Kvásek uvádí: Ořechový chléb

Kvásek uvádí: Ořechový chléb

Svůj kvásek miluju, nebojím se to přiznat – a na rozdíl od cupcakes a makronek, na jejichž zdobení jsem strašně nešikovná a nezvládám sníst víc než jeden přesladký kousek, se dobrého chleba přejím jen těžko a případné vady na kráse se dají omluvit snahou o rustikálnější vzhled (bezlepková dieto, zůstaň prosím v té smrduté noře v hlubinách Mariánského příkopu, kde obvykle dlíš, a nech mě na pokoji). Plánuju v tom pokračovat a experimentovat s dalšími možnostmi kvašení, snad to má láska nebude brát jako nevěru.

Oblíbený český chleba můžete posunout ještě výš. Stačí málo – nadrcené ořechy a výměna obyčejné žitné mouky za celozrnnou. Chleba většinou dělám dost podle oka, poslední jsem ale konečně zdokumentovala, takže na můj v současné době jeden z nejoblíbenějších chlebů budete potřebovat:

340 g tekutého kvásku (mívám 1:1 žitno-pšeničný celozrnný)
250 g vody
l lžíci medu
300 g hladké mouky
220 g celozrnné jemně mleté žitné mouky
1 zarovnanou lžíci soli (14 g)
1 lžičku kmínu (drcený je v tomto případě vhodnější)
hrst vlašských ořechů (cca 30–40 g), nahrubo posekaných
ošatku nebo čistou utěrku a nějakou nádobu na kynutí

Pak už je to jednoduché. V uvedeném pořadí všechno až na ořechy nasypte do mísy robotu nebo pekárny (obyčejná mísa taky stačí, pak se ale vybavte i pevnou vařečkou a připravte se na slušnou rozcvičku) a asi 15 minut hněťte. K soli – klidně těsto ochutnejte, nedosolený chleba je vážně trochu mdlý, na druhou stranu, když se vám to stane, aspoň si můžete na krajíci dopřát trochu křupavé maldonky navíc. K ořechům – trochu je posekat se určitě vyplatí, drobnější úlomky ořechovou roznesou chuť po celém těstě a do těch větších je zase radost se zakousnout.
Žitná mouka je vskutku velice lepkavá (přestože má o dost méně lepku než pšenice), takže nečekejte, že se bude celé těsto úzkostlivě a čistotně odtahovat od stěn. Necháme ho v přikryté míse asi dvě hodiny odpočívat.
Poté znovu prohněťe s nasekanými ořechy a vyklopte na hodně pomoučený vál. Z mísy mu je potřeba trochu pomoct vařečkou nebo pevnou lžící, není tekuté, ale pořád dost lepí.

Tohle je dvojnásobná dávka těsně po vyklopení, s brusinkami.

Pomoučenými prsty ho překládejte, dokud neutvoříte pěkný bochánek a sváry slepte přitisknutím k sobě.
Ošatku si vysypejte moukou a pozor! Kdo nemá ošatku, vetře mouku do nějaké pěkné, hrubé utěrky a tou vystele nějaký pěkný cedník nebo zapékací nádobu. Moukou poprášený bochánek jemně položte do nádoby (ošklivější stranou nahoru), přikryjte utěrkou a počkejte, než chleba vykyne, zvětší se skoro dvojnásobně (cca 4–5 hodin v případě, že jste měli kvásek v pokojové teplotě a krmil se asi večer předtím, když ho studený vyndám z lednice, kynutí trvá i 10 hodin).

Vykynuto

Nyní máte dvě možnosti: Rozpálit na 250 ºC troubu i s plechem, nebo si nechte aspoň 15 minut žhavit Remosku. Chleba pak překlopte z formy na pečící papír – papír napněte přes nádobu, chytněte po stranách, rychlým švihem přetočte, odeberte formu. Pokud necháváte kynout v utěrce a povedlo se vám nepřilepit bochník k ní, teď je ta chvíle pro ozdobné zářezy ostrým nožem a rychle s ním na rozpálený plech! Orientační doba je 45 min pro troubu, hodina a čtvrt pro Remosku, ale raději si to hlídejte.
V Remosce hned chleba nevyskočí a nedosáhnete tak křupavé spodní kůrky, na druhou stranu horní kůrka má nádherně temně hnědou barvu a nemusíte se obávat vysušení. Chleba na obrázku je z ní.
Pokud pečete v troubě, doporučuju dospod šoupnout žáruvzdornou nádobu s horkou vodou, nebo při sázení chleba postříkat rozpálený spodek trouby vodou z pet lahve.
Hotový chléb nechte vychladnout na mřízce a dejte pozor, abyste s ním v horkém stavu o něco nepraštili, mohl by se nepatrně srazit.
Zakrojte, pomažte máslem, posypejte křupavou maldonskou solí… Mňam! Je sladší, voňavější a i zespoda krásně křupavý, když nezapomenet nahřát plech. Víc není potřeba.

Přípravu tohoto proto skvostu neodkládejte (beztak mu to dost dlouho trvá)! Výmluvy na to, že nemáte kvásek, ošatku a troubu neberu;)


Related Posts

Jak na první domácí chleba

Jak na první domácí chleba

  Kde sehnat ošatku? Kdo mi dá kvásek? Co použít místo ošatky? Jak často krmit? Jak se peče kváskový chléb? A jde upéct kváskové housky? Na Pečempecen.cz a hlavně na facebookové stránce tohoto rozmilého komunitního projektu se po publikování článku na idnes.cz s podobnými otázkami roztrhl […]

Vánočka z kvásku

Vánočka z kvásku

  Je asi zbytečné se ptát, jestli máte rádi vánočku. Skoro každý ji má rád! Nicméně pro mě o Vánocích nikdy nebyla tím hlavním. Jakožto jednoduchá rozinková brioška se řadila až za kapustnicu, bramborový salát a cukroví. V posledních letech navíc dostala soupeře v podobě […]



88 thoughts on “Kvásek uvádí: Ořechový chléb”

  • Myslím, že si to moc komplikujete. Já dám 200,g chlebové žitné, 300g hladké, malou lžičku drceného kmínu doprostřed důlek, do něj 2 lžičky cukru krupice a 1 lžičku třtinového, na to rozdrobím 3/4 kostky droždí, zaleju trochou teplé vody, rozmíchám , po straně udělám další důlek do něj 2,5 lžičky soli a 2 lžíce octa.po chvíli přidám zbytek teplé vody, hnětačem udělám těsto, když vxkyne, vyklopit ho pomocí stěrky do chlebíčkove formy vyložené pečícím papírem, mokrou dlaní ho smáčknu, uhladim a nechám až zdvojnásobí objem.
    Pak na 15 minut na 200 stupňů, dopéci při 180 do hodiny a je naprosto báječný a navíc se líp porcuje než kulatý bochník.

    • nekomplikuju:) tenhle chleba je dost jednoduchý, patřil k prvním z kvasu, co jsem pekla, ale jasně, formové jsou jednodušší. jenže já radši ty bochníky. jinak určitě drožďové chleby jsou chuťově o dost jiné, pekla jsem často jako vy – ale rodina i já jsme došli časem k těm zbytečně komplikovaným:) v každém případě, domácímu chlebu zdar!

  • Dobrý den, mám otázku ohledně velikosti remosky – mám tu větší variantu, tj. tuším 4l, ve které pečete Vy, v menší 2l nebo taky větší? Mám strach, zda z ní nebude chleba příliš placatý? Děkuji

    • Můžete to ohraničit dortovou formou, ale pokud neude překynutý, i bez formy by se měl podržet pěkně.

    • Tak to určitě bude. V remosce nikdy nedosahnete tu počáteční vyšší teplotu, jednou jsemj to zkoušela, rozlezl se po celé ploše, byl asi 5 cm vysoký , sice krásné voněl, ale pak jsem ho dostávala ven dlátem a kladívkem

      • nedosáhnete, ale když vsadíte mírně nedokynutý, vyhnete se průřezu typu sýr koliba:)) taky jsem si tím prošla, je to úplně jiné pečení (160-180 stupňů, teploty spíš na buchty, no)… do studené lepší sázet s papírem, do lehce vyhříté mi funguje i jen mírně poprášit krupicí či moukou.

  • Som zaciatocnik a rada by som vyskusala tento recept. Moj kvasok ma uz 10 dni a je zo zitnej chlebovej muky. Ako mam urobit rozkvas 300 g zo zitnopsenicnej? Znamena to 150g muky (polovicu zitnej a polovicu psenicnej) a 150g vody? Dakujem

  • Dobry den, take bych se chtela zeptat na dobu kynuti. Chleb jsem zatim zkousela 2x. Poprve jsem po trech hodinach objevila lehce prekynute testo. Chleba byl trochu placatejsi, ale na chut vytecny. Podruhe jsem ke kynouci osatce prisla po 2 hodinach a chleba byl jentaktak. Vadi to, nebo je lepsi nechat chleba kynout dyl nekde v chladnejsi mistnosti, aby tak rychle nenabehl? Dekuji! 🙂

    • Urcite ta chladnejsi mistnost pomuze, nebo trosku zkratit i kynuti kvasku. Ale jestli vam to nevadi, tak klidne placky, jen je to podle me pak i kyselejsi a hur se maze:)

  • Dobrý den, mohla bych poprosit o radu zkušenějších? Měla jsem obdobný výsledek, jak popisuje Anna. Chleba byl až příliš hutný a téměř bez bublin. Dávám tedy za vinu chlebové mouce, kterou jsem použila namísto klasické hladké. A opravdu je žádoucí, aby těsto kynulo tak dlouho, až 5 hodin? Já měla ošatky přeplněné ani ne po 90 minutách, tak jsem pekla. Mohlo i to ovlivnit hutnost střídky? Děkuji za analýzu 🙂

  • Chlebik krasne nakysol, tesila som sa ale je velmi hutny s malymi bubklinamj 🙁 Ked bolo treba cesto prekladat tak vobec som nemusela pomucit prsty bolo dost hutne a nepilo uz muku. Zeby som mala nejako velmi smadnu muku? Bolo treba pridat viac vody?? Muku som mala celozrnnu raznu a psenicnu chlebovu.

    • On to neni uplne bagetovy chlieb, ale hutny by byt nemal – urcite to moze byt sposobenetou chlebovou mukou, ja pouzivam hladku, ako pisem v recepte, chlebova je smadnejsia, to ste vydedukovala spravne. Ak sa vam zda cesto hutne, nebojte sa kludne priliat nabuduce viac vody, pomoze to nadychanejsej striedke. Inak pri tom tvarovani sa snazte ziadnu muku moc nezapracovavat, len tak, aby sa vam neprilepilo k doske, uz sa tak pekne nerozlozi (ma menej casu, uz ju caska len finalne kusnutie v osatke), chlieb „zatazi“, zhutní.

  • Prosim vas, mne nie je jasna ta manipulacia s chlebom po vykysnuti.. Nerozumiem co mam spravit s tym papierom na pecenie a nadobou.. Citam to dookola a nechapem. Supla som to teda z osatky rovno na moj „sadzaci papier“ a do rury. Cize co bolo spodok v osatke to sa stalo vrchom v rure. Je to chyba?

  • U pečení chleba v troubě se mi osvědčilo použít při pečení dva mělké plechy na sobě. Samozřejmě jsou před vložením chleba předehřáté. Když jsem používal jen jeden plech, chleba měl tendenci se zespoda pálit.

  • Po dvou a pul letech v USA, uz mam dost sladkeho toastoveho chleba a je cas upect poradnej Ceskej! Kvasek uz krmim 5 dni a je cas!
    Sice nemam osatku ale pouziju uterku a zapekaci misu. Drzte palce!
    Uz se nemuzu dockat te vune!

  • Paráda, můj první (poživatelný :D) kváskový chleba! Zapomněla jsem dát med a ořechy a pekli jsme ve studené remosce, ale i tak byl výborný!

  • Absolutne skvely chleba. Takova dobrota.
    Hladkou mouku jsem namichala se spaldovou chlebovou a super. Jsem zacatecnik nadsenec a tenhle chleba mi zatim chutnal uplne nejvic. Rano u snidane jsem se nadnasela metr nad zemi 🙂

  • Dobrý den,
    moc děkuju za Vaše stránky. Úplně jsem se zbláznila do pečení chleba díky Cuketkovi a Vašim stránkám, které jsou snad ještě lepší. U Cuketky jsem si vzala základ a teď po 2 měsících zkouším tyto vychytané složitější recepty. Kvásek jsem po neúspěšném shánění po pekárnách u nás v K. Varech sehnala z kváskové mapy, od jedné ochotné paní. Já už jsem taky na kváskové mapě a už jsem taky několikrát kvásek rozdala. Je to skvělý pocit, upéct vlastní krásný a výborný bochník, chválí celá rodina. I náš 92 – letý děda se každou sobotu strašně těší na nový. Teď jsem pekla tento ořechový, poprvé jsem pekla na plechu a vodou pod plechem a krásně se povedl. Doteď jsem dělala podle Cuketky buď hnětené nebo nehnětené Šumavy a ve skle a vždycky byly trochu nižší a mají malinké dírky. Používám hodně celozrnné mouky, mám to radši, tak nevím, jestli je to tím. Tenhle ořechový, měl taky malé dírky, ale udržel si tvar a pěkně vyskočil. V poslední době mi pečení a kváskování pomáhá i psychicky, myslím pořád na to a míň se trápím starostmi a zdravotními problémy. Dříve jsem pekla chleby v pekárně i kváskové, ale byly tam všelijaké přídavné ingredience, aby chleby vykynuly. Tady v receptech není nic nepřirozeného, říkám, že to je skoro jako staročeský chleba. Dědovi to chutná, říká, že je to skoro jako když byl mladý, i když prababička pekla z nátěstku a ne z kvásku.
    Je to prostě bomba, že existujete a otevřeli jste nám oči a naučili jste nás všechny, co jsme v komunitě Pecempecen udělat něco pro svoje zdraví, zdraví celé rodiny i okolí, které už se daří úspěšně infikovat. Práce s těstem a kváskem je těžce návyková.
    No prostě díky, je to skvělé. Pečení zdar.

    • Děkuju, to mám radost:) Moji prarodiče také pekli z kvásku, jinou možnost ani neměli – říkali tomu jinak (a uchovávali také spíš usušený nátěstek, který později rozmnožili), ale to je celkem jedno, jednoduše prostě pekli tak, aby to bylo dobré a přirozené – z toho, co měli a co si namleli. Ať se vám daří i nadále!

  • Ahoj ahoj,ja len vo vacsine receptov je med? Preco? ja mam tak nejaj vsebe zakodovane ze do chleboveho pecenia sladenka ci sladovit by malo ist,ci je to skoro to iste? Monika poprad

    • Monika, používam to aj to – podľa chuti a druhu pečiva, podľa toho, pre koho pečiem (pre veganov samozrejme bez), podľa zásob. Med mi chutí aj samotný a mám ho teda vždy, slad sa zase dá použiť vo viacerých verziách a okrem chuti cesto aj viac ofarbí a niektoré druhy sladu (diastatický – vačšinou vo forme prášku) okrem cukru obsahujú aj aktívne druhy enzýmov, ktoré zlepšujú vlastnosti cesta. Takže použite, čo vám chutí:)

  • Tak chlebík jsem dnes upekla a musím říct, že lepší ořechový chléb jsem nejedla 🙂 Rodina si také pochvalovala, nemám s pěčením chlebba takové zkušenosti, upekla jsem asi pět chlebíků, ale ze všech je tenhle nejlepší. Tak ho určitě všichni vyzkoušejte, a uvidíte, že tak dobrý chleba se jen tak nekoupí. Eva

    • To je super a moc mě takové poselství těsí, taky jsem ho jednu dobu hodně pekla:) Ořechy, žito, med = mńam:)

  • jsem remoskář, spodní kůrku řeším tak, že remosku postavím na nejmenší hořák na sporáku a ten zapálím už při nahřívání, to trochu přidám plyn. Po vsazení chleba nechám hořet ještě 10 – 15 minut na nejmenší stupeň. Zítra se chystám na tento ořechový, už jsem s úspěchem upekla pětizrnný pšeničný. Těším se a díky moc za podrobné postupy

  • Nezapomněla jsem, už jsem to konečně zjistila 🙂 . Naše mouka je z Plzeňské mlýny a služby s.r.o., Prokopova 28, Plzeň. tel. 377 221 324 Ale objednávám jí přes známou která má pekárnu-cukrárnu.

    • Díky moc, to jsi hodná, žes nezapomněla! Mám teď ještě nějaké tipy, tak to asi pořeším (a zkusím ukecat) podle toho, kam nejdřív pojedu, respektive podle toho, kam se někdo z blízkého okolí vychystá na výlet autem, ale Plzeň a okolí je fajn a pravděpodobné:)

  • Hurááá, hurááá, konečně někdo peče taky v remosce…s chlebem jsem začala inspirovaná Catalinou…pšenično-žitný to je moje, jsem závislá na české klasice, takže k ořechovým a jiný experimentům nemám sklon, nicméně tenhle recept vypadá, že mě možná přesvědčí k experimentům:)

    Hrozně díky za rady k remosce a i ke kynutí, můj první a zatím jediný pokus byl ovlivněn tím, že jsem nevěděla jak nahradit ošatku…takže dle tvého návodu to jdu teď zkusit…
    Jen jsem se chtěla zeptat kolik je 340g kvásku v objemu? (jako student na kolejích teď „blbnu“ s remoskou a a jsem bez váhy, tak jen odhaduji, popř mám zázračnou odměrku s mírami, ale tam sloupeček kvas není:)
    díky za super články..Dytta

    • Mně se taky nejlíp daří bez váhy:) Je to tak 3/4 nakynutého tekutějšího kvásku v sklenici od okurek, to je jeho terárko, necháš prostě trochu na rozběh:) kdyžtak dosypeš trochu mouky:) já tenhle mám jako každodenní, takže dávám ořechů fakt jen hrst (to je těch 4Og, nic moc), má pak takovou onačejší, jemňounce ořčechovo-nakouřenou chuť, prostě neboj. A když tady nechávám s kyoucím chlebem někoho jiného, méně schopného, dávám do do toho papíru, což zvládně každý, přenést z jedné nádoby do druhé, na obrázky je s blbou utěrkou, která se skoro vždycky přilepí.

    • Zkuste to:) Nevím, proč by nemělo, jen bude chutnat jinak, kvásek máte? Hlavně ať má co jíst (kdyžtak tam tak 10 % žitné přidejte)..

      • Kvásej jsem koupil hotový. Nakonec i tu žitnou mouku. Jen jsem do těsta zapoměl dát ten med. Tak uvidíme, no. A těsto mi tolik nelepilo jak popisujete.

        • Med nevadí, důkežité je nezapomenout nidky sůl, hlavně ho nechte pořádně vykynout (ten chleba, co je na fotce vykynutý, byl před tím tak centimetr dva pod okrajem formy) a jestli budete péct v trubě, nezapoměňte na vodu.
          Jinak že nelepí se dá čekat, špalda je pšenici podobnější, má taky víc lepku (a oříškovější chuť) než žito.
          Tak doufám, že byl kvásek dost aktivní (nezapomněl jste si nechat pro příště? Stačí aspoň nějakou nádobu od něj doplnit vodou a moukou tak, aby se utvořilo „těstíčko“, ať můžete zkoušet dál) a určitě dejte vědět, jak to dopadlo, těším se:)

  • Chtěla jsem se zeptat, kolikrát kvásek před pečením chleba krmíte. Já osobně peču chleba přes rok a půl a vždy jsem ho krmila před pečením 3x, někdy 2x. Teprve zde jsem poprvé v životě četla, že je možno dokrmit jej pouze jednou… Děkuji za odpověď

    • Já taky:) Ale po tom, co mi dva kvásky uhynuly na překrmení (a bylo mi líto z nich vyhazovat, když jsem proto neměla využití/čas), jsme najela na ledničkovou metodu. A zrovna tohoto chleba mi prostě funguje vzít kvas z lednice (jednou dokrmený, ve fázi, kdy ještě neklesnul), přidat suroviny, smíchat, nechat dvě hodiny stát – odpočívat, propracovat, vytořit bochník atd. a nechat vykynout. Ale kyne zase déle, no. Ve sklenici od kvásku (asi 700 ml) si nechám vždycky aspoň centimetr kvásku, naleju asi do půlkysklenice vodu, zamíchám v tužsí těstíčko, dám do lednice a za dva, tři dny vyndám a jednu zas:) ale samozřejmě, nedělá se tak všechno a není to úplně košer postup (asi jako by vás někdo nechal vyhladovět a pak posadil s dalšími třemi lidmi k rautovým stolům pro 100:), vím o tom:)

  • Senzace, senzace, budu odvážná a zkusím to též. :o) Biohazard, to je moje! :o)) Děkuju!

  • Ja to i zkousela a vyvedlo se, jen jsme ho pak casem zabili. Chce to proste teplo a klid, vyse linkovany navod funguje, podle nej ted kvasila madlinakuchyne.blog.cz. Jinak to ted zkousela i luciedvorakova.blogspot.com nebo catalina (googluj Catalina pece).

  • A zkoušeli jste někdo dělat ten kvásek od nuly? Já to chci zkusit, ne kupovat nebo dostat. :o) V nejhorším přijdu za pár dní škemrat… :o)))

    • Kvásek lze úplně v pohodě vypěstovat, na jeho vypěstování stačí tři dny, čtvrtý den se peče. První den nasypete do velké uzavíratelné sklenice (nejlépe se šroubovacím uzávěrem) 100 g žitné mouky a přiljete trochu teplé vody (cca 40 stupňů) tak, aby konzistence připomínala těsto na lívance (nemsí to být prostě úplně tuhé ani úplně tekuté). Dát na teplé místo s konstantní teplotou 25-30 stupňů (radiátor, elektrický kotel, router). Druhý den se do směsi přisype dalších 100 g žitné mouky, opět se přidá teplá voda, opět promíchá a zase vrátí na teplo. Třetí den totéž. ten třetí den už by se na kvásku měly objevoat bublinky a měl by jít cítit zkvašeně a mít nakyslou vůni. Foto hotového kvsáku tady: http://madlinakuchyne.blog.cz/1201/od-drozdi-ke-kvasku
      Na konci třetího dne vzít velkou mísu, do ní nalít veškerý kvásek, přisypat půl kila žitné mouky a asi 300 ml vody opět tak, aby vzniklo hustější těstíčko asi jak na lívance. Dát v míse přikryté (bude to kysele zapáchat) zase do tepla. A čtvrtý den ráno odebrat potřebné množství kvásku a zbytek dát např. do zavařovačky ado lednice (pokud pečete např. jednou za měsíc) nebo nechat při pokojové teplotě. Kvásek dokrmovat dle libosti, takhle vypěstovaný kváske už není potřeba extra opečovávat, ten v lednici stačí dát na chvíli do pokojové teploty a přisypat trochu žitné mouky a nalít trošku vody, u kvásku rovnou v pokojové teplotě je nutné dokrmovat častěji.
      Omlouvám se za román, ve skutečnosti je to brnkačka 🙂

  • pokud bude dobre rozpalena, prilepit by se nemel /trena u chleba bez hneteni v pohode/, ale jako pojistku ho davam-navic se mi to lepe vyklapi, pokud ma ta osatka/forma ve ktere kyne vetsi rozmery nez misa remosky a blbe by se mi do ni hazel. Uz je to jasnejsi?

  • Hm, to vypadá moc dobře. Akorát prosím o ujasnění – z textu mi to není úplně jasné – ten chleba se v remosce peče v pečícím papíru? Nebo se nějak vymazává ta mísa? Mám ten starý hliníkový model ještě po babičce, tam by se to asi přilepilo, ne?

  • Ty bláho, slintám! Až dobaštme náš klasický pšenično-žitný kváskáč, tak se vrhnu na tenhle ořechový a asi k těm ořechům přidám i brusinky, přijde mi to jako parádní kombiance. myslím, že dobrého chleba (teda toho domácího), se nejde ani přejíst a i když třeba ty moje výtvory (http://madlinakuchyne.blog.cz/1201/od-drozdi-ke-kvasku) vypadají jako kdyby po nich proskákalo stádo slonů, ta chuť je prostě neuvěřitelná. Jen tak, s kvalitním olivovým olejem a hrubozrnnou solí je to pro mě pohádka.
    A můj kvásek se jmenuje Alois a já ho miluju 🙂

  • Chleba miluju, nejlépe ještě teplý mazaný máslíčkem a se solí! Ráda bych si ho také upekla, ale nevím, jak na zmiňovaný kvásek 🙁 Poradíte mi, prosím, někdo? Děkuji.

    • Na kvásek se dá najít spousta receptů, hlavní je mít nějaký zdroj tepla, u kteréo je pořád kolem 3O stupňů, třeba u kotle v koupelně, radiátoru nebo tak, jinak stačí žitná mouka a voda, pro začátek. Návod je třeba tady, ten „třetí možnost“ je klasika. http://conovehonakopci.cz/?p=105

      • Dostala jsem kousek Cuketkovic kvásku, dnes začnu krmit a o víkendu peču. Začnu rovnou tvým ořešákem, troškařit nemá smysl. Jen ještě váhám mezi troubou a remoskou. Těším se!

        • No super:) Výběr pečícího zařízení je na Tobě:) Rozpálený plech a 50letá trouba (alias brutál výheň) teď u mojí sestry mi zařídily úplně luxusní pečivo, koukám, že jsem si měla pořídit kombo remoska a nějaký historický artefakt, a ne novou s různými programy, žárovnkou a dalšíma blbostma, remoska je ale zase víc eko, na ten jeden něžnej bochníček, a výsledky super.
          Ale dej víc ořechů! Musím doplnit, že tohle množství je na náš chléb každodenní, jinak bych radši mnohem větší množství, ale musela bych mít ořešákovej sad.

          • Dopadlo to parádně! Měla jsem jen 100 g bílé hladké, takže byl skoro celý celozrnný a tudíž byl maličko placatější než bych chtěla, ale chuťove výborný. Příště (čili o víkendu) dám místo kmínu pár rozinek. Kvásek byl hrozně způsobný, choval se podle návodu a rostl jako z vody. Mám radost a cítím začátek závislosti :).

  • Jó, tak ořechový, ten je u nás v oblibě na předním místě. Jen ještě přidávám hrstku otrub, nedávám kmín a vrch posypu hrubou moukou. Náš kvásek se jmenuje Josefína (podle kosefíny Baker). Máme spolu pěkný vztah. Každé ráno se jí ptám, jak se má, jak velký hlad má, jestli jí není zima a tak. Rozmazluju jí žitnou moukou, ale ne ledajakou. Objednávám jí přes známou přímo ze mlýna ve 20kg pytlích a stejně tak i pšeničnou. Rozdíl je sakra velký. Strčím hlavu do pytle, nasaju a vrátí mě to do dětství na vesnici. Ta vůně obilí je naprosto zničující. Mouka z kilového pytlíku takhle rozhodně nevoní. Vlastně nevoní vůbec 🙁 A jak pak voní kvásek z takové mouky! Josefína je krásná a nádherně kyselá.
    Kvásek je citlivá věc. Moje první Josefína nepřežila stěhování a nové „bakterie“ ve vzduchu. Kvásku je nejlíp tam, kde se narodí, protože chytne místní kvasinky z okolního vzduchu.
    Hodně štěstí při pečení a hodně návštěvníků blogu přejeme 🙂

    • Ořechy jsou skvělé, to jo. a čím víc, tím líp! Po dalších otrubách moc neprahnu, stačí mi ten celozrnný díl a kmín dávám pro dobré trávení:) Mouku z mlýna bych si hned objednala taky, odkud ji máte? ale musela bych se asi s někým domluvit, mám malou domácnost a ještě menší spíž:)
      Můj kvásek se jmenuje jen Kvásek a zatím žije, přestože ho přemisťuju mezi lednicí, oknem a teplou linkou, a to přicestoval hodně zdaleka (a ten předchozí sice až tak zdaleka ne, ale míval úplně jiné životní prostředí). Asi jsme ho otužila, tak snad se mu i Josefíně bude pořád dobře dařit.

      • Do jiných chlebů kmín také dávám, typický český bez něj nejde. Také máme rádi přdané vařené kroupy. To vzniklo náhodou, když zybyly (vařím je často) a bylo mi je líto vyhodit. Dělají v chlebu takové příjemně žvejkavé kousky. Ze kterého mlýna mouka je zjistím. U nás je spotřeba veliká, chléb peču tak 3x týdně. První Josefína byla asi nějak citlivá. Josefína II v rámci kuchyně také putuje, podle toho, kde je jí zrovna nejlíp 🙂

      • Julko, taky bereme mouku z mlyna od Pardubic, psenicnou a zitnou chlebovou. Googli mlyn Janderov u Chrudimi, muzu ti priste u nasich taky objednat 🙂 Misa

      • Dobry den,prosím vás budu péct chlebik a chci se zeptat troubu i s plechem nahrát na 250 st zapařit 5 min a dat na 220 st?

    • Chci se prosím zeptat, kde se dá sehnat mouka ze mlýna ve 20 kg balení. ¨Děkuji za informaci. Lidka Krsková

  • Vzdyt to pisu:) do remosky bych spis uvitala nejaky pizza kamen, ale i tak to podle me nema sanci nazhavit, ale dalsi vodu pridavat radsi ne, je v ni beztak mnohem vlhceji,nez v troube i s par splichanci,mam pocit,navic tam jaksi chybi prostor,skoro celicky je vyplnen bochnikem:) mimochodem,kynutemu obecne to v ni strasne svedci – konecne se mi povedly stavnate cinnamon buns s krupavym vrskem, nejvetsi hit podzimnich filmovych veceru to byl..

    • Dobrý den,už dříve jsem pekla chléb doma, ale s droždím. Až jsme si koupili počítač tak jsem zjistila, že existuje kvásek.Tak jsem ho zkusila,ale byl problém aby měl teplo na vzejití. Já používám jogurtovač,který zajistí,že mi kvásek pěkně vyběhne.

  • resuscitoval jsem dnes znovu dánský kvásek a jdu do toho 😉 docela mě láká i ta remoska a zléta si pořád nesu trauma, že jsem nebyl schopný upéct chleba na weber grilu. už sem to ale dostudoval, tak se na vrhnu… 😉

    ad remoska — nezkoušela jsi podobně jako v troubě stříkanec vody? imo by remosce pomohl i kámen na dně nebo kameny okolo chlebu, ale to už je ultra tuning.

    • do remosky neni treba strikat vodu, tim ze je prostor maly testo si ho zvlhci samo dost.
      u peceni v troube se podle me da pouzit postup peceni z „no-knead“ – tedy pect ve velmi nahratem pekaci pod poklickou a pak dopect pro barvu
      finta zavreneho pekace je prave zachovani horkeho vlhka u testa a tedy spravne peceni

      • S remoskou souhlasím a pekáč v troubě na 250 má navíc pěknou kůrku i odspoda:) ale zas musí mít člověk obrovský, aby pak neměl takový ten „formový“ typ kůrky i po stranách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *