Chléb s fialovou mrkví a špaldou

Chléb s fialovou mrkví a špaldou

 

Zelenina je záludná. Někdy si myslíte, že třeba když přidáte řepu do chleba, bude chutnat jako hlína a vypadat jako z domečku Barbie. Opak je pravdou – chleba s řepou je moc fajn, zemitost řepy je skoro pryč, ale barva taky. Střída bývá až na kousky řepy po upečení hnědá. Fialová střída je ale jiná, překvapivě snazší kapitola…

Úplně jinak je to totiž s mrkví! S tou fialovou ovšem. Možná víte, že kdysi byla oranžová mrkev výjimečná a k jejímu masovému pěstování a kultivování došlo až po 17. století – hlavně na počest Viléma Oranžského. Zábavná story. Ovšem dnes nám přijdou zábavnější žluté, fialové a různě žíhané mrkve, protože jsou nedostatkovým zbožím a taky proto, že oranžová mrkev je sice nbohatá na betakaroteny, ale i fialová barviva jsou pro nás blahodárná!

Možná si říkáte, jestli to není hanobení podstaty chleba, barvit ho. Inu – podle mě není. Já mám pestrost zeleniny velmi ráda a i když tentokrát jsem zkoušela chleba čistě proto, že mě bavila mrkev samotná, většinou chleby s kašemi dělám jednoduše proto, že mám kousek zbylé studené kaše, kterou mi je líto tlačit do sebe jen tak a zároveň vím, že chleba krásně zvláční. Akorát s touhle mrkví je to o něco vizuálně vtipnější zážitek, než s bramborovou nebo ovesnou kaši – takže buďte připravení, tohle jen tak pečením nezmizí.

Chtěla jsem tento článek udržet krátký, tak vás jen odkážu na svůj klasický proces – který probíhal asi jako u vinohradského chleba s tím, že si musíte uvařit předem přibližně 130 g fialové mrkve ve 180 g vody, rozmixovat a výsledných přibližně 230 g pyré použít do chleba – jako bramboru, až po autolýze. Důkladně uhníst těsto, nechat vykynout, uválet dva bochníky a ty nejlépe po nočním odpočinku v chladu upéct. Chtěl bych vám psát delší recepty, ale myslím, že si poradíte i s kratší verzí, hlavně když bude jasné, kolik čeho. A hlavně – že se mi snad podaří dopsat chlebovou pekařku, do které taky nějaké novinky ve vší podrobnosti musí přijít.

12 hodin předem zadělejte kvas z asi 15 g kvasu, 120 g hladké mouky a 80 vody. Bude o něco tužší, než obvykle

Připravte si mrkev, klidně celé pyré.

Druhý den:

  • 250 g špaldové chlebové nebo T640 mouky
  • 300 g čerstvě mleté celozrnné špaldy
  • 300 g manitoby
  • 500-550 g vody (možná i víc, záleží na vaší odvaze, do začátku doporučuju takto, po vyhnětení s pyré těsto dost zvláční)

smíchat i s kvasem, nechat půl až hodinu odpočívat. Poté přidat:

  • 230 g pyré
  • 20 g soli

Domíchat těsto (5-6 minut). Nechat asi 3 hodiny kynout, překládat, uválet bochníky, nechat v 8 stupních vykynout – upéct.

A jak s tou řepou? Inuu, aby se udržela střída fuchsiově zářivá i po upečení, chce to menší, tedy kyselejší pH. Kdo někdy barvil cokoli, tuší, že se stabilizuje octem. Kvas sice je kyselý, ale výsledný chleba se snažíme udržet v pomyslně neutrální zóně, tedy – i když je  kyselejší, na řepná barviva je to pořád málo. Proto se obvykle používá trocha kyseliny askorbové (práškový vitamin C) nebo citronové (případně citron), cca 0.2 procenta. Nevím, jak vy, ale čistě pro forma se mi nic navíc do chleba sypat nechce – ale aspoň máte představu. Třeba na Velikonoce:)

Užívejte u vašich pecí krásný začátek zimy a nezapomeňte na soutěž! Těším se na vaše chleby a další dobroty.

všimněte si, jak je na rožku prkénko obarvené kouskem syrové mrkve! má to sílu, na mramoru bych si dala pozor.

 

A tady ve srovnání s normálním chlebem – od Margot bakery z Londýna.


Related Posts

Celozrnný žitný chleba pro všechny

Celozrnný žitný chleba pro všechny

Žitný chleba pro všechny! Pro ty, které bolí ruční zadělávání. Pro ty, kteří se bojí vařit celá zrna, protože neví, jestli odhadnou tu správnou konzistenci „al dente“ a následnou hustotu těsta. Pro ty, kteří neumí nebo se jim nechce stáčet a překládat. Pro ty, kterým […]

Jak na první domácí chleba

Jak na první domácí chleba

  Kde sehnat ošatku? Kdo mi dá kvásek? Co použít místo ošatky? Jak často krmit? Jak se peče kváskový chléb? A jde upéct kváskové housky? Na Pečempecen.cz a hlavně na facebookové stránce tohoto rozmilého komunitního projektu se po publikování článku na idnes.cz s podobnými otázkami roztrhl […]



8 thoughts on “Chléb s fialovou mrkví a špaldou”

  • Chleba je chuťově strašně dobrý, i když jsem neměla všechny druhy v receptu (dala jsem tam hlavně špaldovou, trochu hladké pšeničné a trošku žitné) Taky se mi trochu rozplácnul, tak snad bude příště držet líp tvar.

    • Priste bude lip:) Jde o to, aby dobre nakynul v prvni fazi a priste trochu min pak v te druhe – treba vic vykonu v lednici?

  • Dobry den, tento vas chlieb ci recept ma zaujal a tak by som sa chcela spytat na to farbenie. Fialovu mrkvu som uz totiz varila a pocas varenia stratila tu peknu farbu.
    Pisete ze Nevím, jak vy, ale čistě pro forma se mi nic navíc do chleba sypat nechce – ale aspoň máte představu. Třeba na Velikonoce:)
    kolko kyseliny askorbovej ste dali do tohto chleba?
    vdaka za odpoved
    Lubica

    • Do tohto nič. Do repného tie percentá, ako píšem – čiže na kilo múky aspoň 2 g.

  • Dobrý den, kde prosím seženu mouku T640 a manitob? Případně je možné nahradit spaldovou hladkou moukou a psenicnou hl.m. ? Děkuji

  • Juli, poraď.Manitoba… čo je to za novinku Všade sa hovorí,že lepok nie je dobry´… Ď.

    • Lepok je vo všetkých pšeničných múkach, manitoba je z kvalitnejšej talianskej pšenice – veľmi v skratke:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *