Na Pohodu s miminkem

Na Pohodu s miminkem

 

Už od loňska si připomínám, že jsem některým z vás slíbila „návod na přežití Pohody s malým dítětem“. Nakonec ale nikdy nevybyla chvilka… a hlavně, Pohoda s malým dítětem je na pohodu, nikoli i přežití. Víc baby-friendly festival, který ale zároveň není zamýšlený pouze pro mikro klientelu, podle mě nenajdete.

Fotek tu moc nemám, protože disk zůstal doma, ale chci vám dodat odvahy – kdo se ještě rozhodujete, učitě pojeďte! Pokud máte sociální miminko, kterému nevadí změny prostředí, není se čeho bát.

Důvod 1.:

Pohoda má v logu dvě spokojená miminka

Důvod 2:

Děti a jejich rodiče či opatrovníci mají svou vlastní stage a k ní stanové městečko (celé se to jmenuje Family Park), které je na rozdíl od toho pro běžné smrtelníky blíž areálu, nikoli na jeho okrajích, abyste se nenachodili pro zapomenuté dudlíky desítky kilometrů.

Důvod 3:

Do dětského stanu jsme chodili odpočívat už za časů, kdy jsme žádné děti neměli. Prostě vánek, stín, all-inclusive comfort, žádní opilci, žádný alkohol – žádný pivo v ruce, končící na vaší hlavě a žádné „hovnohovno“ – a pečlivě vybraný něžný program. Občas samozřejmě nějaké dítě na hlavě, ale když jste hostem v dětském stanu, musíte s podobnými incidenty počítat.

A teď k těm praktickým otázkám.

SPANÍ

Jelikož už jsem starší a nudnější, na moc festivalů se jít nedonutím, protože jsem čím dál línější a pohodlnější (přeloženo jako: mám ráda dostatek čistých záchodů a sprch). Pokud už ale jedu, předpokládám spaní ve stanu, protože je to nejpraktičtější a nejrychlejší.. ovšem často se vylučuje se sprchami a záchody, takže z toho aktuálně vychází jen máloco.
V minulosti bylo rodinné stanové městečko Family park v areálu hned za dětskou stageí (obvykle mezi Orange a hlavním, tedy Urpiner pódiem) a bydlely v něm rodiny s dětmi, případně rodiny s těhotnými (já předloni). Letos je to Family & silent camp oddělený v tišší zóně u silent disca a karavan parkingu. Koupit lístky jste si mohli tady https://www.pohodafestival.sk/sk/listky, já si na to bohužel vzpomněla až teď, při psaní článku, achjo!

Jako těhotná se ovšem můžete prokázat i asistentům u parkování a můžete tak zaparkovat ve VIP sektoru nejblíž k areálu (parkovací kartu si ale kupte normálně kamkoli), což je fajn v tom, že táhnete bagáž o dost kratší vzdálenost. Taky je ale třeba počítat s tím, že na konci festivalu logicky vyjedete jako poslední, tak se buď pak nějak podle toho zařiďte, nebo vyražte opravdu brzy. Do dětského stanu projdete i bez dítěte, do stanového městečka pouze se speciálním páskem (voucher na stanování do family campu koupíte na eshopu Pohody).

Jinak záchody a umyvadla jsou obvykle v dětském stanovém městečku také zvlášť.

Jo a kdo nechce spát ve stanu, může si samo pronajmout chatku nebo prostě zvolit hotel v Trenčíně. K mému překvapení byl ale v areálu i přes extrémní koncentrací dětí celkem klid. Rozhodně mnohem větší klídek, než v běžném spacím prostoru.

ZÁBAVA

Organizovaný program plný divadel, dětských kapel, folklorních souborů a tanců s dětmi v šátku, případně jóga pro těhotné bývají obvykle přímo v dětském stanu. Tohle mi přišlo vždycky skvělý – plnohodnotná zábava pro ty nejmenší, kteří to mají přitom všechno gratis

Zároveň tu taky bývá altánek s polštáři pro úplná mrňata, kde je prostě ležení, pár cingrlátek a můžete se tam spokojeně s miminy válet.

V minulých letech tu byl i skvělý dětský kolotoč, nějaký skákací hrad, malování s dětmi a podobné radosti, malý stan s workshopy a animátory…

Chvilkový babysitting pro samostatnější děti je také k mání, jen to chce tedy trochu té samostatnosti a z rodičovské strany odvahy. A samozřejmě taky mobil v pohotovosti, kdyby náhodou dítě neutišitelně smutnilo. Hlídání je maximálně na tři hodiny a kapacita není neomezená…

S malým miminkem jsme ale moc z atrakcí nevyužili, bohudík nám dovolila být na „naších“ kapelách a stačilo jí, že je s námi a občas se může kutálet po polštářích, ale letos myslím, že strávíme ve Family parku hodně času. Nicméně jóga pro těhotné i tance s miminky jsme vyzkoušeli a i když podobným kratochvílím normálně neholduju, bylo to super. Dokud jsem neměla dítě, trávila jsem hodně času na workshopech v Nay Tanečnom dome, což určitě doporučuju a chci zkusit i letos.

KRMENÍ A KOJENÍ

Samozřejmě to jde všude, ale pokud byste chtěli chvíli klidu a v obyčejném stanu vám přes den bylo vedro, je tu kojicí/přebalovací stannová místnost i s několika postýlkami na denní spaní (asi využijí spíše rodiče více děti, kteří se během spaní jedné ratolesti prochází po zbytku atrakcí s některou z dalších).

Přebalovací pultík sponzoruje obvykle DM, takže jsou k mání i nouzově plenky a kosmetika – v závislosti na hamižnosti některých rodičů jich je ne/dostatek v různých velikostech, já to beru spíš jako příjemný bonus, než že bych na ně spoléhala.

HLUK

Určitě velmi doporučuju protihluková sluchátka. Pokud není jiná možnost, poslouží normální ze stavebnin, ale polstrované přímo na miminčí hlavu vyrábí třeba Peltor (Peltor Kids), v Praze jsem kupovala v kamenném obchodě Klimafil.

Užili jsme je už mnohokrát a i když je za bděla je většinou ŽofA nemá ráda dlouho, není to problém. Nasadíme většinou, až když usne, popřípadě někdy sama uzná, že je kolem neklid a aspoň na chvíli si s nimi od ruchů odpočine. Je to super způsob, jak udržet spánek kvalitní, dlouhý a probuzení v pohodě, bez nepříjemného šoku – nikdo nemá rád, když ho probudí brutální salva jako z děla.. Někdy dokáže spát v hluku i jen tak, jindy ne, stačí, že se změní kapely… V každém případě velký hluk dětem nesvědčí a nikdo nechceme tinitus… Takže děti milovníků festivalů a otců bubeníků, šup pro ně. Větší děti (i rodiče) můžou dostat na na informacích klasické špunty, to, že jdete na festival totiž nemusí znamenat, že milujete co největší nálož decibelů.

JÍDLO

Jídla pro dospělé je každý rok mraky od prasáren po veganské zdravé speciality, ale co se dětí týče, důležitá je hlavně pitná voda, která bývá v areálu k dostání, případně balená ke koupi (loni se v dětském areálu u vodního stánku mixovaly za drobný peníz i čerstvé příkrmy), občas procházely hostesky s vzorkovými kapsičkami… za nás ideál, Žof s příkrmy začínala, takže toho moc nepotřebovala. Letošní ročník asi proběhne v podobném režimu s tím, že mám pár nouzových skleniček „slaného jídla“ vlastních a jinak bude jíst to, co my. Tím myslím spíš polívky než langoše, věřím, že to nebude problém.

KOČÁREK NEBO NOSÍTKO

Určitě doporučuju nosítko nebo šátek. Dobře se s tím tancuje zvlášť s malým miminkem, taky se snadno prosmýknete kamkoli a nemusíte se bát, že ho někde zapomenete… Ale kočár jsme taky využívali, jako pojízdnou postel. V časech spánku jsme ho prostě odvezli od stanu (všichni parkují kočárky u stanů) a spící Žofku odkládali i s nosítkem do jedoucího! kočárku. Usnout v něm neuměla, ale když se povedlo odložit s přiklopit sluchátky, spala krásně a pohodlně i ve vedru (světlý a s prodyšnou střechou je výhoda/nutnost, samozřejmě). Víceméně jsme fungovali v podobném rytmu, jako doma. Jen večerní spánek obvykle zahájila na jednom z hlavních koncertů, které jsme pak preventivně opouštěli v polovině/druhé třetině, aby se probudila až ve stanu s možností nakojit se a spát dál.

OBLEČENÍ

Vzhledem k tomu, že je obvykle v červenci vedro a hodně jsme nosili, hodí se len, bambus, směs merino s hedvábím, prostě pro oba letní tkaniny, které dobře sají a rychle schnou, i když se spotíte. Klobouk pro obě strany nebo slunčník je výhodou

Nezapomeňte miminčí opalovací krém… Ale pokud zapomenete, u stánku zdravotní pojišťovny je obvykle kohoutek s Daylongem. Ač ho jinak nevyhledávám, tady jsme se kolikrát vděčně namazala:) Jinak v případě potřeby je fajn se polít /lahev vody mějte pořád u sebeú nebo zajet do Trenčína na koupaliště. I se zavřeným venkovním bazénem (dlouhá rekonstrukce) to bylo skvělé osvěžení a překvapivě skoro bez lidí, takže velmi doporučuju.

DOPRAVA

S dítětem jezdíme autem, to je snad to jediné, co se za těch 10 let změnilo. Jezdívali jsme vlaky a autobusy, ale bývají poměrně vyprodané, takže škoda řeči.

VSTUP

Rodiče si kupují vstupenky, děti do 12 let jsou gratis. Dostanou taky pásku, hlavně kvůli ztrácení se:)

Snad jsem nic nezapomněla. Co jsem chtěla hlavně zdůraznit? V mnohých podnicích – ať už se jedná o hospody, nebo kulturní stánky – dítě někdy pociťujete jako handicap, na Pohodě je to spíš výhoda. Určitě bych ráda zorganizovala setkání s případnými zájemci o kvas v rámci neoficálního programu, tak se kdyžtak hlašte i tu, každoročně ho vezu jednotlivcům a přežívá! Dejte vědět, kdyby vás ještě něco zajímalo:)

Jinak každoročně je něco jinak, záleží na programu, sponzorech, atd., ne, že budete pak vyčítat, že něco nebylo nebo došlo! Moc se na vás i naši každoroční dovolenou těším!

Juliana



4 thoughts on “Na Pohodu s miminkem”

  • Diky moc za tipy, zrovna letos, po dvouletém covidovem půstu, chceme na Pohodu s naším prckem a něco takového jsem přesně hledala. Festival jsem měla možnost zažít z pohledu nerodiče a tak jsem zvědavá na možnosti, které organizátoři připravili pro rodiče a jejich děti. Myslím, že to bude taky špičkový.

    • Dobrý den, děkuju moc za zprávu! Na covidové miniverzi jsme poprvé byli i s druhým a pořád super, díky omezené kapacitě o to lepší))

  • Jasně, dejte dětem sluchátka,to určitě pomůže.S dospělými mávají vibrace a prckovi stačí sluchátka.Nedivim se,že jsou školy plně dětí s ADHD, když si rodiče neumí na pár let odepřít festivaly.Deti jsou tam chudáci… horko, prach,hluk,plno lidí… nechápu,jak můžou rodiče vzít prcka do takového mumraje místo aby s ním byli v přírodě v klidu….

    • Moniko, to snad ani ne;) samozrejme s ditetem nestojime kazdy vikend pod repraky. Naopak, vetsinu volneho casu odchazime do lesa, tohle je nas pravidelny jediny velky festival, ktery male prizpusobujeme.
      Ale jinak – pochazim z rodiny hudebniku, velke. Takze kdyz se to vynasobi, nesli by rodice nebo minimalne mama na hudebni festival cca 20 let, nebo bez deti, coz by jaksi neslo – nebo nas ochudilo o spoustu spolecneho prazdninoveho casu, nemohli by cvicit, o profi hudebnicich v mem okoli ani nemluve, ti urcite s ditetem nepovesi nastroj na hrebik, to se neda, zvlast kdyz vidite, ze to bavi obe strany a nezpusobuje ujmu;) neberte to tak vazne. Zadny soudny rodic netravi s detmi prazdniny na rave party a pokud se diteti neco nelibi, da obvykle vedet – minimalne to moje ano. Je na rodici, aby zodpovedne vyhodnocoval, ale prestoze ADHD a dalsi poruchy jsou dost neprijemne, velmi pravdepodobne nejsou spustene ojedinelymi koncerty se sluchatky daleko pred podiem a castym pobytem mezi lidmi. A pokud mam drazdive dite, jakoze v okoli take takove znam, jasne, ze ho nepotahnu do prostredi, ve kterem naznacujd jasne ne.
      Jen jsem se chtela podelit se svoji zkusenosti, ktera je o tom, ze to lze nejen prezit, ale i se pobavit spolu (a sluchatka lze pouzit treba i na svatbe, pohrbu, mestske slavnosti, pri msi, proste tam, kde dite spi, mam padny duvod tudy projit/pobyt a nechci ho probudit/zneklidnovat). A zbyle vikendy v roce travit treba na chalupe, taky to tam mame radi;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *