Ve vlastní šťávě: Pesach jako příležitost přejíst se macesů i osvobodit se od nabubřelosti. Jak se slaví sederová večeře?

Ve vlastní šťávě: Pesach jako příležitost přejíst se macesů i osvobodit se od nabubřelosti. Jak se slaví sederová večeře?

Kromě Velikonoc se zakrátko slaví také svátek Pesach, jeden z velkých svátků, oslavující vyjití Židů z Egypta. Spolu s Radkou Lím Labendz, která studovala judaistiku, a šéfkuchařem izraelského původu Noamem Daromem jsme probrali, jakým způsobem slaví Pesach oni u svých stolů, jak je potřeba připravit na svátky kuchyni, i to, jak spolu souvisí svoboda a zákaz kynutí.

Pesach jako takový připomíná vysvobození židovského národa z Egypta, laik tuší, že kromě jiného souvisí i s nekvašeným chlebem zvaným maces nebo maca (anglický přepis matza, matzo). Ten má poměrně velký symbolický význam, a ačkoli jsou jinak obilniny během Pesachu zapovězené, matza je naopak „přikázaným“ jídlem.

„To vysvobození probíhalo celkem rychle, a protože byl kvapík, Židi ani nestihli napéct chleba, tedy nenakynul jim. A na připomínku toho se celý Pesach jedí macesy – ale jinak žádné jídlo, které je kvašené. Postupně během tradice do toho napadala i rýže, těstoviny, fazole a spousta dalších věcí,“ vysvětluje s nadsázkou Radka, která nejen o rodinném životě spojeném se židovskými tradicemi píše i blog Kusanec.
Kolik macesů je zapotřebí sníst a jak se s nimi dá kreativně pracovat v kuchyni? Bez jaké hry nejde ukončit večeři a jak Noamovi chutnalo na skutečně ortodoxní sederové večeři? Poslechněte si celý rozhovor na stránkách rádia Wave.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *