Pizza z kvasu

Pizza z kvasu

Máloco vyvolalo v posledním době na mém instagramu tolik emocí, jako obrázky pizzy. Ať už z kvasu nebo kvasnic, skvěle upečená pizza je podobně jako rohlík nebo zmrzlina záruka „útěšného“ jídla, které má každý rád. Ale to, že je pizza pěkně provedená, nezávisí tolik na receptu samotném nebo mouce… Jako na technice zpracování, mrkněte na to!

Základem italské pizzy je silná mouka, tedy mouka s vyšším obsahem kvalitního lepku. Co když ji ale nemáte a nechcete pořizovat? Nebo jste zkoušeli pizza těsto z ní a stejně to nebylo ono? Inu, kromě mouky samozřejmě záleží ještě na dvou drobnostech: důkladné vykynutí a rychlé pečení na extrémně vysokou teplotu. Často vídám smutné recepty na slané koláče zvoucí „pizza jako z pizzerie“ hotové raz dva, ale holenkové, taková pizza chce svůj čas! A rychlokvašky prostě tu chuť nedají.

Co se mě týče, když jde o klasické těsto z kvasnic, nejde o žádnou alchymii, prostě zamíchám pšeničné těsto z hladké 00 o cca 65-70% hydrataci s asi 20 g čerstvého droždí, přidám 20 g soli, případně lžíci-dvě olivového, lupnu těsto do lednice a zpracovávám postupně druhý až čtvrtý den po zamíchání. Právě odpočinek totiž pizza těstu dává tu správnou chuť.

Ale k té kvasové pizze. Vznikla jako vedlejší produkt baget od Iana z Apieceofbread a bylo to tak dobré, že jsme poslední dva týdny skoro jen o ní. Nechtěla jsem ho ještě zpracovávat, ale sešlo se mi tolik zpráv, že aspoň v rychlosti a se Žofií na sobě jsem zkusila natočit jakési návodné video a fotky, tak odpusťte nedokonalou výtvarnou výpravu.

Nejdřív je třeba samozřejmě mít kvas a protože už jsme v Itálii a u poměrně tekutého těsta, umícháme si preferment hustý jako chlebové těsto, Italy nazývaný biga. Zvlášt v teplejším počasí to funguje lépe a tak snadno nezasmrádne, abych tak něžně naznačila, co by se v opačném případě mohlo stát. Použít můžete i jakékoli své (pšeničné chlebové) těsto, ale zkuste mu dát odpočinek a jednotlivé mezifáze, jako to dělám já. Pokud berete hotové bochánky z lednice, samozřejmě vynecháte dělení a odpočinek bochánků a můžete rovnou přistoupit k

Početnější rodiny zadělávají dvojnásobnou dávku, z této vyjdou asi 3-4 pizzy.

Potřebovat budete:

 • 5 g kvasu
 • 40 g hladké mouky
 • 20 g vody

Smíchejte, přikryjte a nechte vykynout. Edit – toto potrvá podle vašeho kvasu, teploty a zvyklostí cca 10-16 hodin.
Ideální je samozřejmě cyklus zopakovat (nemusíte nutně vyhazovat všechno, ale pokud necháte všechen předchozí kvas, celá směs bude zralá už  za nějaké 3-4 hodinky). V případě, že v předchozím kroku nevyhodíte vše až na 5 g, ale použijete celý kvas, máte nyní cca 120 g kvasu, což do pizzy nevyužijete kompletně.
Zbytek můžete schovat do lednice a zadělat ním chleba.
Přibližně v polovině až druhé třetině kynutí kvasu je čas zamíchat si těsto, aby měla naše skvělá mouka čas nabobtnat (tedy měla čas na 3-6 hodinovou autolýzu).

Na tu bude třeba:

 • 500 g hladké pšeničné mouky
 • 370 g vody
 • 15 g oliv. oleje
 • 10 g soli
 • 60 g tuhého kvasu

Smíchejte mouku a vodu v hrubé těsto, ve kterém je veškerá mouka provlhčená. Přikryjte a nechte v pokojové teplotě stát 3-6 hodin. Poté přidejte kvas, sůl a vypracujte těsto (v robotu 5-6 minut), které se pomalu odlepuje od pracovní plochy, ale ještě je svým způsobem lepivé. Nyní nechte kynout 12-40 hodin v lednici.

Až uznáte za vhodné (nejdříve po 12 hodinách), rozdělte těsto na cca 250g porce a z každé utvořte bochníček. Buď naporcujte celé těsto a do lednice vraťte bochníčky pro další dny v uzavíratelné míse, nebo je nechte odpočívat hodinu-dvě na lince a rovnou poté zpracujte. V nouzi se přiznám, že rovnou zpracovávám a nechávám kynout až hotový kruh, ale výsledek je někdy hůře zpracovatelný a nadýchaný.

Zpracováváme dvojím způsobem – nejdřív bochánek na pomoučené ploše uprostřed zploštíme a prsty rozmačkáme od středu k pomyslným okrajům. Zopakujte s dalšími porcemi to samé. Poté, co se stane z bochánku kruh, pomalu vytaháváme jako tažené těsto. Vytaháváme od středu k okrajům velmi opatrně, abychom těsto nepotrhali a všude ho měli krásně tenké, ale s mírně vyvýšeným okrajem, který bereme jako „madlo“, když těsto vytaháváme vertikálně. Brání-li se, dejte mu pár minut odpočinek. Právě odpočinek těsta a pizzaře v jednotlivých krocích (bochánek, odpočinek, poťupkání, odpočinek, vytažení, případný další odpočinek) umožňuje pohodlnost práce.

Hotové vytažené těsto přesuňte na lopatu vysypanou hrubou krupicí nebo semolinou, potřete ol. olejem a posypejte bylinkami a bramorovu s česnekem na plátky (mňam! moje oblíbená, málo známá i méně fotogenická varianta). Případně klasika sugem, obložte skvělými olivami, nejlepší mozzarelou, případně jinou milovanou zeleninou a dejte péct do pizza pece vyhřáté už od noci na 350 stupňů.

Chybí vám pec a zručnost s lopatou? Tyto nedostatky přiznávám i já, stejně jako potřebu obložit vše najednou a poté jen sázet do pece, abych rychle vytáhla večeři pro celou rodinu v co nejkratším sledu. Co teda dělám? Dávám vyválené placky na pečicí papír vysypaný semolinou, se kterým nehrozí tolik nebezpečí přilepení, ale zase izoluje spodek pizzy od černých puchýřků (fňuk). Svoji troubu rozpálím na 275 stupňů, což je její maximum. Pokud plánujete péct pizzu často, myslete na to u výběru – více je lépe, s 230 upečete chleba, ale pizza ocení každých 25 stupňů navíc. Moje trouba má program na pizzu, což znamená topení ze spoda a ventilaci k tomu, u obyčejných modelů doporučím proste maximum a program horní/dolní pečení s tím, že kámen nebo tál položíte opravdu co nejníž, co se dá.
Právě ten tál je pro pečení pizzy opravdu skvělý, nahřeje se mnohem rychleji, než tlustý šamot a poslouží dost podobně – tedy pizzu ihned nádherně odpíchne, nezchladí se a upeče ji za 5 minut dokřupava i vespod. Čím dáte víc náplně, tím méně křupavá v domácích podmínkách bude. V honbě za nejlepším spodkem ale nemučte pizzu zbytečně dlouho, ať se neusuší sýr a okraje (i proto ji dáváme co nejvíce dospod, u našich jsem často položila místo roštu hlubší plech naopak, aby vzniklo super nízké patro, které ovšem neleží přímo na dně). Vrstva krupice slouží proti důkladnému přilepení k papíru nebo jiné podložce, prostě aby pěkně pizza sklouzla dolů.

Při 275 stupních se pizza upeče za 5.5 až 6 minut nádherně do tygrova, kdy jsou záměrně tlustější okraje křupavé a nahořklé, ale uvnitř vláčné. Tenké se vysuší jedna báseň a nejde to jíst, příliš tlusté zase nedopečou a zanechají pálení žáhy a pocity nevolnosti, chce to tak půl až centimetr maximálně, vnitřek pak skoro průsvitný – to je moje preference, z nedopečené žoužele a jen na povrchu spálené pizzy mi nebývá dobře. To se ovšem v Praze moc nestane, všeho všudy se tu potkáte právě se sušší pizzou upečenou sice dobře, ale dobleda, což je taky smutné.

Pokud chcete vidět spodek pečený na papíře a ještě větší bublinky, mrkněte na fotky na instagram, u příspěvku z pizzou jde posunout a vidět před i po, ba i z necudných pohledů odspoda, z boku, odevšad. Dobrou chuť!

Jako tahle pizza, ta se fakt povedla. Občerstvuju dovednosti před kurzem a už se na něj těším. Mikrotenký vnitřek, vláčné, hodně nadýchané okraje, křupavá a upečená za 5.5 minuty bez pocitu pachuti, vysyšenosti, nebo naopak syrového (o kus tlustějšího) těsta. Nebýt papíru, tak je zespod i víc, ale i tak – jsem nadšená. Obložená rajčaty, zeleninou a okořeněná trochou parmezánu, na mužově půlce i čerstvý smetanový sýr, v sugu boží medvědí pesto od spolumatky @liska_v_kurniku a navrch naložená paprika od mojí tety. Nekriticky musím říct, že tak dobrou jsem dlouho neměla. Co vy a pizza, jak se daří? Já jdu připravovat těsta a kvasy pro kurzisty, juchuuu. ___ One of the best pizzas in my oven… or was it the dough? Don’t know. Baguette sourdough dough, cast iron sheett pan, 5.5 minutes of baking and there we are, Friday night❤️ ___ #pecempecen #feedfeed #homemadepizza @apieceofbread helps a lot #bakefeed #realbread #sourdough #biga #lievitomadre #pizzupecubezpary ale v troube od @peceme_v_pare

A post shared by Maškrtnica.cz (@maskrtnica) on


Jinak pro pořádek: Mám trouby od firmy Electrolux, se kterými tvoříme video pro PečemPecen.cz, konkrétně zde mi přijde důležité to zmínit, protože dělá velkou část kouzla:)89 reakcí na “Pizza z kvasu”

 • No, na poprvé to bylo jak s prvním chlebem, takže ta příští snad bude zas lepší;-) věřím ze jo.
  Chyba plánování a tak těsto nebylo v lednici 12-40h, ale rovnou cca 70:-( – při tvarování bochanku a placky dost lepilo, ale cosi jsme vytvarovali.
  Jen dneska asi nebyl dobrej den a tak mi pro vyzkousenych 280 stupních chcipla trouba. :-(( grr
  Takže první pizza si polezela v chladnouci, tvrdá jak brok. Po vytvoření krizových scénářů (opravář? Nová trouba? Parní? Obyčejná? ) se trouba hecla a po hodině se umoudrila a zas začala makat. Takže druhá už lepší, jen jak lepila, tak jsem ji nak moc omoucila.

  Každopádně dik za recept, dam ji zas sanci!

  • jejda, to zni jako jeden z tech “super”
   dnu. at je priste lip a krasne Velikonoce:)

 • Dobrý den, dnes jsem zkoušela z Vašeho receptu a pizza absolutně luxusní, jak jste popisovala…těsto krásně tenké a okraje křupavé. S těstem se pravdu nádherně pracovalo. Moc Vám děkuji za Vaše inspirace a recepty!!

 • Dobrý den Juliano , chtěla bych zkusit vaší pizzu kdyz si ji každý tak chválí 😉 Jen jsem z roho receptu tak trochu jelen… :-D. Mám svůj cca 30ti denni žitný kvasek. – krmim porad kazdy den na lince, chlebiky jsou pěkné jen trochu cviku. Chapu správně začátek? – vzít 5g meho kvasu,přidat 40g hl.mouky a 20g vody a to same zopakovat za tech 10-16 hodin? Tj.vezmu 5g z tohoto zalozeneho a pridam opet 40 a 20 ? A v dal pokračovat autolyzou….Dekuji za případnou odpověď 😉

 • Dobrý večer, chtela bych se zeptat tech 15 gr olivace davate primo do testa? Po zapracovat kvásku? A nebo je to mysleno uz „nahoru“ na pizzu? 🙂 v receptu se mi to nedari dohledat 🙂 děkuji moc

 • Zdravim, tak jsem jela presne podle receptu. Bohuzel mam asi spatnou mouku, testo po vyndani z lednice lepilo strasne moc, musela jsem pridat mouky fakt hodne. Upeklo se to nakonec fajn, akorat to bylo moc tlusty. Holt musim trenovat, s kvaskem teprve zacinam.

  • Tak příště spíš zkuste ubrat vody před tím, než jde do lednice, aby se to zpracovalo:) Vytažení a nakynutí natrénujete:)

 • Dobry vecer,

  V peceni nie som az tak zdatny (limitacie chlapa 🙂 ) Ale z clanku som totalne zmatene. Asi tym, ze som skor zvyknuty na viac strukturovanu formu.

  Ale kazdopadne mam kvasok z ESKY a tak teraz neviem ci ho mam ozivit popisanym 2 chodovym znovuzakvasenim, alebo mozem hned pouzit 60g do cesta?

  Dakujem
  V.

  • Vlado, raz su tu lidia zmatani zo strukturovanejsieho a povazuju to za zbytocne zozlozitovanie, raz z takehoto… ja sa snazim, ako mozem, ale budem teda este viac:)

   Ale k veci – kvas z Esky treba urcite aspon 1-2x osviezit, obecne kazdy kvas je na vrchole cca 2-3 hodinky a potom ho treba osviezit, ak je v teple (alebo tyzden v chlade).

 • Díky moc za recept, rozhodně nejlepší domácí pokus. Jen mi těsto přišlo hodně řídké – bochánky se dost rozjížděly a těsto na okrajích mělo malé bubliny a bylo hutnější než to na fotkách. Kde mohla být chyba? (Tál ani kámen zatím nemám). Díky

  • U pizzy dělá to sálavé teplo opravdu cca polovinu efektu. takže může to být to, i slabší kvas a hůř vypracované těsto.

 • Dobry den, ve ctvrtek vecer jsem zadelala na pizzu, ale omylem jsem ji pres noc nechala kynout na lince v teple. Do lednicky jsem ji dala az v patek rano. Pizzu budu pect az v sobotu vecer, takze si pres 30 hodin pobyde v lednicce. Prosim nemuze mi pizza moc prekynout? Dekuji za rady.

 • Naprosto luxusní pizza, nejdriv jsme doma diky Vasemu prispevku o kvasku z jablka ve vode zacali pect chleb a ted uz jsme asi 5x delali pizzu. Stala se z ni zavislost a nevadi nam jist ji treba 3 dny za sebou. Priste zkusime s tou bramborou a cesnekem. Diky moc, jste nase guru

 • Dobry den, pizzu z kvasu jsem uz jednou delala, ale byl to jeden z mych vubec prvnich vytvoru a teda moc se to nepodarilo. Jsem strasne rada ze jsem nasla recept do vas, protoze mi prijde ze vase recepty proste funguji 🙂 takže už se strašně těším az tenhle vyzkousim. Pred tim bych se vás ale rada zeptala na dvě věci: Mam prenicny tuhy kvas, tudiz toho tam dam 60g nakrmeneho pokud rozumim spravne? Nemam pizza kamen, mohu dat do trouby cast iron skillet? Bude to mit podobny efekt? Dekuji.

 • Dnes jsem poprvé zkusila pizzu z kvasu a moc děkuji za podrobný recept 🙂 Vyšla moc dobře, ještě vychytám tloušťku a dobu pečení- moje trouba má asi menší výkon a bude lepší než z pizzerie, jak prohlásili mí muži 😉

 • Prosím. Když chci jen jednu pizzu, tak asi mám rovnou snížit dávku na čtvrtinu? Nechci jich tolika.

 • Ahoj mam otazocku,ak mam v chladnicke 2 dni”stare” LM ca.150f.mozem ho pouzit rovno do cesta? Teda z neho tych 60g ktore potrebujeme
  Dakujem

  • Mozte, ale ja pracujem vzdy radsej s cerstvym. Uvidite:) nechala by som cesto pred strceim do chladnicky 2-3 hodky rozbehnut.

  • Dobrý den, mezi 2-8. Ono se nemusí úplně zvednout, ta o třetinu stačí. Kldině přiště nechte hodinku-dvě v teple, pokud z toho máte špatný pocit:)

 • Zdravím, mám dotaz. Jak je myšleno tuhý kvasek? Uz druhy den opakuji a zitra bych chtěla zadelat testo a nevim jak je to myšleno. Tuhý ho nam jen pri zakládání, do druheho dne mi rozbredne.
  Dekuji

 • Prosím mám dotaz ohledně pizzy z droždí. Nějak mi není jasné kolik mouky? 20 g droždí, 20 g soli, olej, a pak jsem se ztratila 🙁 přijde mi že píšete jen o kvásku a ztrácím se v tom …. Děkuju za informace

  • Dobrý dne, já se to snažím rozepsat podrobně… Všechno tam je, jen kvas je rozepsaný podorbněji, ale hned pod tím je i rozpis na těsto s předpokladem, že už akorát aktivní tuhý kvas máte.

   Potřebovat budete:

   5 g kvasu (toho vašeho startovacího)
   40 g hladké mouky
   20 g vody

   Smíchejte, přikryjte a nechte vykynout. Edit – toto potrvá podle vašeho kvasu, teploty a zvyklostí cca 10-16 hodin.
   Ideální je samozřejmě cyklus zopakovat (nemusíte nutně vyhazovat všechno, ale pokud necháte všechen předchozí kvas, celá směs bude zralá už za nějaké 3-4 hodinky). V případě, že v předchozím kroku nevyhodíte vše až na 5 g, ale použijete celý kvas, máte nyní cca 120 g kvasu, což do pizzy nevyužijete kompletně.
   Zbytek můžete schovat do lednice a zadělat ním chleba.
   Přibližně v polovině až druhé třetině kynutí kvasu je čas zamíchat si těsto, aby měla naše skvělá mouka čas nabobtnat (tedy měla čas na 3-6 hodinovou autolýzu).

   A na těsto pak:

   500 g hladké pšeničné mouky
   370 g vody
   15 g oliv. oleje
   10 g soli
   60 g vzrostlého tuhého kvasu

 • Dobry den neviem ci som tomu zakladu pochopila. Mam doma kvasok liebito madre ak ho prikrmim tak akp sa ma a necham ho nabrat na sile tak aby mi ztrojnasobil velkost z neho odoberiem na tu pizzu 5 gramov?? Sa mi to zda nejak malo… Vdaka:)

  • A k tym piatim gramom potom zase doplnite podla receptu:) Potrebujete rozkvasene lievito madre vo vahe cca tych 60 g, je to tam aj napisane – 60 g tuheho kvasu.

   • Dobry vecer este sa chcem spytat na toto: bramorovu s česnekem na plátky (mňam! moje oblíbená, málo známá i méně fotogenická varianta). Případně klasika sugem, obložte skvělými olivami, nejlepší mozzarelou, případně jinou milovanou zeleninou. Bramorova s cesnakom je co?? A aj ten sugem?? Prepacte som. Z toho dilino. Dakujem

    • Na mandoline nastruham na 1mm platky zemiak, oblozit, poliat olejom, bylinkami, solou. Pripadne sugo – to je paradajková pizza omacka, cize drvene paradajky, bazalka, cesnak, sol…

   • Dobrý den.
    Chtěla bych se zeptat, zda těsto bude fungovat i s hladkou špaldovou moukou?
    Děkuji za odpověď a za dokonalé recepty, díky kterým těším rodinu, přátele a sebe

    • Dobrý den Evi, lze to, teď mi ji známá pekla – ale vypadala o dost jinak. Ale záleží i na výrobci, tak její byla prý velmi chutná, ale o dost tužší, zároveň víc vody by znaenalo rozplizlé těsto, u špaldy to chce ubrat..
     děkuju za komentář!

 • Zdravím moc! Prosím vás, je možné že když hnětu ručním hnětačem uhnetu to behem treba 2-3 minut? Kdyz h etu dela testo se mi tak jako rozjede. Je to možné, nebo jsem jen nedockava? Děkuju. Jana

  • Technologicky je to trochu jiný způsob, ono by se zas asi dalo dohromady, ruční šlehač to tou rychlostí tak rozšvihá…. a jak vypadají výsledky?

 • Dobrý den, mohu poprosit o radu. Mám uchovaný 4denní žitný kvas na chléb, který peču pravidelně.
  Stačí když tedy odeberu 5g kvasu a smíchám se 40g hladké mouky a 20 g vody. A po cca 3 hodinách opět odeberu znova 5 g kvasu a opět smíchám se 40 g hl. mouky a 20 g vody a až tento finální kvas přidávám do mouky? Je to tak, omlouvám se za nepochopení.-), zřejmě jsem natvrdlá…
  Ještě bych ráda poprosila, mám parní troubu, nejvíce má bohužel 220st., mohu si dovolit při této teplotě péct chléb? Moc děkuji, Marie

 • Dobrý den, opravdu je důležité udělat kvas v poměru 20g vody na 40g mouky? Mně to nejde zamíchat.
  Děkuji, Alena V.

  • Ale jde! Rukama, jako těsto, prostě taková kulička minipizzového těsta. Ale jasně, jde i z tekutého kvasu, jen jsem tehdy zkoušela s tuhým a vycházelo mi lépe, z tekutého to chce ubrat případně pár kapek z těsta…

 • Krasny den! Pizza naprosto dokonala! Diky moc za repcept, inspiraci, nejlepsi, co se mi doma kdy povedla. Jeste, ze mam dalsi dva bochanky v lednici-manzel se ma vecer na co tesit 😉 2 dny testo v lednici, 5,5 min peceni na 250 C a kameni (desce) z Lidlu.
  S testem se pracovalo krasne, mirne lepive, ale pruzne, jak pise pani Ivana vyse, ten tuhy kvas se mi take ze zacatku nepozdaval, ale rychle mi doslo, ze to je ta spravna cesta takze pak uz to slo samo a 48hod. lednice testu opravdu jen a jen prospela
  Dekuji a mejte se! Tesim se na dalsi peceni s vami

  • hurá! díky za zprávu. já ty kameny mám na kurzech, lépe se mi a hlavně rychleji nahřeje tál, ale určitě mnohem lepší, než plech. včera jsem z toho těsta (zbylého) dělala i chleba.

 • Dobrý den, děkuji za skvělou večeři, nejlepší pizza co jsem kdy v domácích podmínkách upekla, fakt pizza jako z pizzerky, jsem nadšená..

  Všem moc doporučuji, ačkoli jsem z ní měla fakt strach, ten tuhý kvas se mi moc nepozdával..
  Práce s těstem vážně luxusní, šlo to úplně samo jako na videu.
  Dělala jsme že špaldové hladké mouky. Přidávám fotky
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10210944032315141&id=1783438020&notif_t=feedback_reaction_generic&notif_id=1550094093987129&ref=m_notif

  díky moc

 • Dobrý deň.
  .Cez víkend som skúšala Vašu pizzu, bola výborná ….do syna len tak padala…, ale .z profilu okraj nemal vôbec také bubliny ako na Vašej fotke … všetko som robila poďla receptu …čo mám urobiť inak?
  Ďakujem.
  Zuzana H.

  • Dobrý deň, možno by bolo treba predtvarované skoro placky dlhšie nakysnúŤ. Možno ste cesto úplne ideálne nevytiahli, na kurzoch tiež robíme všetci to isté a niketorým sa hneď nepodarí – chce to naozaj odprostriedka… A potom tá liatinová platňa, kameň naozaj dlho rozpálený – to všetko dokopy alebo jedno z toho može byť príčinou.

 • Dobrý den, zkoušela sem váš recept a u nás je to ta nejlepší pizza jakou sme měli. Prý už nebudeme ani kupovat
  Což znamená, že musím jít zadelat další várku.
  Moc děkuji, jste nejlepší.
  P. S. CHleba s miminkem je taky náš top!

 • Dobry den! Pizza podle Vaseho receptu je bajecna. Pouzila jsem trochu sveho zitneho kvasu, mouku smichala psenicnou a zitnou celozrnnou a pekla na 300 na plechu. V domacich podminkach urcite nejlepsi testo, z drozdi jsem vzdycky citila trochu pachut. A navrch doporucuji kozi syr a pecenou dyni. 🙂 Dekuji mnohokrat, at Vam to stale tak dobre kyne! 🙂

 • Ahoj Juli, mě to děsně teče to těsto. Vše v lednici. Udělala jsem bigu, ale byla na povrchu dost krusta. Těsto je dost řídké. I po vytažení z lednice, rádoby bochánků. Spíše roztékánků. :).
  Slabý kvas? Děkuji pěkný den

 • Musím se přiznat, že jsem z receptu zmatená jako lesní včelka 😀 Těch 5 g kvasu, 40 g hladké mouky a 20 g vody je na bigu? Zatím jsem bigu dělala jen z receptu na ciabatty od Kublanky, kde používají instantní droždí. Mohla bych ho použít i v tomto případě?

  • Muzete (speticku), ale mam tam ten kavs, protozxe pouzivam kvas. jde o to, ze je to husty preferment:)

 • Musím se přiznat, že jsem z receptu zmatená jako lesní včelka 😀 Těch 5 g kvasu, 40 g hladké mouky a 20 g vody to má být ta biga? Bigu jsem zadělávala pouze jednou a tu u receptu na ciabatty u Kublanky, ale tam používali sušené droždí, můžu ho použít i u tohohle receptu?

  • Muzete (speticku), ale mam tam ten kvas, protozxe pouzivam kvas. jde o to, ze je to husty preferment:) drzim palce a at se dari!

 • Tak takovou pizzu budu taky jednou dělat! Zatim se mi daří jen ty smutné:-(. Rada bych se tedy zeptala, co myslíte tím tálem – z jakého materiálu to je? Viděla jsem šamotové (které moc nedoporučuje), pak kamenné, litinové, mozna i jiné. Cenově jsou take znacne rozdílné. Můžete prosim poradit?

   • Dobrý den,

    můžete mi poradit, zda koupit pecici kamen na pizzu nebo tal? Vzhledem k tomu, ze i ceny jsou opravdu dost rozdílné, dáte mi tip, abych nekupovala zbytecne drahy či moc levný výrobek? Děkuji
    Ája T.

    • Určitě tál, na kámen už skoro ani nesahám, rozpaluje se příliš dlouho. Ten náš stál kolem 7-800, dražší kameny jsou na tom podobně… Ale vyplatí se určitě spíš ten plát, je i 3.4x dřív nahřátý.

 • Dobrý den, časově to tedy vychází tak, že 3 hodiny nechám kynout první kvas a potom odeberu 5g kvasu a nechám kynout další 3 hodiny a až potom přidám základ těsta?? Bohužel nemám ještě takovou zkušenost, abych si vše odvodila. Předem děkuji 🙂

  • Nenene, zkuste to ještě jednou pročíst. První kynutí potrvá kolem 12 hodin – to tam tedy není, ale z téhle dávky a poměru to tak obvykle je. Druhé ty tři hodiny, za předpokladu, že necháte celý kvas – tedy 60 g – jako startér a k němu dáte 40 g mouky, 30 g vody. pak ale do těsta použijte jen původně zamýšlené množství, tedy 60 g.

   • Aha, skoda ze to tam nie je napisane, ja som to cele robila len podla popisu a uz je to v chladnicke a asi zbytocne. No nabuduce skusim spravit poriadne

    • Pardon, myslela som, že je to popisane:)

     Smíchejte, přikryjte a nechte vykynout (toto trvá u každého individuálne a možem to pripísať, pravda), ideální je samozřejmě cyklus zopakovat (nemusíte nutně vyhazovat všechno, ale pokud necháte všechen předchozí kvas, celá směs bude zralá už za nějaké 3-4 hodinky). Přibližně v polovině až druhé třetině kynutí kvasu je čas zamíchat si těsto, aby měla naše skvělá mouka čas nabobtnat (tedy měla čas na 3-6 hodinovou autolýzu).

     Ak máte silný kvások a pracujete s ním často, určite sa vzchopí. Isto to nebude zbytocne, prinajhoršom sa vdžy dá pridať 1-2 g droždia alebo cesto nechat proste pootom v teple a použiť celé ako kvas, ale isto netreba panikáriť:) ďakujem za pripomienku, radšej doplním.

  • Myslim ze kratkodobo teoreticky ano, ale nez rozmrzne, mate minimalne dobre dorzdove, ak nie aj to kvasove:)

  • Já to dělám tak, že připravim pizzy z více těsta o velikosti aby se mi hotová pizza vešla na karton do mrzáku. Tu pak celou zmrazim a když chceme rychle pizzu, tak místo koupený krabice vyndám z mrazáku domácí ala krabici a šoupnu rovnnou do trouby;-) Prostě jí připravim komplet, jak bych jí dala do trouby, ale jen ji šoupnu do mrazáku komplet celou;-)

   • super tip! vyzkouším, konečně mám o něco větší mrazák, kde to můžu otestovat.

 • Dobrý den, prosím vás,mohla byste mi víc přiblížit,jak to myslíte s tím dvojím kynutím kvasu? čtu ten návod stále dokola a nějak to ne a ne pochopit.. děkuji moc za odpověď, vaše recepty a postupy úplně hltám a stále zkouším!

  • Nejdřív nakrmíte jednou podle postupu a poměru, pak si necháte lžičku a zbytek vyhodíte a zase nakrmíte rovnou ve stejném poměru:) není zač, aŤ se daří!

   • Dobrý den, prosím Vás ten rozkvas se opakuje i když je původní lžička z kvásku, který je už zaběhlý? Proč se to prosím dělá? Už se těším na realizaci.

    • Dobrý den Kateřino, protože pokud má někdo kvásek většinu času v lednici a ještě k tomu žitný, prospěje mu se trocu provětrat a aspoň nadvakrát před zaděláním těsta přikrmit. Aby byl při síle a nepříliš kyselý.

 • Dobrý den, jaký máte přesně poměr na pizzu z kvasinek a také nechávate kvas vzejít, nebo rovnou do lednice? Díky

 • Jaky presne pomer prosim používáte na pizzu z kvasnic? A kvásek nenechavate vubec vzejít a rovnou do lednice? Diky!

  • Tak, jak je uvedeno v textu – plus asi 20-30 g droždí čerstvého… také nechávám v chladu kynout den-dva-tři, víceméně stejný postup i s těmi časy.

   • Pekne zdravím, Julianka, a chcem sa spýtať, či tomu správne rozumiem, že pri tom pomere kvasnicovej pizze hovoríme o 1 kg múky?
    Ď.

 • Takže jdu na to. Pšeničný kvas ze žitné lžičky dělám už na pšeničný chléb s žitnou kaší a ok (dělám nejčastěji tak bych si asi mohla začít vest i pšeničný kvásek), nemusím dělat na 2x., když to zvládá? Jsem člověk co musí jet přesně podle návodu, jinak je to katastrofa, takže ten olej do těsta nepatří? je jen na potření? nebo si přidává po autolýze? Díky za ten recept, slintám na instagramu už od první pizzy…

  • Olej muze byt, nemusi, muzete klidne datdovnitr i vne. Ano, po autolyze. A hlavne ten sutr/tal:) drzim palce!

   • Takže vše dobře dopadlo. Už mám zaděláno na další. Mám kámen na pizzu Leifheit , kupovaný na chleba. Je to taková dlaždice, ale účel plní dobře, teď i původní….trouba má max 300´C a je to teda fofr. Díky za recept!!!!!!!

    • Moc nerozumím tomu rozkvasu proč dělám rozkvas 120g, který nakonec ani velký nepoužiji? Proč? Není lepší udělat jen z poloviny a použít celý? Děkuji

     • Dobrý den, je, a je to tam i popsané, ale někteří to stůj co stůj potřebují obnovit celé, ačkoli se tím přebytků nezbaví, ba naopak. Přebytky každopádně mít budete, pokud převádíte z žitného kvasu, je fajn to zopakovat aspoň jednou-dvakrát, jinak je kvas někdy dost líný… Ale máte-li funční pšeničný tuhý kvas nebo lievito madre, klidně se do toho pustťe rovnou.

 • Tak tohle vypadá naprosto senzačně! Určitě vyzkouším, sic má horkovzdušná trouba po babičce zvládá maximálně 250 °C, ale to se vypiluje 😀

  • Urcite:) doporucuju teda urcite nejaky tal nebo kamen. Kamen se nahriva klidne i hodinu, tal je za pulhodky celkem ready…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *