Asi jste všichni postřehli, že Remoska je kromě mojí trouby a robota jedním z nejoblíbenějším „menších“ pomocníků, zvlášť, když se jedná o pečení nějakých drobností nebo naše časté výlety na chalupu. Tak mě velmi potěšilo, že jsem na listopad mohla přispět svým receptem v rámci inzertního speciálu. Že se nám trochu ochlazuje, ale ve vánoční náladě jsem ještě úplně nebyla, rozhodla jsem se ještě pro pečivo vonící létem – olivové houstičky.
Pečení v Remosce má svá specifika – jelikož se nejedná o troubu, ale přenosnou elektrickou mísu, je její nastavování jednoduché. Zapnout/vypnout. Prodává se dnes ve dvou velikostech – Grand a standardní – a pokud máte recept například z půl kila mouky, do malé to úplně dobře nenacpete, pokud se má jednat o pečivo drobné. Proto jsem i já rozdělila celou dávku těsta na 10 houstiček a k tomu jeden menší, půlkilový chleba. Na chalupě ale často peču klidně větší dávku, protože máme k Remosce dohromady asi 3 mísy a stačí pak víko postupně posouvat, jak se mísy zaplňují a buchty přibývají…. Do Remosky grand při trošce asertivity v pohodě naskládáte celou dávku.
Ale dnes o slaných buchtách, tedy houstičkách.
Potřebovat budete cca půlden předem:
- 15 g kvasu z lednice
- 75 g hladké mouky
- 75 g vody
Vše smíchejte a nechte přikryté kvasit, poté odeberte zase lžičku kvasu na příště, zahustěte trochou mouky a vody a nechte v lednici odpočívat.
Následně zpracujte:
- 150 g zralého kvasu
- 500 g hladké mouky
- 265 g vody
- 40 g olivového oleje
- 10 g soli
Vše v robotu asi 5 minut míchejte na první rychlost, poté přidejte cca 100 g okapaných a lehce nakrájených oliv – a nechte ještě do těsta zapracovat.
Těsto nechte 2-3 hodiny kynout ve vyolejované míse, pokud si vzpomenete, přeložte.
Ukoulejte něco jako kuličky o 50 g jeden kus, vložte do mísy důkladně vymazané máslem nebo olejem a nechte ještě 2-3 hodiny kynout. Zbylé těsto uválejte jako chleba, vložte do ošatky vystlané utěrkou a trošku velkou ošatku zkraťte, třeba zavařovacéí skleničkou.
Někdy dělávám to, že věci během dlouhého kynutí v Remosce přikryju víkem a občas na minutku Remosku zapnu – nikam mezitím neodcházejte! Aby v míse bylo trochu tepleji, ale opravdu jen decentně.
Obecná rada:
U drožďových záležitostí stačí nechat dokynout méně, jelikož ještě dokynou během rozpalování Remosky.
Podobně jako buchty, i tyto houstičky někdy promažu olejem, zde olivovým (buchty samozřejmě máslem). A po upečení mažu znovu.
Když jsou housky dokynuté, nechám asi půlhodinu péct. Vyklopím a už tam sázím chleba!
Doporučuji se orientovat hlavně podle barvy, pokud pečete chléb z vyšší gramáže, chce to v závěru někdy přikrýt alobalem.
Pokud nemáte kvásek, nevadí. Časy se asi o polovinu (pokud se pracuje se studeným těstem) až dvě třetiny (při teplejší vodě, rozjetému kvásku z čerstvého droždí) zkrátí – vyzkoušeny obě verze.
Výsledný recept je tedy z
- 575 g hladké mouky
- 9 g sušeného droždí
- 340 g vlažné vody (zde je někdy fajn 2-40 g přidat)
- 40 g olivového oleje
- 100 g oliv
10 g soli (olivy těsto dost osolí, proto kyne poměrně pomalu)
Moc doporučuju zadělat pro lepší chuť těsto předem, tzn. nechat kynout půl až dva dny v lednici. Pokud použijete čerstvé droždí, tak 15-20 g a zadělejte předtím kvásek z trochu odebrané mouky a vody z receptu.
Výsledné houstičky jsou v obou případech krásně nadýchané, chutné a hlavně mají i vespod krásnou kůrku jakoby „osmaženou“, trochu jako malé jednoporcová focaccia. I chleba je moc fajn, i když do něj si raději přidávám trošku celozrnné mouky a vody, pokud bych chtěla péct jen ten. A jestli dumáte, cože je ta červenáu hmota – tak máslo utřené se sušenými rajčaty na kousky, moc chutná záležitost.
Dobrou chuť!
Recept vznikl v inzertní spolupráci s firmou Remoska.
Pokud zvažujete její koupi, můžete až do 6.12. využít slevový kupon „maskrtnica10“ na 10 procent na těchto stránkách.
Maskrtnica pozdravujem, mam remosku a Vas chleba a housky sa mi pacia. nemam ale kvasok, v akom mnozstve mam nahradit kvasok drozdim a aky bude postup v tom pripade,, dakujem za informaciu,,
pekny vecer…
ma
Dobry den, uplne obycajne, kvasok si namnozite z drozdi ako na klasicke kysnute. Cize miesto 15 g kvasku date 15 az 20 g drozdia, nechate drozdovy kvasok postat pol hodky {miesto dlhych hodin} a dalej okracujete podla receptu. V zavislosti na teplote a mnozstvo drozdia kysne cesto v mise cca hodinu a potom pol/tristvrtehodinu vytvarovane.
Dobrý den,
ráda bych houstičky pekla bez oliv (deti mi je nejí:-) a v litinovém hrnci. Jak byste upravila čas a teplotu pečení když peču s poklicí?dekuji
Vynechte, nechte déle nakynout a pečte jako klasický chléb – na maximum, cca 30 minut a po sundání poklice podle potřeby snížit…
Dobrý den. Jak byste pekla tyto houstičky v troubě? Podobně jako kvaskovy chléb s nižší teplotou? Remosku doma nemám ale recept se mi moc líbí. Děkuji za super recepty. 🙂
Dobrý den, přesně tak. Je vhodné a zapařit, protože remoska si drží vláhu v sobě.
Dobrý den, děkuji za recept, remosku nadělí Ježíšek pod stromeček, a tak se recept bude hodit. Měla bych na Vás dotaz, spíše prosbu o radu, mimo toto téma. Ráda bych si koupila kvalitní kuchyňský robot a v záplavě značek se nemůžu rozhodnout, jaký máte Vy? Případně poradíte, s kterým máte dobrou zkušenost? Měl by mít sklopnou hlavu. Moc děkuji za odpověď, ať se Vám daří! Lucie
Dobrý den Lucie, určitě mrkněte na tuhle stránku.
Mám dva, v každém případě sklopnou hlavu určitě ano, takový ten šlehač se stojánkem je na kynutá těsta o ničem. Sama využívám občas i ten starý kvůli příslušenství.