Hydroponických farem a zpracovatelů zeleniny pěstované „na vodě“ už máme v Česku povícero, ale pomalu se objevují také pionýři akvaponie, tedy kombinace chovu zvířat – typicky ryb – a s nimi v symbióze pěstovaných rostlin, jako jsou bylinky, saláty, nebo i čili papričky. Spolu s majitelem rybí a zeleninové farmy Janem Duškem jsme probrali, proč se pustili do akvaponie právě v Čechách, v zemi se silnou rybníkářskou tradicí.
Příběh Rybí zahrady zní podobně jako u mnoha jiných start-upů. Po dlouholeté práci zcela mimo gastro obor došel k názoru, že je potřeba změnit životní styl i zaměření a spolu s dalším kolegou, Michalem Hráškem, se rozhodli založit akvaponickou farmu v místě, odkud sami pochází. „Akvaponie a hydroponie nás zajímaly a v jeden okamžik jsme nabyli dojmu, že už víme dost a jdeme do toho,“ říká Jan Dušek, jeden z majitelů Rybí zahrady.
Akvaponie je někdy prezentovaná jako jedna z metod ekologického zemědělství „budoucnosti“, o čemž se dá sice polemizovat, ale jednou z noha výhod je právě možnost chovat ryby i mimo rybníky (Rybí zahrada je v oblasti Brd, další akvaponická farma je blízko Brna) a nabídnout tak lokální čerstvou rybu i v místech, kde se jinak objevuje spíše mražená varianta z jiných zemí.
„Může stát vedle města, je to lokální produkt, může sloužit pro oblastní zásobování. Mohou tam růst zároveň různé druhy zeleniny, které v různých obdobích v rámci Čech nejsou k sehnání a musí se vozit přes půl světa. Chtěli jsme spojit jak chov ryb, tak pěstování zeleniny, a být schopní lokálně dodávat celoročně.“
Na rozdíl od hydroponie (například rajčat), kde kromě se kromě energie a vody dodává pečlivě namíchaný mix hnojiv, následně se čistí a znovu doplňuje z externích zdrojů přesně na míru konkrétním rostlinám, má akvaponie ještě jednu nedílnou součást – vodní živočichy, kteří se starají o hnojení.
„Jde o spojených chov ryb a rostlin, kdy ryby dodávají výživu pro zeleninu, ta roste na plovoucích vorech jako v hydroponii, kde se ale musí dodávat živný roztok. Nám ji dodávají ryby – ty krmíme, ony dodávají exkrementy, ty projdou přes nitrifikační filtr, dostanou potřebné látky do kořenového systému a zároveň ta zelenina nám vyčistí vodu pro ty ryby. Je to uzavřený chov, to znamená, že ta voda tady recirkuluje pořád dokola,“ vysvětluje základní principy Dušek.
Jaké druhy ryb se hodí na akvaponii? Jak fungují hydroponické a akvaponické systémy? A jaká byla hlavní motivace majitelů? Poslechněte si celý rozhovor na radiu Wave.