Žitný chléb s celým zrnem pro Herbář

Žitný chléb s celým zrnem pro Herbář

Dostalo se mi té cti po letech zase spolupracovat na tvorbě Herbáře. Že se první díl věnuje dožínkám, musely jsme se i s Markétou pustit do chleba! Protože do pořadu se vejde všechno možné, ale přesný recept je příjemnější mít na papíře, oprášila jsem svůj severský chleba a upekla ho štábu v trochu upravené, ještě šťavnatější variantě.

Kvas

 •     20 g kvasu
 •     170 g žitné celozrnné mouky
 •     170 g vody

Přibližně 12 hodin před plánovaným pečením vše smíchejte dohromady a nechte prokvasit.

Kvásek musí být dost zralý, nejlépe zarovnaný – podle vašich zvyklostí dvoj až trojnásobně zvětšený.

Zároveň s kvasem můžete předem připravit i záparu, tedy vařené zrno nebo jejich směs.

 •     250 g špaldy, krup a/nebo žita (celých zrn)
 •     přibližně půl litru vody

Celá zrna uvařte (vhoďte do asi půl litru vařicí vody a nechte dusit podobně jako rýži na co nejmírnějším plamenu, podle potřeby přilijte vodu). Nechte vychladnout v pokojové teplotě.

Finální těsto:

 •     340 g kvasu (zbytek schovejte napříště do malé skleničky)
 •     asi 300 g vody (pokud nemáte slad, použijte tmavé pivo – množství tekutiny záleží na tom, kolik vody nasála zrna. Když těsto pořád nebude držet pohromadě, můžete lžíci-dvě tekutiny přidat. Ale postupně, po troškách)
 •     lžíce tekutého tmavého sladu (nebo sladěnky či melasy, aby to mělo i tu barvu)
 •     15 g soli
 •     375 g celozrnné žitné mouky
 •     volitelně 30 g semínek – plus něco k posypání
 • forma na chléb o délce 28 cm, máslo k vymazání formy

Ke kvásku přilijte vodu nebo pivo, slad, zrna, sůl a promíchejte. K nevábně vyhlížející směsi rychle přidejte mouku a prohněťte, dokud se vše nespojí v přibližně homogenní směs.

Vymažte formu máslem, vysypejte semínky a těsto do ní přesuňte. Nechte kynout cca 4-5 hodin. 

Rozehřejte troubu na 230 ºC, vložte do ní bochníky a po deseti minutách snižte na 200 ºC. Pečte 45 minut ve formě, pak chleby vyndejte a nechte péct ještě 20 minut volně na plechu. Chléb by měl dokonale vychladnout…. Celý díl najdete v archivu ČT.

Pamatujete na ty placky, jak jsme poctivě všechno hnětli na place a pak nám kvůli vedru a spoustě jiné práce vychladla pec? No jo:) I to je natáčení. Jednou vám to přeruší přelet stíhaček, podruhé motorkář, potřetí se mění baterka v některé z kamer.
Letos to byla opět skvělá zábava, ale chleby jsme vychytali náhodou dost vzhledné! Žitňák jsem teda pekla na poslední chvíli, protože se natáčelo den po návratu z naší dovolené (na kterou jsem brala kvas, abych ho stihla pořádně osvěžit), tak se krájel trochu teplejší, ale až na to zažívání a mírně upatlaný nůž byl velmi chutný. Vy ovšem, pokud můžete, počkejte déle než 2 hodiny.
Jinak nám letos s pečením bylo opravdu přáno – všechno se snědlo a to těsto, které jsme zadělaly před kamerou, vytvořilo chleba ještě krásnější.


Rozpis je na velkou cihlu do formy cca 27 cm, pokud máte menší, raději rozdělte do dvou.21 thoughts on “Žitný chléb s celým zrnem pro Herbář”

 • Pěkný den, chleba mám po upečení velmi mazlavy, vůbec nejde krájet (pockala jsem až důkladně vychladne) . Nevíte cim by to mohlo byt? Děkuji!

  LN

 • Dobrý den, je možné péct tento žitný chléb i bez zápary? Měla by se v receptu něčím nahradit? Děkuji

 • Dobrý den, mohu se zeptat? Chleba se mi cca po půlce pečení propadl a po upečení uvnitř je stále jakoby vlhký. Čím to prosím může být? A mohu se ještě zeptat na konzistenci tohoto těsta, má být spíše jaké tekuté, že se do formy těsto vyleje nebo tužší ? Já ho měla tužší, že jsem ho tam stěrkou jakoby trošku „kydala“ a pak uhladila. Záparu jsem dělala jen ze semínek a přidala asi 90 g žitné mouky ( 90 g jsem pak samozřejmě odečetla při přidávání těsta), těsto mi kynulo cca 3,5 hodiny (nebyla jsem doma) a pak už na vršku bylo vidět i pár bublinek.
  Děkuji moc. Zuzka

  • Dobrý den, může to být méně silnou, zato enzymaticky trochu aktivnější moukou… Jinak hustota na kydání je správná. Trochu vlhčí může být, ale klidně ho pečte třeba o čtvrthodinu déle, nejde to přepéct.

 • Dobrý den, mohu se zeptat? Chleba se mi cca po půlce pečení propadl a po upečení uvnitř je stále jakoby vlhký. Čím to prosím může být? A mohu se ještě zeptat na konzistenci tohoto těsta, má být spíše jaké tekuté, že se do formy těsto vyleje nebo tužší ? Já ho měla tužší, že jsem ho tam stěrkou jakoby trošku „kydala“ a pak uhladila. Záparu jsem dělala jen ze semínek a přidala asi 90 g žitné mouky ( 90 g jsem pak samozřejmě odečetla při přidávání těsta), těsto mi kynulo cca 3,5 hodiny (nebyla jsem doma) a pak už na vršku bylo vidět i pár bublinek.
  Děkuji moc. Zuzka

 • Zdravím, vadí něčemu, když dám už do kvasu místo vody pivo? Občas to tak dělám a zatím ok..

 • Ahoj Julko, prosimtě poradíš kde koupit celá zrna? Nějaký ověřený e-shop nebo třeba obchody zdravé výživy? Zatím jsem dělala záparu jen se semínky a vločkami a tohle mě strašně láká, protože tuším, že mi to bude moc chutnat díky, Vlasti

 • Dnes jsem pekla…chudákovi jsem dala zabrat při kynutí a pekla ho o 45 min dýl, páč jsem u toho usnula a ani pípající trouba mě neprobudila 😀 Ale chlebík je výborný, ikdyž musím přiznat, že té hmotě, kterou jsem přesouvala do formy, jsem opravdu nevěřila 🙂 Děkuji, za skvělý recept 🙂

  • Jejdja! Já jednou žitňák zaspala přes celou noc, od té doby nejen ve večerních hodinách časuju samovypnutí trouby – pro jistotu, kdyby náhodou:D

 • Dobrý den, mohla bych se zeptat čím je to, že je chleba uvnitř až příliš mokrý, skoro syrový? Zkoušela jsem péct na 230°C a byla příliš spálená kůrka se syrovou střídou. Když jsem na druhý pokus zkoušela ztlumit teplotu na 190°C a péct déle (hodinu a půl), byl také syrový uvnitř.
  Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den, nejdříve Vám chci poděkovat za Vaše recepty i blog. Nicméně Vaše recepty považuji za vyšší dívčí, výsledek však stojí zato. Pekla jsem žitný chléb s celým zrnem. Moje otázka je asi hloupá, ale opravdu patří do těsta celé množství uvařené zápary? V popisu postupu jsem udělal chybu, špatně jsem si to vysvětlila a zápary jsem odvážila jen 300g + 300g tekutiny. Ale i tak byl chléb velice chutný. Děkuji a přeji Vám a Vašim blízkým dobrý nový rok.

 • Dobrý den, prosím o radu, mám novou parní troubu AEG a jsem zatím dost zmatená s množstvím možností. Neporadíte prosím na jaký program péct žitný chléb v e formě ? Horký vzduch , spodní ohřev, horní ohřev, spodní ohřev + horní ohřev ? Na staré jsem měla dvě kolečka jedno na zapnutí a druhé na teplotu , to bylo jednoduché. Moc děkuji, za případnou odpověď. Alena

  • Dobrý den, úplně stačí horní spodní ohřev, 200-210 stupňů, do začátku můžete na dno vlít 50 ml horké vody.

 • Dobrý den, mám dotaz ohledně teploty trouby. Je nějaký zvláštní důvod, proč je v receptu doporučeno předehřátí na 230 a né na 250? Díky za Vaše skvělé recepty(žitný peču každý týden).
  Daniela M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *