Kvas z ovocné vody

Kvas z ovocné vody

Pokud jste několikrát zakládali kvas z mouky a vody a umřel dřív, než začal fungovat a zorienovali jste se, mám pro vás ještě jednu možnost – nechte zkvasit jablko! Ve zkratce – nakrájíte jablko, zalijete vodou, 4-5 dní na něj zapomenete a až si vzpomene a rozbublá se, přidáte do tekutiny mouku a máte první kvas.

Funguje to skvěle hlavně v létě, kdy je dostatek nestříkaného ovoce, nabušeného startovací mikroflórou. Kromě zárodečných organismů z ovoce (nejen na slupkách, dobře kvasí i melouny nebobanány, které lze použít oloupané) bude nám pomáhá zejména obsažený jednoduchý cukr – zpracovat ten z mouky trvá o něco delší chvíli, ale taky se probudí. Jinak je to principiálně dost podobné u mouky i ovoce, prostě vlhkem a teplem povzbudíme brebery, ty se probudí, začnou bublat, v případě ovocného kvasu dost bouřlivěji, protože mají první jednoduché cukry zadarmo, a máme z toho chleba.
Podle některých zdrojů to vyjde nastejno, ale z mojí zkušenosti nejde ovocným kvasičům jen o rychlost. Vzhledem k vyššímu cukru a rychlejšímu nástupu kvasinek to vůbec není tak kyselkavé, ani to nechutná jako z droždí, ale trochu kynutému pečivu (třeba z prefermentu) blíží. Jak budete přidávat další a další krmicí cykly mouky, kvas vám zdivočí, probudí se víc mléčného kvašení a dostanete se k více „kváskové“ vůni i chuti. Navíc na začátek může trochu kyselejší pH pomoct proti rozvoji mikroorganismů, které nechcete.
Možná vás bude bavit raná fáze, že kvas nebudete vést dál, ale schválně každý druhý týden necháte „shnít“ další perfektní kus ovoce, jak naznačují Modernisti😊 To je ostatně případ většiny pekařů, co svůj kvas už stabilně mají – v létě je baví experimentovat s ovocnými burčáky, po pár použitích to stopnou a zkusí, jak bude chutnat z dalšího ovoce. Vy, co kvas nemáte, naopak můžete pokračovat dál a vytvořit si z toho svého věčného kamaráda.

Do začátku tedy budete potřebovat:

1 jablko nebo jiný kus ideálně nestříkaného ovoce (meruňky, švestky, broskve… jahody mají tendenci plesnivět, ty raději ne)

Hrst rozinek – další zdroj cukrů, jen musí být nesířené

Lžička cukru nebo medu

Pokud nemáte vůbec žádné čerstvé ovoce, mělo by vám vykvasit i dobré, nesířené sušené ovoce (cca 100 g), ale zatím jsem zkoušela hlavně čerstvé (a hlavně v létě, kdy to bublalo o dost bouřlivěji). „Donutilo“ mě k tomu množství aktuálních pekařů, kteří by rádi pekli dřív než za dva týdny.

Koupené ovoce umyjte, jinak nutně nemusíte.

Zalijte v uzavíratelné sklenici vodou, postavte trochu do tepla (25 stupňů) a zavřete, čekejte. Den 0.

 1. den – mohou se objevit první bublinku. Potřepejte, upusťte plyn, zase zavřete.
 2. den – další bublinky? Výborně. Nejsou? Počkejte. Zase můžete otevřít a zavřít.
 3. den – teď už by tam fakt něco mohlo být. Pokud není, vyčkejte, případně přidejte lžící cukru či medu.
 4. Voda je zakalená, voní jako burčák a šumí? Výborně, odlijte si asi 100 g tekutiny a přidejte k ní asi 100 g vámi vybrané mouky (pšeničné či žitné, případně bezlepkové). Až prokvasí, přidáme další.
 5. Máte první kvas! Ještě jednou ho nakrmíme a pustíme se do chleba, ano?
 6. Pečeme chleba!
View this post on Instagram

Ovocně-kvasový update. Den 5. Ráno jsem ze šumící jablečné vody, vzhledem i sladce nakvašenou vůní trochu jako burčák odlila 100 g a zamíchala do ní 100 g hladké mouky (budu z něj péct spíš pšeničné chleby, pokud máte rádi žitné, dejte žitnou a vody můžete i 120, máte-li celozrnnou, která dost saje). Zbytek vody s ovocem jsem nechala v zavřené patentní sklenici bokem na lince. Teď večer byl skoro zdvojnásobený a už nevypadal, že poroste, takže jsem přidala ke směsi ještě 80 g ovocné vody a 80 g mouky (tentokrát špaldové čerstvě mleté celozrnné, abych ho ještě povzbudila). Opět zavřela, nechám ho v pokoji a ráno zaděláme chleba! Pozor, aby měl v nádobě dost místa, opět se zdvojnásobí (a může klidně i víc). Já ho trochu odebrala do sklenice bokem, abych měla klid v duši, ale vy máte určitě nádob dost. Zbytek vody s ovocem si schovejte do lednice nebo zase protřepejte a nechte na lince (ale pokud už jde do alkoholova, lepší zbrzdit), použijeme ji později do těsta. Jak se daří těm vašim? Jinak voda jako zakalený mošt je v pořádku, nakvašená vůně též, plesnivé ovoce ne. Rozloučit se, vylít, vyhodit – začít znovu. Někdy má prostě v sobě zárodky plísně (a někdy je má bohužel i mouka). Je lepší to vědět co nejdřív. ___ #karantennikvas #pecenvkarantene a @pecempecencz, IG profil našeho #pecempecen 🙂

A post shared by Maškrtnica.cz (@maskrtnica) on

Časy jsou hodně orientační, někomu to bouřlivě kvasí už 3. den, kdy může přidat první porci mouky, jiný čeká na 5. či 6. V každém případě se, podobně jako na porod a jeho termín, vyplatí čekat a nemyslet na data.

První krmení kvasu

Z vaší ovocné vody odlijete 100 g a k nim přidáte 100 g mouky. Tak jednoduché to je. Pokud použijete žitnou, možná bude trochu hustější, klidně dolijte o lžíci-dvě víc vody. Já použila tu nejobyčejnější hladkou.

Za 12-16 hodin na teplém místě by se měl probudit a zdvojnásobit svůj objem (dobře to jde vidět na odměrném válci, pokud pečlivě očistíte stěny. Zbytek ovocné vody si nechte na další krmení stát na lince, popřípadě pokud jí máte hodně, časem do lednice a můžete ní něco zadělat.

Druhé krmení kvasu (přelom 5.-6. dne)

K 200 g kvasu dolijte ještě 80 g ovocné vody a k tomu opět přidejte stejný díl mouky. Opět by měl pěkně narůst, klidně až trojnásobně – počítejte s tím při výběru nádoby. Pokud nemáte odměrku a chcete vědět, jak přesně kvas roste, v počátku si vyznačte lihovkou nebo gumičkou.

Cca za 6-12 hodin na teplé místě by měl být kvas nabublalý a připravený k použití, měli byste ho mít kolem 280 g.

Z něj si odeberte 30 g jako startér na příště, buď ho rovnou dokrmte, abyste z něj za půl den mohli zadělat další těsto, nebo ho zahustěte trochou mouky a schovejte v malé zavřené skleničce do lednice. Já rovnou dokrmila 100 g mouky a 100 g vodu, nechala stát na lince a v noci z tohoto dalšího cyklu těsta něco zadělala, ale nepředbíhejme.

Rekapitulace: Dal jsem to do špatného hrníčku?!

Klid. Měli jste ovocnou vodu, k té jste přidali 100 g vody, 100 g mouky. Probublalo to. Přidali jste tam pak 80 g mouky, 80 g vody – zase to zabublalo, tentokrát snad ještě víc a v kratším čase.
Dohromady byste tedy měli mít 360 g rozkvasu. Z toho budete potřebovat 200-250 g do těsta. Dejte to do mísy na těsto.
Zbývá vám tedy pořád kolem 100 g kvasu, což je zbytečně velké množství – jako startér vám stačí lžíce – dvě, to znamená 20-40 g kvasu, který si buď
a) schováte do lednice do malé uzavíratelné sklenice, můžete k němu přidat i lžíci mouky. Až budete chtít zas péct, zase ho 1-2x osvěžíte. Zbylých 80-60 g vyhodíte, rozmixujete do palačinkového těsta nebo
b) ještě jednou tenhle zbytek (těch 100 g) dokrmíte, třeba 100 g mouky, 100 g vody. Necháte někde bokem kvasit a za pár hodin – tou dobou už dost možná budete tahat z trouby první chleba – rovnou zaděláte na další. Nezapomeňte si ale zase odebrat kousek kvasu do lednice, nebo někam bokem, a zase do něj přidat mouku a vodu, a za pár hodin zase pečete….

Příprava těsta

Z dvakrát dokrmeného kvasu můžete zadělat můj chleba, který jsem si vymyslela včera ráno a je poměrně dost celozrnný… Nebo jakýkoli jiný.
Zadělala jsem těsto z 200 g kvasu (částí zbytku jsem nastartovala další kvas, část zbytku rozmixovala v těstě na palačinky), 90 g pšeničné špaldové celozrnné mouky, 100 g žitné žitné mouky a 200 g hladké pšenice.

Promíchala jsem to s 250 g vlažné vody (pokud vám zbyla nějaká ovocná, dejte tu, pokud ne, tak obyčejnou, případně zkombinujte, bylo by fajn, aby měla teplejší pokojovou teplotu, tzn. tak 25-26 stupňů) jen tak nahrubo, po 45 minutách jsem do toho zaštípala sůl (10 g) a pak jsem nechala kynout 2.5 hodiny v teple s tím, že jsem první hodinu a půl 3x popřekládala – vždy po 30 minutách. Obrazový doprovod najdete níže.

View this post on Instagram

Den 6. – kvas oproti včerejšku ztrojnásobil svůj objem a vesele se na mě směje (v mezích možností čeládky mikroorganismů), můžeme péct! Když jsem ho přenesla na lepší světlo, dokonce začal trochu padat – nejvyšší čas. Zadělala jsem těsto z 200 g kvasu, 90 g pšeničné špaldové celozrnné mouky, 100 g žitné mouky a 200 g hladké pšenice. Promíchala jsem to s 250 g vlažné vody (pokud vám zbyla nějaká ovocná, dejte tu, pokud ne, tak obyčejnou, případně zkombinujte, bylo by fajn, aby měla teplejší pokojovou teplotu, tzn. tak 25-26 stupňů) jen tak nahrubo, po 45 minutách jsem do toho zaštípala sůl (10 g)!a teď leží a čeká na překlad. Bokem jsem mokrou lžící do skleničky uložila a urovnala kus těsta, abychom viděli, jak těsto roste (bez překladů). Do válce špinavého od kvásku jsem dala 80 g mouky, 80 g vody a až prokvasí, můžu z toho zadělat další chleba – večer, nebo to za chvíli dám do lednice. To už jde nazvat kvasem, s kterým můžete do budoucna pracovat, jak je libo… Nekonečně opakovat. #karantennikvas #pecempecen #pecenvkarantene Pokud vám po zadělání těsta nějaký rozbublalý kvas zbyl, jakože asi jo, s klidným srdcem ho rozmixujte do palačinek, případně dohněťte do jiného kynutého, máte-li něco zrovna v plánu. Pokud nemáte nic než hladkou mouku, zadělejte chleba z ní. Pokud jste včera přimíchali žitnou, tenhle chleba půjde i z něj, jen můžete vynechat žitnou do těsta a nahradit ji pšeničnou (celozrnnou), v případě že chcete podobnou konzistenci. V případě, že chcete klasičtější pšenično-žitný chleba, použijte žitný kvas a přidejte i žitnou mouku, jak je tady v receptu – případně se rovnou držte poměrů jako jsou v násl. odkaze, tedy cca 2 díly kvasu, 2 díly pšeničné mouky, 1 díl vody, sůl – to pojede rychle. https://www.instagram.com/p/B93h-LNBuV8/ #karantennikvas #pecempecen

A post shared by Maškrtnica.cz (@maskrtnica) on

Poté zkoulejte do ošatky, nechte ještě cca 2 hodiny v pokojové teplotě nebo přes noc v lednici vykynout a ráno upečte, nejlépe v ošatce.

Nebo klidně udělejte variaci na bílý vinohradský, hodí se zkouknout pro jakékoli pečení, poměry upraveny na množství kvasu, které máte, aby vám skoro nic nepřebývalo (kromě materiálu na další rozkvas).

250 g hotového rozkvasu

300 g vody

570 g mouky (70 z toho můžete dát celozrnnou, pokud chcete aspoň trochu chuti kromě bílé hladké)

13 g soli
Metoda podobná jako výše, zase 2-3 hodiny první kynutí, 2-3 druhé.
Pokud si vzhledem k překládání těsta nejste schopni uvědomit, jak a zda v první fází těsto vůbec nakynulo, mám jednoduchou pomoc – po zahnětení těsta si 40 g odložte do rovné sklenice, mokrou lžičkou co nejvíc urovnejte a tuhle miniporci nepřekládejte. Až bude cca o 70-80 % zvětšená, těsto můžete pomalu tvarovat do ošatky (a ten ždibec k tomu můžete přidatú,

V ošatce opět nechte cca 2-3 hodiny v pokoji, nebo hodinu v pokoji, přes noc v lednici.

Pokud nemáte ošatku, poslouží jakýkoli cedník nebo košík, ideálně prostě něco prodyšného, co vystelete utěrkou, kterou po použití jen vyklepete a necháte vyschnout. Lepší než vysypávat moukou je mimochodem použít směs mouky a škrobu, abyste se vyhnuli přilepení.

Nebo mrkněte k Ludmile na její ovocné chleby. Pečení zdar! Nyní máte funkční kvas na chleby a časem i koblihy a další dobroty. Já večer z potřetí nakrmeného kvasu zkusmo udělala máslové těsto na briošku, kterou jsem teď ráno dopekla. Kynula pekelně dlouho (první fáze asi 5 hodin, přes noc pak 9 hodin ve formě) a upekla jsem ji o dost dřív, než to ona potřebovala, ale potenciál to už má.


Na instagramu najdete ve fotkách i výběrech na stories, jak mi to šlo v reálném čase.27 thoughts on “Kvas z ovocné vody”

 • Dobrý den, mohla bych použít misto vody, jablek atd . Jablečný mošt a přidat med nebo cukr? Děkuji moc.

  • dobrý den, ano, ideálně nesířený. Ono stačí trocha sladkosti a kyselosti do začátku, jde spíš o úpravu pH, ten cukr je spotřebovaný celkem rychle a spíš ať si kvas hledá pak ty složitější v mouce…

 • dobrý den, dočetl jsem se zde v komentářích o kynutí v lednici, není to chyba? Babička dávala naopak kynout do tepla, tak ted nevím, zda si blbě pamatuju nebo blbě chápu.
  Jak dlouho se má nechat teda kynout a kde?
  Děkuji

  • Dobrý den, obojí lze, ale zpomalí se to – plus u kvasových je chuť o dost jiná:)

 • Dobrý den,
  cca v 23:00 jsem udělala druhé dokrmení. Ráno po šesté hodině měl kvásek asi trojnásobný objem a asi za hodinu mi hodně spadnul. Zkusila jsem z toho udělat chleba, ale vznikla mi, sice chuťově dobrá, ale vizuálně nevzhledná placka. Když to takto prošvihnu a kvásek mi spadne je už nepoužitelný, nebo se může dokrmením znovu nastartovat? Předem velmi děkuji za odpověď.
  Hezký den

  • Dobrý den, pak je fajn hlavně ohlídat kynutí, nenechat překynout v míe, ale zároveň dost nakynout (o půlku aspoň) a pokud jdete přes noc, tak fakt přimrazit ošatku s těstem na začátek. Obecně z přejetého volít pevnější těstol neleju tolik vody. Můžete ho nastartovat 1:1:1 a začít za další 3-6 hodin zadělávat, ale pokud nevadí mírně kyselejší chleba, mělo by se dát…

 • Dobrý den, pokuším se o ten ovocný kvásek. Předevčírem kvasil a šuměl, včera večer nešuměl a bublinek málo – chápu správně že ho mám nakrmit medem ??? Děkuji za info
  Milan

  • dobry den, ja bych spis dala jen mouku, ten cukr je takovy chvilkovy doping na start, ale mel by si najit volne cukry i ze samotne mouky:)

   • ok, takže dnes večer je to 4. den – přídám tam trochu mouky a zítra večer to je ten 5. den už bych měl tuto ovocnou vodu ( předpokládám že bude kvasit) dát stranou a postupovat dle Vašeho popisu 100G ovocný kvs- to samé mouka atd…

 • Dobry vecer,
  velky dik za tenhle blog, podrobne informace a typy pro zacatecniky!
  Prvni kvasek z ovocne vody se povedl a po chlebu se jen zaprasilo 🙂 To bylo 16.02., vcera jsem pekla uz sesty (uff), prevazne psenicno-zitny. Ale ten prvni chleba nam chutnal nejlepe, jestli to bylo tim, ze byl prvni domaci, krupava kurka, vonavy, nesrovnatelny s obchodem, nebo tim pomerem surovin? Proto bych ho rada upekla jeste jednou, als nevim, kolik aktivniho kvasu. Urcite ne uz 200g, ten muj je uz „vykrmeny“ a ma se k svetu 🙂 To je tedy muj dotaz a moc diky za odpoved a preji i nadale hodne uspechu na webu!

  • Dobrý den, jak kvásek pracuje, mění se i jeho chuťový a voňavý profil, takže pokud vám přišel na začátku nějaký, je možné, žě teĎ chutná jinak, v začátku nebývají tak kyselé (nebo by to chtělo ho zas před pečením obnovit 2-3x, aby byl méně kyselýú.

   Jinak i zralého kvasu lze dát 20 i 200 g, záleží spíš pak, jak si pohrajete s časy. dalších receptů je tu spousta, počítají s normálně vedeným kvasem:)

 • Chystám se na první přípravu kvásku a není mi jasné, zda se má odlít ovocná voda a pěstovat kvásek v uzaviratelné sklenici nebo v otevřené. Díky.

 • Dobrý den, chci se zeptat, kolik ovocného kvásku do nehněteného chleba pro začátečníky? Vzhledem k tomu, že mám pouze hrnky a díky koronaviru zase nemám kvasnice, tak bych chtěla zkombinovat tyto dva recepty:) Protože chleba na Novém Zélandu se fakt nedá:D Hlavně je ten tousťák drahej a rychle se kazí! Díky moc!:))

  • Tyjo, těžko říct, jak je nevycválaný. s mladým kvasem ty něhnetené recepty úplně nejlíp nevycházejí, jak je tam málo toho startétru (standardně tak lžíci dávám), ale klidně použijte nějaký přepočítávač na hrnky a tenhle typ chleba půjde celkem dobře (klidně si přidejte o půlhrnku mouky víc oproti přepočtu, ať vám to neteče)

 • Dobrý den. Tak..úplně první pokus, jak s výrobou kvásku, tak s chlebem. Chlebik už jsme teda pekli za 5 dní od rozjezdu ovocného základu. Já jsem se bála, že se to zkazí, tak jsem nechala i rozjezd, i kvásek bačovat na radiátoru a ještě na něj svítilo slunce, tak to byl celkem fofr. Kdysi jsme kvásek dostali od mamky kolegy z práce, ale práce s tím hrozná a výsledek nejistý.. Ne, že by byl první pokus na výstavu, ale koukali jsme, jak se vyvedl a ani kvásek zatím nezlobí. Rozhodně bomba návod, za který děkuji, že naprostý analfabet vytáhne hned trochu našišlý, ale dobrý chleba, nečekali ani domácí ostřílení matadoři..

 • Dobry den, kvas se podaril presne podle Vaseho popisu, prvni chleba z nej taky. Zbytek jsem hned dokrmila na dalsi chleba, ale skoro se nezvedl a bublinky malinke. Co s tim? Dekuji moc a zdravim!

  • Počkat. Snad se dá dokupy. Mně po prvním chlebu taky stávkoval, dva dny se zvedal neochotně, pak se zase rozjel.

 • Dobrý den, pokud dám chleba přes noc kynout v ošatce do lednice, jak dlouho se po vytažení z lednice musí čekat než jej dám péct? Děkuju a přeji krásné velikonoce 🙂

  • Dobrý den, měl by být hezky narostlý, pak čekat vůbec nemusíte – taky většinou nečekám.

 • Dobrý den, v pondělí jsem z vytvořeného kvásku poprvé podle Vašeho receptu pekl chleba. Povedl se a byl dobrý. Zajímalo by mě ale, jak dlouho vydrží kvásek v lednici před dalším použitím?

  • cca týden. jinak doporučuju ten kvásek mít mimo lednici ještě tak 2-3 dny, mezitím krmit, aby co nejvíc zesílil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *