Výroba pralinek je alchymie – každá desetinka teplotního stupně hraje roli, říká čokolatiérka Kristýna Bednářová

Výroba pralinek je alchymie – každá desetinka teplotního stupně hraje roli, říká čokolatiérka Kristýna Bednářová

S přelomem léta nastává sezóna jablek, švestek a také ještě jedné suroviny – čokolády. O tom, proč se v létě vyplatí raději zavřít než prodávat nedokonalý produkt, i o tom, jak vyrobit nejlepší křupavou pralinku, jestli se dá vytvořit i doma a co lze do čokoládového obalu uzavřít, jsme se bavili s Kristýnou a Janem Bednářovými, kteří spolu luxusní čokoládové bonbony vyrábí.

K pralinkám se Kristýna dostala postupně, částečně díky své původní profesi, což byl grafický design. Právě pralinky totiž umožňují tvůrci se výtvarně poměrně efektně vyjádřit za pomoci štětců, různých technik včetně air brushe a barev (samozřejmě potravinářských).

„Protože nás naše tehdejší práce nebavily a Kristýna už nějakou dobu po rekvalifikačním kurzu s čokoládou pracovala, napadlo nás otevřít malou čokoládovnu, kde bychom si vyzkoušeli vyrábět vlastní pralinky,“ vysvětluje Jan Bednář, který se původně věnoval cestovnímu ruchu.

Malá čokoládovna neznamená úplně málo, aktuálně se v Dejvicích v čokoládovně Kristyjan vytváří kolem 40 příchutí, od každé kolem 40 kusů. Vyrábí různé druhy, ale nejvíce se věnují pralinkám z formy.

S jakou čokoládou se pracuje při výrobě pralinek a zkoušeli v Dejvicích zpracovávat i čokoládu z českých bean to bar čokoládoven? Jde čerstvé pralinky skladovat? Kde se výrobě pralinek naučit? Jak na bonbony doma a co je potřeba pro jejich výrobu mít? Poslechněte si celý rozhovor.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *