Jste-li příznivci sladkých toastů, tohle vás bude moc bavit. Pokud chudým rytíři alébrž french toastům, žemlovkám a podobné dobroty neholdujete, ale mandlové croissanty rádi máte, šanci byste jim dát měli. Jde totiž o luxusní, přitom na přípravu nenáročný recept na podobném triku založený… Spotřebujete „zbytky“ a v troubě upečete najednou úhledné porce i pro celou fotbalovou jedenáctku najednou. U mě je těch porcí málokdy tolik, protože mi nezbývá dost suchého chleba, chyba!
Základem je starší máslová brioška, tousťák nebo houska, umím si představit i vánočku. Stresovat vás nemusí ani případná lehká okoralost či natvrdost pečiva, stačí, že jde krájet na tlusté plátky. Vláha se do něj vpraví zpět dvěma způsoby: sladkým sirupem (já vás varovala) a máslovo-mandlovým krémem, obloženým případně trochou ovoce nebo dalšími mandlemi (samé zdraví).
Sirup bývá většinou pomerančový nebo ovoněný pomerančovou vodou (mrkněte na klasické bostocky u Moniky), ale mně moc chutná i verze naředěná z kyselejší marmelády, tedy cca 1:3 džem a voda, které spolu svaříte a necháte vychladnout. Tohle hezky funguje i ke zvláčnění dortových korpusů, které nechcete mít přehnaně sladké, což se snadno může stát při použití sladkého koncentrovaného džemu.
Základní frangipane, tedy třený mandlový krém se zase hodí nejen na bostocky – skvěle funguje jako náplň do krust z křehkých koláčů jen tak s ovocem – typicky bakewell tart. Lze jej použít jako hutné ořechové těsto na koláčky, velice se využívá také při přípravě mandlových croissantů. Mimochodem, mandlové croissanty jsou skvělý způsob, jak prodat den-dva staré croissanty za dvojnásobek, žeáno… Je vhodné ho mít po ruce vlastně pořád a bezvadný je i z jiných ořechů (kupříkladu mých oblíbených vlašáků). Příprava je jednoduchá – utřete postupně máslo, cukr, vejce a mleté ořechy cca v poměru 1:1:1:1.
Podle potřeby, využití a chuti lze okořenit a případně doplnit troškou kukuřičné mouky a kypřidla (což je vhodné, pokud plánujete využít tuhle ořechovou bázi jako těsto).
Na cca 5-6 porcí budete potřebovat:
Sirup
- 90 g oblíbeného džemu nebo marmelády (u mě vítězí aktálně meruňková)
- 210 g vody
Džem a vodu smíchejte, svařte, použijte.
Dospělí si můžou dopřát i slzu brandy, meruňkovice nebo rumu, pssst.
Frangipane
- 100 g změklého másla
- 100 g cukru (lze i trochu méně, podle sladkosti zbylých surovin)
- 2 menší vejce
- 110 g mletých mandlí
- (fakultativně – náplň nebo těsto na koláče – 20 g kukuřičné mouky, kůra z půlky citronu a 2 g kypřícího prášku).
- špetka soli
Klidně doporučuju i větší dávku, v lednici vydrží 4 dny až týden.
Máslo vyšlehejte s cukrem, poté i vejce do pěny, poté jemně přimíchejte sypké suroviny.
Pokud dělám krém jen kvůli bostockům, někdy lajdácky jen rozehřeju máslo na plotně a smíchám s vejci, cukrem, mletými ořechy a snažím se teplou směs v co nejvyšší vrstvě aplikovat na veškeré dostupné plochy.
Kompletace
- 5 silných plátků z větší briošky nebo toastového chleba
- sirup
- frangipane
- 5-6 švestek, malých letních jablek nebo jiného sezonního ovoce, ideálně takové, které lze nakrájet na plátky, spíš kyselejšího
- plátky mandlí nebo sekané mandle na ozdobu
- trochu másla na vymazání plechu
Předehřejte troubu na 180 °C.
Každý plátek vymáchejte v sirupu (den staré pečivo stačí jen zlehka omočit z obou stran), poté rozložte na plech vyložený alobalem a vymazaný máslem (lze použít i pečící papír, ale zespod pak chleba míň zkaramelizuje, alobal má zase tendenci se přilepit – chce to potom slupovat velmi opatrně).
Naneste přiměřeně krému na každý plátek chleba, obložte ovocem (někdt nebývá nebo leží bokem, ale mně se k té vší sladkosti zdá potřebné) a posypejte mandlemi.
Vložte do trouby a pečte asi 20 minut, dokud není vše krásně zlatavě opečené
Užívejte s horkým čajem nebo kávou, nejlíp ve víkendovém dopoledni… A poplácejte se po ramenou, jak důstojně jste využili kus starého chleba.
Tak tohle vypadá na dokonalou snídani. Co nejdříve vyzkouším. Děkuji za luxusní inspiraci.
Neni zac, at chutna!