Whole wheat levain neboli celozrnný pšeničný kvasový chléb

Whole wheat levain neboli celozrnný pšeničný kvasový chléb

 

Jak jsem slíbila, tak činím. Třetí pokus už se propadá v hlubinách mých útrob namazaný pistáciovým máslem a je čas to shrnout.

Tak předně – celozrnný chléb podle Amíků není celozrnný chléb podle našeho vědomí/legislativy, to máme nastavené celkem rozumně („celozrnným chlebem nebo pečivem se rozumějí pekařské výrobky, jejichž těsto obsahuje nejméně osmdesát procent celozrnných mouk z celkové hmotnosti mlýnských obilných výrobků nebo jim odpovídající množství upravených obalových částic z obilky“). Tento chleba obsahuje celozrnky celkem půlku, což je při blbém postupu dost na to, abyste měli pocit, že žvýkáte pěkného tuhoně, ale zároveň tak tak akorát k tomu, aby šlo dosáhnout výživnějšího chleba péřové střídky a zároveň se nezbláznit z nějaké komplikované práce.

Těsto je vážně jednoduché a i bez triků s autolýzou, zvláštním vařením mouky, případně chlazením jednotlivých fází v lednici se chová naprosto příkladně. Kyne pěkně svižně, ale ani jednou jsem z něj neměla placku (dokonce ani v případě, kdy mi na bochník na lopatě spadl z půlmetru telefon, což je celkem extrémní test), relativně dobře se do něj řeže i za tepla, pokud ovšem nezačnete zvedat hydrataci.

DSC_0168m

Originální recept praví cca toto:

(Jeffrey Hamelman, Bread, str. 168-169)

Kvas

 • 30 g startéru
 • 150 g celozrnné pšenice
 • 150 g vody

Nechte stát cca 12-14 hodin v pokojové teplotě. Tekutý kvas je náš známý kamarád, proteáza přítomná v mouce má ráda větši vlhko – bývá aktivnější – a to pomáhá těstu ve vyšší tažnosti, potažmo také určité pružnosti a ve výsledku pěknému objemu a lehkosti.

30 g před použitím opět odeberte a uschovejte.

Těsto

 • 300 g kvasu
 • 350 g celozrnné pšenice (v mém případě čerstvě na kameni mleté, o něco savější než většina příbuzných z obchodu)
 • 500 g chlebové mouky (použla jsem hladkou i chlebovou, úplně markantní rozdíl jsem neviděla)
 • 540 g vody
 • 18 g soli

Vše najednou sesypejte a pomalu míchejte. Po přibližně tří minutách dolaďte obsah vody, těsto by mělo být spíše volnější. Dohněťte asi další 3 minuty (na druhou rychlost v mém robotu), nevadí, když těsto není úplně hladké, během kynutí se to zlepší. Těsto by mělo mít 25 stupňů, lepší je zadělávat studenější vodou, kyne to jinak příliš rychle a mechanickým pohybem se celková teplota zvýší.

Nechte kynout asi dvě půl hodiny, v průběhu kynutí dvakrát popřekládejte – říká Hamelman. Já překládala třikrát a těsto mi kynulo vždy asi tři hodiny.

Těsto vytvarujte a nechte opět kynout asi dvě a půl až tři hodiny. Já u jednoho dala pokus kombinovala lednici a kynutí v teple, u druhého celý proces najednou v teple a potřetí v lednici. těsto má spíš tendenci být rychlejší, takže doporučuju buď být připraven v pokojové teplotě, nebo počítat s přibližně 10 h v lednici.

Podle originálního receptu jsem pekla 35-40 minut jako obvykle. Postupně, tedy u posledního pokusu jsem vodu navýšila až k 715 g ve finálním těstě a dopékala nějakých 45 minut (na 250 skoro celou dobu).

____

Poznatky? I přes postpné navyšování vody z původní 69% hydratace na celkovou 86,5% se struktura chleba při dodržení původního receptu neměnila, ovšem subjektivní vláčnost ano (a trvanlivost také, ovšem ta byla i napoprvé na pšeničný chleba dost dobrá, vyšší procentáž kvasu se v tomto pěkně projevuje). Jinak je to univerzální svačinový chleba s krásnou rovnoměrnou a měkkou strukturou a typicky pšeničnou chutí. Sladký, peřinkový, sytící – taková pšeničná šumava.Snad jen množství soli bych upravila, z původních 18 g na kilo jsem dala 20 a trochu mi snad tahle úprava pomohla ukočírovat tu rychlost.

První pokus jsem dávala s celozrnnou špaldou, tehdy byla chuť ještě trochu jiná a kresba střídky také, ale jinak vše vyšlo pěkně, pokud máte ke klasické pšenici averzi, jednoduše překlopte původní recept na špaldový, vyjde krásně.

Mimochodem, zaujal vás rozdíl ve střídkách? Je to stejná várka, stejný způsob tvarování, ale jiný způsob nařezání. Krásně demonstruje, jak správně provedený řez může pomoci střídku otevřít. U toho uzavřenějšího jsem jednoduše neřízla dost hluboko, a tak se se chleba rozrostl spíš do výšky, jakoby bublina, která chce prasknout a nemá kudy. Druhý chléb jsem řízla víc a v troubě vyskočil rovnoměrněji. Velká bublina v okraji je daná tvarováním. Tak a máte to, kdo si to zkusí?

DSC_0176m

Moje finální verze:

 • 300 g celozrnného pšeničného kvasu
 • 350 g celozrnky
 • 500 g pšeničné chlebové mouky
 • 20 g soli
 • 640 a poté ještě 75 g vody

První pokus

Aktuální výzva #igbreadclub je Hamelmanův celozrnný pšeničný. Aktuálně ovšem u nás doma není žádná klasická pšenice k namletí, tak jen špalda, ale možná tím jen získal. Jeffrey to má zmáklý, chleba je přes nezanedbatelný podíl celozrnky jako peřinka a přitom hotový raz dva (nezpomalovala jsem v lednici, blbě se to řeže;). ___ There was no regular wheat in my household, so I made whole spelt wheat levain. I don’t know where my thermometer is, but somehow the result is quite charming (and quite fast, no retardation, nice ovenspring despite the iPhone accident). We enjoy this one, thank you for a challenge @thebreadkiln & @season_adam! ___ @thebreadkiln @season_adam #pecempecen #lievitomadre #sourdough #realbread #wholewheatlevain #spelt #freshlymilled #komomill

Příspěvek sdílený Maškrtnica.cz (@maskrtnica),

Druhý pokus

A takové to, když vám telefon rozplácne chleba.

Uložit


Related Posts

Celozrnný žitný chleba pro všechny

Celozrnný žitný chleba pro všechny

Žitný chleba pro všechny! Pro ty, které bolí ruční zadělávání. Pro ty, kteří se bojí vařit celá zrna, protože neví, jestli odhadnou tu správnou konzistenci „al dente“ a následnou hustotu těsta. Pro ty, kteří neumí nebo se jim nechce stáčet a překládat. Pro ty, kterým […]

Jak na první domácí chleba

Jak na první domácí chleba

  Kde sehnat ošatku? Kdo mi dá kvásek? Co použít místo ošatky? Jak často krmit? Jak se peče kváskový chléb? A jde upéct kváskové housky? Na Pečempecen.cz a hlavně na facebookové stránce tohoto rozmilého komunitního projektu se po publikování článku na idnes.cz s podobnými otázkami roztrhl […]26 thoughts on “Whole wheat levain neboli celozrnný pšeničný kvasový chléb”

 • Maškrtnica, mě by tedy zajímalo, jestli mám péct dva menší nebo jeden velký. Jsem začátečník a jinde jsem viděla dejte do dvou ošatek,ale tady to bude asi jeden. Jen na obrázku máte dva, tak si nejsem jistá, jestli jste pekla dvojitě nebo napůl 😀

 • Dobrý den, moc mě baví Vaše recepty, ale poslední dobou mám problém s „lepícím“ těstem. V komentářích výše jste psala, že by to mohlo být kváskem. Je prosím nějaká možnost, jak kvásek dostat zpět „do pohody“, aby se chleba nelepil k ošatce? Jinak přeji pěkný večer.

  • Dobrý den, a jakým poměrem a jak často krmíte teď? Plus teda záleží i na mouce, mění se i v průběhu roku, může chtít prostě méně vody a lépe hníst…

   • Dobrý den, po skoro třičtvrtě roce Vám děkuji za odpověď. Nějak jsem přestal péct a zapomněl se kouknout na odpovědi. Znovu začínám péct, tak moc děkuji za radu a zkusím lépe hníst Hezký den

 • Nebolo treba na začiatku piecť chlieb na spodu s plechom a vodou? Pečiem bez ale hneď akoby zaschol povrch, uvidím či vôbec narastie. Nakysol za 2 hodiny a na plechu sa paradne rozlial, napriek tomu, že sa s cestom robilo dobre a dobre sa dalo aj vyformovať do bochníka, dokonca aj nejaké to povrchové napätie som utiahla… 🙁 Vložila som plech s vodou po 10 minútach, na záchranu, tak sa to nerobí, ale bolo mi ho ľúto ako trpí suchom 🙂 Nechám ho 10 minút a uvídim či to pomôže.

  • Dobrý deň, vždy na začiatku zaparujem, to áno:/ alebo v hrnci. Toto bola len ukázka pomeru podla neho, ale treba postupovaŤ tak ako u iných bochníkových, radšej doplním.

 • Dobrý den,

  Děkuji moc za recept, už jsem zkoušel 2x, ale stále bojuji o kýžený výsledek. Tak bych se rád bych se zeptal, jaký byste doporučila postup při pečení chleba v litinovém hrnci ? ( peču z poloviční dávky receptu). Nemám „dutch oven“ pouze hrnec s víkem. U podobného receptu (chléb z pšeničné mouky, 55% hydratace) jsem zkoušel 15min na 235st s ventilatárem a záparou, následně 20min na 200st bez zápary a poté 10min dojít ve vypnuté troubě. Výsledek byl dobrý, nicméně pro tento recept se mi ale teploty zdají nízké a časy příliš krátké.

  Děkuji,

  Honza

 • Dobrý den, dneska jsem dělala podle Vašeho návodu, kvásek jsem si koupila od pekaře u nás na trhu, dělala jsem z žitné celozrnné a pšeničné chlebové, část těsta jsem dala stranou a udělala kromě šišky chleba i 8 dalamánků. Uvidíme, jak chleba, až vychladne, ale dalamánek už jsem zkusila a zdá se dobrý. Tak děkuju za inspiraci!

 • Dobrý den milá Maškrtnica,
  nevíte, proč má Hamelman často v receptu na kváskový chleba také droždí?

 • Opravdu mám tento chléb péct na 250°C 45 minut? Trochu se bojím, aby nebyl černý…

  Děkujji,

  vav

  • Nikoli, podle potřeby zkrátíte, snížíte. Jinak v první půlce hraje roli i pára, ta to dost zmírní…

 • Maskrtnica, pekne ta prosim, zachran ma. Prave som ho supla do truby. Teda nesupla, nechutne som ho chudaka dotrhala, ako som sa ho snazila vytriast z osatky. Pecie sa a bude isto jeditelny, ale neviem v com je chyba – brutal sa mi to cesto lepi, na dosku, vsade, o dakom tvarovani sa neda ani hovorit. Vcera som si pri nom poplakala. Snazila som sa co najvernejsie dodrzat postup. Pred par dnami som robila aj spaldovy – velmi podobna skusenost. Napada ta nieco, prosim ta? Diky ti moc.

  • Iva, napada ma – brutalne prekysnuty kvas? tento chlieb je naozaj nunave cesto, ak je dobry kvas, nelepi, da sa uhniest v robotovi aj rucne pekne krasne… Ako krmis? ako sa chova?

   • Také se i přilepil k utěrce ‍♀️ bohuzel nejsem takovy odbornik, abych poznala překyselený kvas

    • Káťo, jinak se těsto chovalo normálně? Tedy nelepilo v průběhu? Spíš jestli nepřekynulp v závěru. A kynulo v ošatce, cedníku? Pokud v míse, vysráží se vlhkost a víc to lepí…

 • Zdravim,
  Tak tenhle chleba je zatim muj top! Jsem zacatecnik, tak se zatim nevrham do slozitejsich receptu, abych si nezkazila nadseni! Navic pecu nejvice v litinovem hrnci, jistota je jistota. Kazdopadne moc dekuji za tyto stranky a za chlebovou osvetu! Je to bida, co je k mani v obchodech a jeste vetsi je pristup lidi, kteri si mysli, jakou dobrotu si kupuji! Mam prosim jeden dotaz k lednickovemu postupu: slo by nacasovat postup nasledovne: 7:00-19:00 kvasek, nasledne testo, kynuti a prekladani cca 20:00- 23:00, do osatky a 23:00-8:00 v lednici a rano peci? Moc dekuji! Eva

  • Mělo by! pokud nemáte zimu, tak by kolem té sedmé měl být kvas ready, plus teda můžete přidat trochu víc startéru a tím to jistit.

 • Díky moc, nejen za tenhle chleba. Už leta se těším vašemi stránkami, dělá mi radost nejen podle vás péct, ale i jíst a jen tak tady brouzdat. Uklidňuje a inspiruje to. Ještě nevím, čím chci v životě být, ale i díky vám mám nějakou takovou předtuchu, že budu něco péct. Taky je skvělý, že se tu staráte, nejsem na sociálech. Navždy vaše.

  • Děkuju Petro za moc milý komentář, který mě nabíjí energií! Zkoušejte všechno možné, ono se to vyvrbí – já se k pečení taky dostala oklikou. A brouzdání po hezkých stránkách plných zajímavých řemesel mě taky uklidňuje. Mějte se moc hezky!

 • Dobrý den, a díky, díky, díky! Chlebík je naprosto dokonalý! Už jsem ho dělala opakovaně, ale dnes jsem do něho ještě přidala záparu čistě z pšeničných vloček (abych nezkazila jeho pšeničnou osobnost) a i dětem moc chutnal. Po pětizrňáku můj favorit! Jinak moc děkuji za inspiraci a vynikající recepty! Už se chystám na ten ořechovo-meruňkovej bochník, jen vždy zapomenu koupit meruňky… Hezký večer! 🙂

 • Ja som si doteraz myslela, že to narezanie má len estetický efekt…:-)

  A eště dotaz – platí ten efekt rezu na všetky druhy chlebov ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *