Ve vlastní šťávě: Z jednoho hektaru jsme schopni vypěstovat to, co z deseti hektarů na poli, říká pěstitel hydroponických rajčat

Ve vlastní šťávě: Z jednoho hektaru jsme schopni vypěstovat to, co z deseti hektarů na poli, říká pěstitel hydroponických rajčat

Matěj Sklenář pochází ze zemědělské rodiny, která se už od devadesátých let věnuje pěstování zeleniny, zvlášť salátů. Před třemi lety se rozhodli vyzkoušet hydroponii – i díky tomu, že právě Matěj se hydroponickému pěstování věnoval v rámci svého studia na univerzitě v Nizozemí, kde se tahle metoda hojně využívá.

„My jsme schopni vypěstovat nějaké množství rajčat za použití menšího množství vody, v uzavřeném systému, kde hnojiva neunikají do přírody. Tím pádem si myslíme, že je to šetrnější k životnímu prostředí, zároveň jsme schopni navodit ideální podmínky pro růst rajčat a máme tak větší sklizeň, než kdybychom je pěstovali na poli,“ vysvětluje Matěj Sklenář.

Návštěva fóliovníku hydroponické farmy připomíná záběry z futuristických filmů – obrovský „les“ zcela dokonalých rajčat seřazených v přesných nekonečných řádcích. Návštěvník si nemá jak zablátit boty. Naopak, obuv i ruce je potřeba pečlivě vydesinfikovat. Všechny řádky jsou protkané trubkami, která zásobují substrát vodou s potřebnou porcí živin. Přebytečný roztok se zase stáčí a recykluje zpět. Protože jsou rajčata ve sklenících schopná v dokonalých podmínkách vyrůst do výšky několika metrů, sklízejí se pomocí speciálního vysokozdvižného vozíku na kolejničkách.

V čem se rajčata pěstují, pokud nejde o půdu? Jak se liší chuťově oproti zahradním protějškům a jak to lze srovnat?Jaká další zelenina a ovoce se hydroponicky pěstuje? Proč nemohou být hydroponická rajčata bio a jaká negativa hydroponie má? Poslechněte si celý rozhovor na stránkách Radia Wave.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *