

6 Vytvarujte bochánky o hmotnosti asi 45 g, které necháte ještě půl až hodinu kynout (z uvedené dávky jich bude přibližně 20).

7 Pomašlujte a nechte předehřát troubu i s vodou v prohlubni na program SteamBake, 190 stupňů.

8 Pečte asi 15 minut.

9 Hotové bochánky nechte vystydnout, vyřízněte vnitřky, do každého umístěte 1 lžičku náplně a poté přidejte ušlehanou šlehačku.

10 Pocukrujte a jezte hned, případně schovejte do uzavíratelného boxu a do lednice, kde vydrží i do druhého dne.

Pokud se vám nechce pracovat s omládkem a chcete stihnout část práce dopředu, můžete celé těsto z kompletních surovin (včetně těch na omládek) zadělat i den-dva předem a nechat vykynout v lednici, což chuti a struktuře také prospěje. 

Mandlová náplň:

Mandle namelte, promíchejte s cukrem a svařte se smetanou do zhoustnutí — konzistence by měla připomínat kondenzované mléko. Nechte vystydnout a použijte jako náplň do houstiček. Zbylá náplň ale chutná skvěle i v jogurtu nebo na jiném chlebu.

Tip: Z předem opražených mandlí je náplň ještě lepší, stačí je nasucho několik minut opéct v troubě — a pečlivě hlídat!

Smetanová náplň:

Ušlehejte smetanu dotuha a naplňte šlehačkou cukrářský sáček se širším hrotem. 


Related Posts

Kváskový mazanec

Kváskový mazanec

Je jednoduchý (oproti holubicím), chuťově výborný a vláčný několik dní. Recept na něj jste tu mohli najít už u příležitosti Vánoc, ale nezaškodí si to připomenout i nyní, případně si ho trošku přikořenit muškátovým oříškem. Nic se neplete, málokdy se roztéká a žádné vzory se […]

Kvasové Hot Cross Buns

Kvasové Hot Cross Buns

Hot cross bun, mňam! Anglická velikonoční specialita, kterou si oblíbili Angličané natolik, že ji jedí po celý rok podobně, jako my mazance a vánočky.4 thoughts on “Semlor”

  • Jdu na ně! Kardamom, kynuté těsto, mandle a šlehačka, to zní jako sen. Jen – to droždí na omládek je čerstvé? Děkuji za odpověď.

  • Dobry den,

    pokud nemam program peceni v pare, jakou teplotu mam zvolit? Nebo dat do trouby plech s vodou?

    Dekuji. Hezky den!

    Marketa

    • Chrstnout na plech s vodou cca deci horké vody do začátku a uprostřed vyvětrat:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *